google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Bratysława - atrakcje turystyczne

Bratysława leżąca na południowym zachodzie Słowacji, rozpościera się na obydwu brzegach Dunaju oraz u podnóża pasma górskiego Małych Karpat.

Bratysława - atrakcje turystyczneBratysława, Słowacja

fot. mat. prasowe

Już od zamierzchłych czasów, dzięki tak doskonałemu położeniu, koncentrowało się w tym miejscu ożywione życie. Pomimo swojej bogatej historii Bratysława jest jedną z najmłodszych stolic świata, co więcej ma także stosunkowo młodą pod względem wiekowym populację. Nowoczesna metropolia jest otwarta nie tylko na Europę, ale także na cały świat, o czym świadczy rosnąca ciągle liczba odwiedzających turystów, pochodzących z różnych jego stron. Przyciąga ich tutaj przytulność co prawda niezbyt dużego a jednak tętniącego życiem miasta, urok zabytków i bogactwo historii przeplatające się ze współczesnością. Pałace, nowoczesne centra handlowe, doskonałość kunsztu słowackich kucharzy i browarników, przyjazne nastawienie mieszkańców, liczne międzynarodowe imprezy kulturalne i sportowe, wystawy, handlowe przedsięwzięcia. Powodów do tego, aby tutaj przyjechać jest, mówiąc w skrócie, dużo a tych, którzy się w Bratysławie zakochają, ciągle przybywa.

Miejsce to, o dużym znaczeniu strategicznym, odegrało nieraz znaczącą rolę w historycznych wydarzeniach Europy Środkowej. W 1291 roku miasto uzyskało pełne prawa miejskie, stając się wolnym miastem królewskim. W wiekach XIV i XV Bratysława przeżywała okres rozkwitu handlu i rzemiosła. Założenie Academie Istropolitana (w roku 1467) wzmocniło także znaczenie Bratysławy jako centrum kultury i kształcenia na terenie ówczesnych Węgier. Po najeździe Turków w głąb wówczas istniejących Węgier Bratysławę ogłoszono w 1536 roku stolicą ówczesnych Węgier, uznając ją za siedzibę sejmu ówczesnych Węgier oraz centralnych instytucji a także wybierając ją za miejsce koronacji węgierskich królów i królowych. Począwszy od 1563 roku aż do 1830 roku koronowano w Bratysławie 11 królów i 8 królewskich małżonek.

Wojny przeciw Turkom oraz powstania stanu szlacheckiego z XVI i XVII wieku wpłynęły w negatywny sposób na gospodarczy rozwój miasta. W XVIII wieku, szczególnie w czasach panowania królowej Marii Teresy, ponownie wzrosło znaczenie Bratysławy. Z tego okresu zachowało się do naszych czasów wiele wspaniałych pałaców i budynków. W XIX wieku zaczęło wzrastać znaczenie miasta także jako ośrodka rozprzestrzeniania się prądów oświeceniowych a Bratysława stała się kołyską słowackiego ruchu narodowego. Wydarzenia o charakterze rewolucyjnym, ruch robotniczy i pierwsza wojna światowa odcisnęły swoje piętno również na Bratysławie, która od 1918 roku jest centrum życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego Słowaków.

Na pozór Čachtice ze swoimi czterema tysiącami mieszkańców ...

Bojnice to niewielkie miasteczko w regionie trenczyńskim, które ...

Park wodny Bešeňová zmienia swoje oblicze, staje się ...

Słowacja – sporty zimowe w Wysokich Tatrach. Wysokie ...

Turyści odwiedzający Lewoczę  mogą podziwiać fascynujące widoki na ...

https://veturo.pl/article/2700/slowacja-bratyslawa-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca/