Lot samolotem a zdrowie – zalecenia medyczne

Kiedy wykupujemy bilet na wymarzone wakacje, rzadko bierzemy pod uwagę aspekt zdrowotny podróży, a jak się okazuje, w wielu przypadkach konsultacja medyczna może okazać się niezbędna. Aby zapewnić sobie (i swoim najbliższym) komfort lotu, warto przed wyjazdem przyjrzeć się kilku wskazówkom.

Zanim staniesz na płycie lotniska
Pomimo braku takiego wymogu, wizyta u specjalisty będzie dla niektórych podróżnych bardzo pomocna. Pojawienie się przeciwwskazań do lotu stwierdza lekarz pierwszego kontaktu, a ponadto lekarze specjaliści (np. w przypadku chorób przewlekłych i ciąży) oraz lekarz poradni medycyny podróży. Wśród osób, które powinny udać się do specjalisty są diabetycy i pasażerowie z niewydolnością oddechową. W takich sytuacjach, istotnym jest wcześniejsze zgłoszenie problemów zdrowotnych liniom lotniczym, najpóźniej 48 godzin przed planowanym wylotem – pozwoli to przewoźnikowi odpowiednio się przygotować. Przed dłuższą podróżą należy szczególnie zadbać o osoby starsze, borykające się z chorobami układu krążenia oraz ze wszczepionym rozrusznikiem serca. W drugim przypadku, pasażerowie muszą posiadać odpowiednie zaświadczenie – ze względów bezpieczeństwa nie mogą oni przechodzić przez bramki magnetyczne na lotnisku. Szczególną grupą pasażerów są również niemowlęta do drugiej doby życia, a także osoby, które zakończyły nurkowanie w przeciągu 12-24 godzin przed wylotem.

Wskazówki, które warto wziąć pod uwagę:
– nie zapomnij o lekach – przed podróżą przygotuj odpowiednią dawkę farmaceutyków, które musisz przyjmować. Przydatna może okazać się także dodatkowa recepta od lekarza prowadzącego,
– wykup dodatkową polisę – sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje transport do szpitala,
– egzotyka to także szczepienia – niektóre destynacje wymagają szczepień ochronnych, co do których informacje otrzymasz u lekarza rodzinnego,
– zgłoś przewoźnikowi planowany lot osoby niepełnosprawnej – linie lotnicze będą mogły przygotować odpowiednie warunki, aby zadbać o jej komfort podróży,
– dostosuj wielkość bagażu do możliwości Twojego kręgosłupa,
– w trakcie lotu spożywaj lekkie posiłki i unikaj napojów kofeinowych oraz alkoholowych.

Na chwilę przed wylotem
Niewielu pasażerów jest świadomych, że prócz specjalistów, nasz stan zdrowia przed podróżą mogą dodatkowo sprawdzić przewoźnicy oraz ich personel medyczny. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa oraz zdrowia podróżujących i obsługi lotu, a także konieczności zapewnienia odpowiednich środków opieki medycznej. Bardzo często zdarzają się nagłe wypadki na lotnisku, takie jak złamania kończyn, bądź omdlenia. W takiej sytuacji o możliwości podjęcia podróży przez pasażera decyduje zespół medyczny lotniska oraz pilot. Równie częstym zjawiskiem jest paniczny lęk przed lotem, o którym większość pasażerów dowiaduję się będąc już po odprawie lotniskowej. Wówczas służba medyczna może podać danej osobie leki uspokajające, ułatwiające przełamanie lęku.

Antykoncepcja hormonalna ma znaczenie
Jedną z najczęstszych przypadłości w trakcie wielogodzinnych lotów jest zakrzepica. Ma ona związek z brakiem ruchu kończyn, co z kolei utrudnia krążenie krwi w żyłach.Grupą osób szczególnie narażonych na zakrzepicę są kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną. Kluczowym w zapobieganiu zakrzepicy są ćwiczenia i aktywność ruchowa w trakcie lotu, mająca przywrócić krążenie w krwi w kończynach dolnych. Zaleca się również nawadnianie organizmu oraz unikanie alkoholu. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na strój – odzież musi być luźna i niekrępująca ruchów. Sklepy medyczne oraz apteki oferują specjalne opaski uciskowe, mające zapobiec wystąpieniu problemów żylnych. Ponadto osoby z takimi problemami, mogą zwrócić się do lekarza o przepisanie leków przeciwkrzepliwych, podawanych bezpośrednio przed wylotem.

Przyszła mama w samolocie
Kobietom będącym w ciąży rekomenduje się, aby swój lot zaplanowały na drugi trymestr. Wymogi te są spowodowane względami bezpieczeństwa zarówno mamy, jak i jej dziecka. Linie lotnicze bardzo często odmawiają wpuszczenia na pokład kobiet po 36 tygodniu w przypadku ciąży pojedynczej oraz 32 tygodniu ciąży mnogiej. W tym okresie wymagane jest specjalne zaświadczenie medyczne MEDIF, które powinno się dostarczyć przewoźnikowi najpóźniej 48 godzin przed wylotem. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że lot w ostatniej fazie ciąży odbywa się na odpowiedzialność mamy. Pasażerki mają także możliwość wyboru dogodnego dla siebie miejsca w samolocie oraz wykupu priorytetowej odprawy. Kobiety będące w ciąży mogą odbywać podróż trwającą nie dłużej niż 4 godziny. Zaleca się także częste spacery na pokładzie samolotu oraz nawadnianie organizmu.

Źródła:
http://zdrowiewpodrozy.mp.pl/lista/show.html?id=73737
https://www.niceflight.pl/pages/25-poradnik-pasazera-lataj-zdrow-lot-a-zdrowie
http://zdrowiewkrakowie.pl/artykul/zanim.wsiadziesz.do.samolotu
http://zakrzepica.mp.pl/wszystkoozakrzepicy/zakrzepicazylna/show.html?id=73875
http://www.emirates.com/pl/polish/plan_book/essential_information/health_and_travel/during_your_flight.aspx
http://zdrowie-w-podrozy.wieszjak.polki.pl/jak-zapobiec-zakrzepicy-podczas-dlugich-lotow-samolotem,srodki-transportu-artykul,10406020.html#

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(38) "Samolot a zdrowie - zalecenia medyczne" ["meta_desc"]=> string(191) "Kiedy wykupujemy bilet na wymarzone wakacje, rzadko bierzemy pod uwagę aspekt zdrowotny podróży, a jak się okazuje, w wielu przypadkach konsultacja medyczna może okazać się niezbędna." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(18) "-0.703124999902133" ["lng"]=> string(17) "-7.96349296898772" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Samolot a zdrowie - zalecenia medyczne

meta_keys:

meta_desc: Kiedy wykupujemy bilet na wymarzone wakacje, rzadko bierzemy pod uwagę aspekt zdrowotny podróży, a jak się okazuje, w wielu przypadkach konsultacja medyczna może okazać się niezbędna.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Samolot a zdrowie - zalecenia medyczne

meta_keys:

meta_desc: Kiedy wykupujemy bilet na wymarzone wakacje, rzadko bierzemy pod uwagę aspekt zdrowotny podróży, a jak się okazuje, w wielu przypadkach konsultacja medyczna może okazać się niezbędna.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Kiedy wykupujemy bilet na wymarzone wakacje, rzadko bierzemy pod uwagę aspekt zdrowotny podróży, a jak się okazuje, w wielu przypadkach konsultacja medyczna może okazać się niezbędna.