google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pałac w Łomnicy

Obecny pałac jest trzykondygnacyjną budowlą z użytkowym poddaszem. Od frontu w skrajnych narożnikach wydatne ryzality – alkierze. Korpus główny przykrywa dach czterospadowy. Do wnętrza pałacu prowadzi balkonowy portal z narożnymi kolumnami.

Pałac w ŁomnicyPałac w Łomnicy

fot. Paweł Kuźniar

Wewnątrz zachował się niezmieniony układ przestrzenny, w tym hol z doryckimi kolumnami oraz duże fragmenty malar-stwa ściennego z klasycystyczną dekoracją malarską sufitu i fasetami. W pobliżu pałacu znajdują się zabudowania folwarczne. Dwór zwany Witwenhaus, czyli „Domem Wdowy” wybudowany został przez rodzinę Mentzlów w latach 1803-1804 w pobliżu łomnickiego pałacu. Budowla oparta została na rzucie prostokąta.

Bryła dwukondygnacyjna nakryta czterospadowym dachem z lukarnami. Wnętrza zachowały pierwotny układ na parterze i na piętrze. Holl jest sklepiony krzyżowo, z gurtami sklepiennymi spływającymi na filar. Obecnie w „Domu Wdowy” znajduje się restauracja i hotel. Przy pałacu działa Fundacja „Dominium Łomnica”. Organizacja ta postawiła sobie za cel ochronę zagrożonego krajobrazu kulturowego, wspieranie działań miejscowych i ponadregionalnych instytucji, które o ten krajobraz dbają. Elementem działalności jest organizacja wystaw, koncertów i imprez kulturalnych. W pałacu znajduje się stała wystawa „Dolina zamków  i ogrodów – Kotlina Jeleniogórska – wspólne dziedzictwo”.

Dolina Pałaców i Ogrodów to obszar około 100 km2 położony w Kotlinie Jeleniogórskiej, to jedno z największych skupisk założeń rezydencjonalnych w Europie. Na tak niewielkim terenie znajdziemy rozmaitość rodzajów siedzib rycerskich i szlacheckich poczynając od średniowiecznych wież mieszkalnych, zamków, renesansowych dworów, barokowych pałaców i XIX-wiecznych założeń pałacowo-parkowych nadających unikalnego charakteru regionowi.

wykorzystano fragmenty publikacji "Wędrować każdy może"
pod redakcjąJolanty Śledzińskiej i Andrzeja Wielochy.
Zespół autorski:Barbara Zygmańska, Maciej Z. Maśliński, Kajetan Gawarecki, Jolanta Śledzińska.
© Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Warszawa 2014

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2780/dolina-palacow-palac-w-lomnicy-atrakcje-ciekawe-miejsca/