google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum Stutthof zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof, uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962 r. Jest państwową instytucją kultury podległą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Stutthof w SztutowieStutthof, Brama Śmierci

fot. Polimerek

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof utworzony został na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska, w miejscowości Sztutowo, 36 km od Gdańska. Funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego. Działał  łącznie 1007 dni.

Na obszarze Okręgu Rzeszy Gdańsk – Prusy Zachodnie, obóz Stutthof stanowił jeden z głównych instrumentów służących do masowej eksterminacji ludności. W czerwcu 1944 r. włączono go do realizacji „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady. „Dyrektor” obozu na codziennych apelach wspominał, że jedyna droga do wolności znajduje się w krematorium. Ludzie żyli w strasznym głodzie, a w barakach szalały epidemie, które często prowadziły do śmierci.

Edukacja w miejscach pamięci to przede wszystkim kształtowanie postaw i refleksji. To dyskusja nad tym, czym jest pamięć, jak myśleli i działali ludzie, których nazywamy świadkami historii, jaką rolę odgrywa na kartach historii zwykły człowiek oraz dyskusja nad procesami formującymi środowisko totalitarne oraz jego wpływem na postawę i działalność jednostki. Świadomie dążymy do wzbudzenia empatii, refleksji, zmiany postrzegania otoczenia w oparciu o wiedzę czerpaną z przeżytych doświadczeń historii opowiadanych przez jej świadków. Zachęcamy do wizyty w Muzeum Stutthof i wspólnego odkrywania "ludzkiego" wymiaru historii najnowszej.

Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.
Nie zaleca się zwiedzania Muzeum dzieciom do lat 13.

Ekspozycje Muzeum czynne:
codziennie w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 800 - 1800
codziennie w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 800 - 1500

Muzeum Stutthof; 82-110 Sztutowo ul. Muzealna 6

Wybierając się na urlop do Krynicy Morskiej – ...

Co roku setki Polaków szukają tego cennego pierwiastka ...

Organizujemy rejsy na dorsza już od kilku lat. ...

Chcesz połączyć wypoczynek z przygodą i historią? Odwiedź ...

W wieży zamku we Fromborku od 1510 roku ...

Może zamiast zwiedzać główne atrakcje Polski, wybrać się ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/2779/stutthof-nazistowskie-obozy-koncentracyjne-zaglady-w-polsce/