google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kopalnia Guido

Współcześnie Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Takiego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie!

Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Wydobycie węgla zakończono tu w 1928 roku, a 89 lat później podziemia kopalni zostały udostępnione do zwiedzania. Guido jest punktem kotwicznym Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz należy do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Obecnie w Kopalni Guido zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę - na poziomach 170 i 320 czeka na turystów moc atrakcji, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej. Aby przekonać się, jak wyglądała praca górnika, poznać historię górnictwa i jego współczesne oblicze, wystarczy włożyć kask, pobrać górniczą lampę i ruszyć na spotkanie podziemnej przygody! Warto pamiętać o tym, by każdego napotkanego pod ziemią górnika pozdrowić tradycyjnym „Szczęść Boże”.

Kopalnia Guido
3 Maja 93, 41-800 Zabrze, Polska

Marek Pindral - odwiedził kilkadziesiąt krajów, bacznie obserwując ...

Iza Gamańska - fotograf, z zamiłowania podróżnik. Podróże ...

Marcin Jakub Korzonek - instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, ...

Bartosz Piziak - geograf pochodzący z Rzeszowa, nieodłącznie ...

Górnośląska Kolej Wąskotorowa to najstarsza na świecie czynna ...

Huta Szkła Zawiercie Sp. z o.o. jest jednym ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2906/zabrze-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca-kopalnia-guido/