google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Uzdrowisko Pieszczany

Znane na całym świecie miasto uzdrowiskowe Pieszczany (Piešťany), położone u podnóża łańcucha górskiego Považský Inovec w północnej części regionu Poważe Dolne (Dolné Považie), zdobyło sławę dzięki odkryciu leczniczych wód geotermalnych i leczniczego siarczanego błota. Lecznicze błoto pieszczańskie (borowiny siarkowe) i mineralna woda termalna mają wyjątkowe właściwości lecznicze na choroby narządów ruchu i są czymś wyjątkowym nie tylko w Europie, ale są także unikatem na skalę światową.

Uzdrowisko PieszczanyUzdrowisko Pieszczany, Słowacja

fot.slovakia.travel

Chodzi tu o najbardziej znaczące i największe  uzdrowisko słowackie, w którym leczone są schorzenia aparatu ruchu. Gorące źródła mineralne o temperaturze 67 - 69°C i o zawartości 1500 mg składników mineralnych w litrze oraz bagno siarczane przyczyniły się do rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego i do wybudowania szeregu domów zdrojowych.

Niezwykłym fenomenem godnym uwagi jest zjawisko samoczynnego odnawiania się zapasów leczniczego błota, jako produktu współdziałania rzeki Wag (Váh), jej osadów i wód mineralnych. Wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju błoto pieszczańskie posiada szczególne właściwości terapeutyczne, które wykorzystywane są w leczeniu chorób reumatycznych i niektórych chorób układu nerwowego. Lecznicze błoto pieszczańskie (borowiny pieszczańskie) stosowane jest zarówno w formie różnych błotnych okładów jak i w postaci tzw. bagna. 

Pierwszym wpływowym właścicielem uzdrowiska była rodzina Erdödy, która po zakończeniu wojen napoleońskich wybudowała w tym miejscu w 1822 roku pierwszy dom uzdrowiskowy, znany jako Stare bądź Napoleońskie Uzdrowisko. Prawdziwy rozkwit i światową sławę uzdrowisko uzyskało w czasie, gdy jego właścicielem stała się rodzina Winter. Na początku XX wieku wzniesiono tutaj kilkahoteli w stylu secesyjnym a w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku przybyło tutaj kilka nowych domów uzdrowiskowych. Uzdrowisko dysponuje aktualnie 2400 miejscami noclegowymi w pokojach klasy economy, standard, superior oraz w apartamentach hotelowych.

Parkowy obszar Wyspy Uzdrowiskowej, który jest jak gdyby „miastem w mieście“, tworzy wspólnie z rzeźbami i fontannami interesującą scenerię. Częścią składową Wyspy Uzdrowiskowej jest również: kąpielisko termalne, sieć hoteli uzdrowiskowych, obiekty i urządzenia lecznicze oraz obiekty sportowe. Ponadto na Wyspie Uzdrowiskowej znajdują się: pole golfowe, korty tenisowe oraz boisko do gry w siatkówkę plażową (beach volleyball). Tamtędy prowadzi także trasa biegowa oraz ścieżka rowerowa.

W północnej części uzdrowiska znajduje się Centrum Animacji Społecznej, które dba o programy kulturalne i artystyczne różnych stylów, organizuje festiwalesztuki teatralnej i wycieczki po okolicznych atrakcjach architektonicznych, historycznych i przyrodniczych. W dwóch salach Centrum Animacji Społecznej organizowane są kongresy międzynarodowe i konferencje, znajdują się tutaj galerie wystawowe i inne pomieszczenia użyteczności publicznej.

Na pozór Čachtice ze swoimi czterema tysiącami mieszkańców ...

Bojnice to niewielkie miasteczko w regionie trenczyńskim, które ...

Park wodny Bešeňová zmienia swoje oblicze, staje się ...

Słowacja – sporty zimowe w Wysokich Tatrach. Wysokie ...

Turyści odwiedzający Lewoczę  mogą podziwiać fascynujące widoki na ...

https://veturo.pl/article/2699/slowacja-atrakcje-ciekawe-miejsca-uzdrowisko-pieszczany/