google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi

Centrum Łodzi, mała uliczka pomiędzy Narutowicza i Jaracza, położona w sąsiedztwie pięknej cerkwi prawosławnej p.w. św. Olgi oraz kolorowych kamienic. Całość objęta opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków z racji na zabytkowy charakter nawierzchni jezdni z czerwonej kostki, cerkwi oraz kamienicy Rachmila Lipszyca.

Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzipompa wodna

fot. mat. prasowe

Piramowicza, bo o niej mowa - jedna z najładniejszych uliczek w Łodzi - zyskała nowy blask. Niegdyś zapomniana, teraz pełni funkcję podwórca miejskiego. Za dnia tętni życiem, zaś w nocy każdy odnajdzie tu spokój, pochłonie go klimat tego miejsca.
- Przeprowadziliśmy zmiany, dzięki którym ulica jest bardziej przyjazna zarówno dla pieszych i cyklistów, jak i dla kierowców. Chodnik, ulicę i ciągi rowerowe zrównaliśmy do jednego poziomu, co dało więcej przestrzeni – przede wszystkim jest ona komfortowa, bez barier w postaci wyniesionych krawężników. Ponieważ ulica Piramowicza znajduje się w strefie opieki Miejskiego Konserwatora Zabytków częściowo odtworzyliśmy oryginalną nawierzchnię klinkierową w części jezdnej, którą uzupełniliśmy nawierzchnią granitową i betonową w strefach ruchu pieszego – komentuje Menadżer Projektu.

Całość harmonijnie spinają stylizowane lampy z wysokoprężnymi oprawami metalohalogenkowymi oraz zieleń.
- Najciekawszym elementem projektu było odtworzenie XIX-wiecznej zabytkowej pompy wodnej – niezwykle pięknej, ale też użytecznej ozdoby przestrzeni na Piramowicza – podkreśla Piotr Kozela ze Skanska. - Odlew wykonaliśmy na podstawie elementów trzech pomp znajdujących się w Łodzi na Księżym Młynie, w Ozorkowie i przy ul. Przędzalnianej. Ten ozdobny element małej architektury zamontowaliśmy na początku podwórca od strony Narutowicza. Mieszkańcy i turyści mogą teraz pobierać wodę z łódzkich wodociągów, która nadaje się do picia - dodaje.

Zlokalizowana w odległości około 100 km od Warszawy ...

Manufaktura jest miejscem wyjątkowym w przestrzeni Łodzi. Jest ...

Dolina skrzatów to kraina z dziecięcych marzeń, słowiańskich ...

Oaza zieleni w środku miasta i unikatowa w ...

Łódź to obowiązkowy punkt na mapie dla miłośników ...

Opactwo Cystersów w Sulejowie tworzą dwa elementy: późŸnoromański ...

gastronomia

sport

https://veturo.pl/article/2907/lodz-ulica-piramowicza-atrakcje-ciekawe-miejsca/