Spływ kajakowy – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Spływy kajakowe zyskują w Polsce coraz większą popularność. Nic dziwnego, bo nasz kraj bogaty jest w atrakcyjne szlaki wśród dzikiej przyrody. Co więcej, ta aktywność pozwala oderwać się od codziennego biegu i odetchnąć na łonie natury.

1. Wybierz trasę na swoje możliwości
Spływy kajakowe są organizowane m.in. na Mazurach i w Borach Tucholskich. Z oferty firm proponujących wyprawę możecie wybrać spływy jednodniowe, weekendowe lub dłuższe – kilkudniowe. Dla rozpoczynających przygodę z kajakami oraz rodzin z dziećmi polecane są łatwe trasy, nie dłuższe niż 3 dni. Jedną z ciekawszych opcji jest spływ kajakowy Wdą. Szlak Wdy nie jest zbyt wymagający. Na trasie nie ma wielu przeszkód ani konieczności częstego przenoszenia kajaku. Bardziej zaawansowani mogą wybrać trasę od Jeziora Wieckiego. Górny bieg rzeki bywa kapryśny, ale lubiącym wyzwania na pewno się spodoba. Podczas gorszej pogody więcej trudności może też przysporzyć odcinek na Jeziorze Wdzydze.  Propozycje tras znajdziecie na stronie: http://www.kajakisekowski.pl/

Dopasowując trasę do swoich możliwości warto zwrócić uwagę na długość spływu i czas jego pokonywania. W opisach tras pojawiają się też informacje o ilości przeszkód. Czym więcej powalonych drzew, małych wodospadów, piaszczystych łachów i przenosek na zaporach, tym trudniejsza trasa. Kolejnym czynnikiem utrudniającym spływ jest pogoda. Na trasach obejmujących większe jeziora przy wietrznej aurze mogą pojawić się fale.

2. Zadbaj o sprzęt
Zakup własnego kajaka ma sens jedynie przy częstych wyprawach. To rozwiązanie jest kłopotliwe, zwłaszcza w przechowywaniu i transporcie. Dla początkujących kajakarzy polecamy wypożyczenie sprzętu. Koszt wynajmu to ok. 35 zł za dzień za kajak dwuosobowy i 25 zł za dzień za kajak jednoosobowy. Korzystając z oferty wypożyczalni możemy dopasować sprzęt do wybranej trasy. Inny kajak sprawdzi się na wąskich i wartkich rzekach, inny na wielodniowej trasie po spokojnych wodach. W cenie wypożyczenia kajaków otrzymamy także odpowiednie wiosła i kamizelki asekuracyjne. Dodatkowo, jeśli nie posiadamy swoich, należy zaopatrzyć się także w wodoszczelne worki na bagaż. Przykładowa oferta: kajaki wda.

3. Wybierz atrakcyjny region
Trudność trasy to jedno, ale równie ważne są jej walory krajobrazowe. Zastanów się czy wolisz popłynąć w zupełną dzicz, czy raz za czas zahaczyć o cywilizowane miasteczka. Poszukaj na trasie dodatkowych atrakcji i zabytków, a także poczytaj o unikalnej faunie i florze, którą możesz spotkać podczas spływu. Rzeka Wda wije się w terenie zalesionym i mało zurbanizowanym. Atutem są liczne zakola i przyroda Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Na trasie można spotkać m.in. bobry, sarny i czaple, a wśród roślin sędziwe okazy dębów i lip. Wśród okolicznych zabytków warto wymienić dworek z XIX/XX wieku we Wdeckim Młynie oraz XVII wieczny kościół w Hucie Kalnej.

4. Pamiętaj o noclegach
Decydując się na kilkudniowy spływ trzeba pomyśleć o noclegach. Największa przygoda to oczywiście spanie pod namiotem i wieczorne ognisko z resztą grupy. Podczas organizowanych spływów postój jest przeważnie zaplanowany na polu namiotowym, w pobliżu infrastruktury turystycznej. Wybierając się na spływ indywidualnie, można poszukać w okolicy rzeki gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów. Złota zasada to unikanie biwakowania i palenia ognisk poza polem namiotowym. Wtargnięcie na teren prywatny może mieć nieprzyjemne konsekwencje. W zależności od sezonu, noclegi w pensjonatach należy zarezerwować wcześniej. Wspomniany już szlak Wdy cieszy się sporą popularnością i o zakwaterowanie na ostatnią chwilę może być ciężko.

5. Spakuj niezbędne rzeczy
Wybraliśmy już trasę, wiemy gdzie wypożyczyć sprzęt i zaplanowaliśmy noclegi. Pora na pakowanie! W pierwszej kolejności zaopatrzmy się w odpowiedni ubiór. W plecaku powinny się znaleźć:
– spodnie z tkanin syntetycznych, które szybciej schną
– koszulki z krótkim rękawem
– bluza z polaru
– przewiewna tunika lub koszula z długim rękawem zakrywająca ramiona w razie słońca
– zapasowe ubranie na wypadek deszczu
– kurtka przeciwdeszczowa
– nakrycie głowy – czapka z daszkiem
– okulary przeciwsłoneczne
– obuwie – sandały lub buty do sportów wodnych
– kostium kąpielowy

Mimo że spływ kajakowy to szansa na wyciszenie się i oderwanie od rzeczywistości, trzeba zabrać ze sobą telefon komórkowy, który w razie utrudnień przyda się do kontaktu z resztą grupy. Na szlaku może być problem z podładowaniem sprzętu, dlatego przydatny będzie też power bank. Zarówno telefon jak i aparat fotograficzny warto włożyć w specjalne woreczki strunowe. W plecaku powinno znaleźć się także miejsce na prowiant, który uzupełnicie w bazie noclegowej. Warto zaopatrzyć się w termos z herbatą, wodę mineralną, kanapki, słodycze i owoce.

Podczas spływu przydają się także:
– apteczka z materiałami opatrunkowymi, wodą utlenioną, środkiem na oparzenia słoneczne, wapnem na uczulenia
– krem z filtrem
– worki na śmieci
– mapa terenu
– sztućce turystyczne
– lornetka

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(86) "Spływy kajakowe - co zabrać na spływ kajakowy, spływ Wdą, Wda, Kujawy - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(106) "Wybierasz się na spływ kajakowy? Dowiedz się co zabrać ze sobą na spływ kajakowy - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(53.8463700243757017460666247643530368804931640625) ["lng"]=> float(18.09757232414440153434043168090283870697021484375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Spływy kajakowe - co zabrać na spływ kajakowy, spływ Wdą, Wda, Kujawy - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wybierasz się na spływ kajakowy? Dowiedz się co zabrać ze sobą na spływ kajakowy - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Spływy kajakowe - co zabrać na spływ kajakowy, spływ Wdą, Wda, Kujawy - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wybierasz się na spływ kajakowy? Dowiedz się co zabrać ze sobą na spływ kajakowy - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Wybierasz się na spływ kajakowy? Dowiedz się co zabrać ze sobą na spływ kajakowy - poleca veturo.pl