google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Bazylea - atrakcje turystyczne

Bazylea to miasto u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto.

Bazylea - atrakcje turystyczneBazylea, Szwajcaria

fot. pixabay.com

Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.Właściwym centrum miasta jest starówka w Wielkiej Bazylei wokół Rynku i ratusza z XIV w., która ze swoimi wąskimi uliczkami i zaułkami zaprasza do przechadzek. Stare miasto w Wielkiej i Małej Bazylei oraz Most Środkowy, który łączy obie części starego miasta, są wolne od ruchu samochodowego. Zwiedzający dojeżdżają do centrum najczęściej tramwajem.

Bazylea jest w obiegowej opinii postrzegana jako część Romandii (zachodniej, francuskojęzycznej części Szwajcarii), czego przyczyną są podobne wyniki referendów (niemieckojęzyczna część kraju prezentuje poglądy raczej konserwatywne, a zachodnia część i Bazylea – raczej liberalnie) i w motcie miasta „Bazylea zaznacza inaczej” (Basel tickt anders). Przysłowiowy jest więc tradycyjny antagonizm między mieszkańcami Bazylei i Zurychu.

Muzeum Sztuki w Bazylei to szwajcarskie muzeum sztuki, którego kolekcja zawiera dzieła od XV wieku do współczesności. Prezentuje obrazy, rzeźby, instalację, sztukę wideo i fotografię, a także rysunki i grafikę. Posiada największy na świecie zbiór dzieł Holbeinów, a ponadto prace takich mistrzów jak Konrad Witz, Martin Schongauer, Lucas Cranach Starszy czy Mathias Grünewald. Większość skarbów sztuki dawnej wchodziła niegdyś w skład prywatnej kolekcji prawnika Basiliusa Amerbacha, która została zakupiona przez miasto w 1661. W dziale sztuki dziewiętnastowiecznej jednymi z najważniejszych jest zbiór urodzonego w Bazylei Arnolda Böcklina. Kolekcja sztuki dwudziestowiecznej to przede wszystkim kubizm, niemiecki ekspresjonizm, ekspresjonizm abstrakcyjny i sztuka amerykańska po 1950.

Vevey to jeden z wielu malowniczych kurortów w ...

Spośród europejskich krajów Szwajcaria rzadko jest wybierana przez ...

Zurych – miasto nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami ...

Jest to jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast europejskich ...

Wyżyna Szwajcarska (fr. Plateau suisse, niem. Schweizer Mitteland) ...

https://veturo.pl/article/2706/szwajcaria-bazylea-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca/