Genewa, Szwajcaria

Genewa – atrakcje turystyczne

Jest to jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast europejskich – ponad połowa mieszkańców posiada zagraniczny paszport. Znajduje się tu założony w 1559 r. uniwersytet, międzynarodowy port lotniczy oraz siedziby licznych firm i banków.

W Genewie swoje siedziby mają 22 organizacje międzynarodowe i ponad 250 organizacji pozarządowych. M. in. mieszczą się tu siedziby takich organizacji międzynarodowych, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (siedziba europejska), Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca czy CERN. Genewa jest miastem, które jest siedzibą największej ilości organizacji międzynarodowych w skali całego świata. Odbywa się tu także jedna z największych i najważniejszych wystaw motoryzacyjnych – Salon International de l’Auto.

Ciekawe miejsca w Genewie
Audytorium Kalwina w Genewie (fr. Auditoire de Calvin) – kaplica w centrum starego miasta w Genewie w Szwajcarii. Ważne, historyczne miejsce kultu europejskich kościołów reformowanych. Znajduje się przy Place de la Taconnerie, tuż obok katedry św. Piotra. Jest to niewielka kaplica z XV wieku, wzniesiona w stylu surowego gotyku w miejscu jakiejś starszej budowli sakralnej. Wystrój wnętrza pochodzi z XVI wieku. Zbierali się tu protestanci ze Szwajcarii, Francji, Niderlandów, krain niemieckich i z Italii, a nauczali wybitni reformatorzy: Jan Kalwin, Teodor de Bèze i John Knox. Kaplica do dziś jest miejscem kultu: spotykają się tu członkowie kościołów reformowanych Szkocji, Holandii i Włoch.

Pomnik Reformacji w Genewie (franc. le Mur des Réformateurs) to monumentalny pomnik o długości 100 m i wysokości około 5,5 m, znajdujący się w Parc des Bastions, naprzeciwko głównego budynku uniwersytetu, w Genewie. Pomnik zaczęto budować w roku 1909, w 400. rocznicę urodzin Jana Kalwina i 350. rocznicę założenia Akademii Genewskiej (obecnie Uniwersytet Genewski). Monument, wykonany z wapienia, ukończono w 1917 r. Wbudowano go w dolną część fortyfikacji miejskich, które aż do połowy XIX wieku otaczały miasto. Autorami rzeźb byli dwaj rzeźbiarze z Francji: Paul Landowski i Henri Bouchard.  Po obu stronach centralnej grupy figuralnej mniejsze posągi, płaskorzeźby i napisy upamiętniają innych krzewicieli kalwinizmu oraz kluczowe momenty w historii tego wyznania. Jest tu także upamiętniony organizator Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce, polski i europejski działacz Reformacji Jan Łaski – pod łacińskim nazwiskiem: Joannes a Lasco. Z boków pomnika 2 stele upamiętniają Marcina Lutra i Huldrycha Zwingliego.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(83) "Genewa - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - Szwajcaria - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(79) "Genewa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Szwajcarii - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(46.20730384370190080289830802939832210540771484375) ["lng"]=> float(6.14273071203940990159253487945534288883209228515625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CHE" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Genewa - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - Szwajcaria - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Genewa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Szwajcarii - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Genewa - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - Szwajcaria - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Genewa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Szwajcarii - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Genewa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Szwajcarii - poleca veturo.pl