Bezpieczna egzotyka

Azja to jeden z najciekawszych kierunków podróży na wakacyjnej mapie świata. Zanim jednak rozpoczniemy odkrywanie tajemniczego orientu czy tybetańskich świątyń, powinniśmy odpowiednio przygotować się do wyjazdu. PZU radzi, jak dobrze zaplanować podróż, a także jakich zasad przestrzegać w jej trakcie, aby uniknąć zbędnych kłopotów.

Nie zapomnij o lekach i szczepieniach
Przed wyjazdem do Azji bardzo ważne jest zaplanowanie i wykonanie niezbędnych szczepień. W zależności od regionu, który planujemy odwiedzić, istnieje szereg tropikalnych czy egzotycznych chorób, z którymi na co dzień nie mamy styczności, więc nie jesteśmy na nie odporni. Informacje dotyczące zagrożeń chorobami, takimi jak malaria, febra czy muszyca, znajdziemy w najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Po przeprowadzeniu wywiadu, możemy tu również wykonać najważniejsze szczepienia. Ich pełną listę, znajdziemy na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl.

Podczas egzotycznych wojaży powinna towarzyszyć nam podręczna apteczka. Zaopatrzmy ją w leki na przeziębienie, problemy żołądkowe, przeciwko ukąszeniom insektów, wodę utlenioną czy środki wzmacniające naszą odporność, w tym również te obniżające gorączkę. Pomocne będą także plastry z opatrunkiem, bandaż elastyczny, aspiryna czy krople do oczu.

Jeszcze przed wyjazdem oraz na samym początku podróży warto zażywać probiotyki, które uodpornią nasz organizm na nowe bakterie. Oczywiście, pełna lista leków będzie uzależniona od celu naszej podróży, dlatego warto zapoznać się z najczęściej występującymi schorzeniami w danym miejscu.

Postaw na sprawdzoną ochronę
Przed daleką podróżą powinniśmy zadbać o odpowiednią polisę turystyczną. W pierwszej kolejności musimy określić, jaką kwotę należy przeznaczyć na ubezpieczenie. Będzie się ona różnić w zależności od kraju, do którego jedziemy. Decydując się na zakup wakacyjnego ubezpieczenia powinniśmy również uwzględnić zakres i charakter wyjazdu. Niezależnie od celu naszej podróży warto postawić na polisę, która zapewni nam szeroki pakiet ochronny.

– Ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer pokrywa koszty leczenia nagłych zachorowań lub następstw nieszczęśliwych wypadków: konsultacji i badań lekarskich, zabiegów i operacji, pobytu w szpitalu, leków i środków opatrunkowych – mówi Anna Staniszewska, kierownik w biurze zarządzania produktami PZU. I dodaje – Dzięki polisie turyści mają również zapewniony transport między placówkami medycznymi oraz do miejsca, w którym są zakwaterowani. Ubezpieczenie można także rozszerzyć o usługi z zakresu transportu dla bliskich czy ich wizytę w szpitalu.

Skorzystaj z opieki konsularnej
Przebywając w krajach azjatyckich musimy mieć na uwadze sytuację polityczną czy potencjalne konflikty. Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać jeszcze przed planowanym wyjazdem, jest sprawdzenie informacji na temat potencjalnych zagrożeń na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w specjalnej zakładce „Ostrzeżenia dla podróżujących”.

Warto zarejestrować się także w e-konsulacie https://secure.e-konsulat.gov.pl/Default.aspx. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej za granicą, w miejscu gdzie przebywamy, Ministerstwu Spraw Zagranicznych będzie łatwiej nawiązać z nami kontakt i udzielić niezbędnych informacji i pomocy przez właściwą placówkę dyplomatyczną.

Uwaga na egzotyczne smaki
Jeśli chcemy odkrywać smaki egzotycznej, regionalnej kuchni, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim postawmy na wiedzę i gusta tubylców. To miejscowi najlepiej znają miejsca, w których serwuje się wyśmienitą lokalną kuchnię. Pokonując kolejne kilometry na naszej turystycznej mapie – na ulicy, w taksówce, na targu, pytajmy ich o polecane restauracje. W mieście naszego pobytu istnieje wiele punktów gastronomicznych, w których będziemy mogli rozkoszować się regionalnymi potrawami. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że możemy trafić w miejsca, w których nie trudno o problemy żołądkowe czy nawet poważniejsze choroby. Dlatego należy unikać tych okolic, które budzą nasze obawy – są pozbawione bieżącej wody, a ich bezpośrednie otoczenie nie należy do najczystszych.

Zdrowy rozsądek to podstawa
I na koniec najważniejsza zasada. Wyjazd wakacyjny, nieważne, czy blisko, czy daleko, nie zwalnia nas z myślenia. Najważniejszą zasadą bezpiecznego wyjazdu jest zachowanie zdrowego rozsądku. Dlatego nie głaszczmy dzikich małpek na plaży na Bali, jeśli nie pogłaskalibyśmy lisa na polskiej łące, i nie zapuszczajmy się sami po zmroku w dzielnicę, której nie znamy i która nie wzbudza naszego zaufania. Dzięki zachowaniu tych kilku podstawowych zasad bez przeszkód będziemy mogli cieszyć się egzotyką podczas udanego urlopu.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(82) "Bezpieczne egzotyczne wakacje - jak uniknąć kłopotów podczas podróży po Azji" ["meta_desc"]=> string(147) "Wybierasz się na egzotyczne wakacje i chcesz żeby były bezpieczne? Na veturo.pl dowiesz się jak uniknąć kłopotów podczas podróży po Azji." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(8) "mat.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-4.92187499931491" ["lng"]=> string(17) "-11.1697788986434" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Bezpieczne egzotyczne wakacje - jak uniknąć kłopotów podczas podróży po Azji

meta_keys:

meta_desc: Wybierasz się na egzotyczne wakacje i chcesz żeby były bezpieczne? Na veturo.pl dowiesz się jak uniknąć kłopotów podczas podróży po Azji.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bezpieczne egzotyczne wakacje - jak uniknąć kłopotów podczas podróży po Azji

meta_keys:

meta_desc: Wybierasz się na egzotyczne wakacje i chcesz żeby były bezpieczne? Na veturo.pl dowiesz się jak uniknąć kłopotów podczas podróży po Azji.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat.red.

meta_desc: Wybierasz się na egzotyczne wakacje i chcesz żeby były bezpieczne? Na veturo.pl dowiesz się jak uniknąć kłopotów podczas podróży po Azji.