Muzuem Neonów

Muzeum Neonów w Warszawie

Światła miasta zamkniete w muzeum? Napisy, reklamy, znaki i szyldy, które pamiętacie z dzieciństwa, przeżywaja drugą młodość w Warszawskim Muzem Neonów. Nietypowa instalacja przygotowana do oglądania, nie tylko nocą to jak spacer w świetlaną przeszłość.

Zapomniane, zakurzone, zniszczone, lecz pamiętające jeszcze czasy dawnej świetności i istnienia w przestrzeni miejskiej . Neony, które niegdyś ozdabiały ulice i wskazywały nocą miejsce wędrówek mieszkańców polskich miast, doczekały się swojego muzeum. Dziś stanowią świetlną i świetną historię dawnych czasów.

Celem większości muzeów jest przechowywanie dokumentacji historii miasta, kraju lub konkretnej dziedziny. Eksponaty tego typu wszyscy dobrze znamy: książki, fotografie, przedmioty codziennego lub niecodziennego użytku itp. itd. W warszawskim Soho Factory swoja siedzibę ma jednak nieco inna wystawa, przekazująca i chroniąca świetlną wizję dawnej Polski. W budynku numer 55, na terenie dawnych zabudowań przemysłowych, dwójka pasjonatów, Ilona Karwińska i David Hill, zgromadziła kolekcję starych neonów, które niegdyś były ozdobą wielu polskich miast.

Wszystko zaczęło się od projektu „Polski Neon” z 2005 roku, który był zaledwie zalążkiem dzisiejszego Muzeum Neonów. W tym samym czasie twórcy zaczęli zbierać i odrestaurowywać zagrożone reklamy świetlne. Pierwsza wystawa została doceniona na świecie. Pokazano ją w Londynie, Luksemburgu, Amserdamie i Warszawie.

Co takiego jest w starych neonach, że co z każdym rokiem muzeum cieszy się coraz większą popularnością? Neony nie tylko stanowią ciekawy i nietypowy „dokument” historii miast oraz pokazują codzienność dawnej Polski. Często zostały zaprojektowane przez uznanych artystów, architektów i grafików, można je więc uznać za nowoczesne dzieła sztuki. Gdyby nikt nie zapragnął uratować ich przed zapomnieniem, zostałyby zniszczone. Twórcy Muzeum Neonów zajęli się nie tylko ich konserwacją. Zgromadzili także dokumentację, która przekazuje historię każdego eksponatu, zdjęcia oraz zbiory archiwalnych rysunków i pocztówek. Cały czas podejmowane są działania na rzecz ochrony neonów w przestrzeni miejskiej.

Pod opieką Muzeum znajdują się także dwa znane Warszawskie neony: Syrenka przy ulicy Grójeckiej oraz Mydła Farby z ulicy Nowolipki. Wiele odnowionych reklam trafiło na ściany budynków na terenie Soho Factory. Napisy „Jubiler”, „Warszawa Wschodnia”, „Dworzec Kolejowy Chodzież”, „Główna Księgowa Techniczna”, „24h”, „Kino Praha” oraz „Filiżanka Jaś i Małgosia” można oglądać, nie wchodząc do Muzeum.  W budynku numer 55 czeka na nas około 50 neonów, czyli ponad 500 liter. Twórcy starają się, aby kolekcja powiększała się o nowe, uratowane przez nich świetlne reklamy, które zamiast niszczeć w magazynach i na śmietnikach, przeżywają drugą młodość, ciesząc oczy Warszawiaków i turystów. 

Muzeum Neonów mieści się na terenie warszawskiego Soho Factory przy ulicy Mińskiej 25. Jego siedziba to budynek numer 55. Muzeum prowadzone jest przez Fundację Neon i oparte na pracy wolontariuszy. Ekspozycję można zwiedzać od środy do soboty w godzinach 12-17 oraz w niedzielę od 12 do 16. Wystawy można oglądać z przewodnikiem, który o neonach opowie nam w języku polskim lub angielskim. Koszt wycieczki z przewodnikiem to 100 lub 120 zł (zależnie od wersji językowej).

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(117) "Świet(l)na przeszłość - Muzeum Neonów, Wrocław, Wrocław atrakcje turystyczne, Zwiedzanie Wrocławia, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.24992923680439815825593541376292705535888671875) ["lng"]=> float(21.06176376005910100275286822579801082611083984375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Świet(l)na przeszłość - Muzeum Neonów, Wrocław, Wrocław atrakcje turystyczne, Zwiedzanie Wrocławia, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Świet(l)na przeszłość - Muzeum Neonów, Wrocław, Wrocław atrakcje turystyczne, Zwiedzanie Wrocławia, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: