Bazylea, Szwajcaria

Bazylea – atrakcje turystyczne

Bazylea to miasto u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto.

Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.Właściwym centrum miasta jest starówka w Wielkiej Bazylei wokół Rynku i ratusza z XIV w., która ze swoimi wąskimi uliczkami i zaułkami zaprasza do przechadzek. Stare miasto w Wielkiej i Małej Bazylei oraz Most Środkowy, który łączy obie części starego miasta, są wolne od ruchu samochodowego. Zwiedzający dojeżdżają do centrum najczęściej tramwajem.

Bazylea jest w obiegowej opinii postrzegana jako część Romandii (zachodniej, francuskojęzycznej części Szwajcarii), czego przyczyną są podobne wyniki referendów (niemieckojęzyczna część kraju prezentuje poglądy raczej konserwatywne, a zachodnia część i Bazylea – raczej liberalnie) i w motcie miasta „Bazylea zaznacza inaczej” (Basel tickt anders). Przysłowiowy jest więc tradycyjny antagonizm między mieszkańcami Bazylei i Zurychu.

Muzeum Sztuki w Bazylei to szwajcarskie muzeum sztuki, którego kolekcja zawiera dzieła od XV wieku do współczesności. Prezentuje obrazy, rzeźby, instalację, sztukę wideo i fotografię, a także rysunki i grafikę. Posiada największy na świecie zbiór dzieł Holbeinów, a ponadto prace takich mistrzów jak Konrad Witz, Martin Schongauer, Lucas Cranach Starszy czy Mathias Grünewald. Większość skarbów sztuki dawnej wchodziła niegdyś w skład prywatnej kolekcji prawnika Basiliusa Amerbacha, która została zakupiona przez miasto w 1661. W dziale sztuki dziewiętnastowiecznej jednymi z najważniejszych jest zbiór urodzonego w Bazylei Arnolda Böcklina. Kolekcja sztuki dwudziestowiecznej to przede wszystkim kubizm, niemiecki ekspresjonizm, ekspresjonizm abstrakcyjny i sztuka amerykańska po 1950.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(83) "Bazylea- atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - Szwajcaria - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(80) "Bazylea - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Szwajcarii - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(47.5546577858035988128904136829078197479248046875) ["lng"]=> float(7.58777618302039957853821761091239750385284423828125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CHE" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Bazylea- atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - Szwajcaria - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bazylea - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Szwajcarii - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bazylea- atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - Szwajcaria - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bazylea - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Szwajcarii - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Bazylea - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Szwajcarii - poleca veturo.pl