Zabytkowe karety w Walewicach

Karety z XIX i początku XX wieku zostaną zaprezentowane w Walewicach podczas długiego weekendu. Zabytkowe pojazdy konne będzie można obejrzeć od 13 do 15 sierpnia.

Cenne karety wystawione zostaną przed Pałacem Walewice podczas długiego sierpniowego weekendu. Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić walewicki kompleks w tych dniach, będzie mógł zobaczyć, jak ponad 100 lat temu wyglądały pojazdy, z których korzystali mieszkańcy regionu.
– Pokażemy dwa powozy konne – karetę coupe i lando, wpisane do ewidencji ruchomych zabytków techniki. Będzie to doskonała okazja, aby poznać historię dawnych środków transportu. Takim pojazdem, jak kareta coupe, mógł jeździć Fryderyk Chopin. Ten obiekt ma bardzo dobrze zachowane kauczukowe opony, co należy do wyjątków. Tradycyjnie zapraszamy również do zwiedzania pałacu i stadniny koni oraz skosztowania dań w pałacowej restauracji. Z myślą o rodzinach z dziećmi, przygotowaliśmy także sprzęt do zabaw plenerowych, m.in. paletki do badmintona, piłki i skakanki, które będzie można wypożyczyć w pałacu bezpłatnie – mówi Magdalena Szymańska-Topolska, specjalista ds. organizacji usług turystycznych w Stadninie Koni Walewice.
Jeden z pojazdów konnych, który będzie prezentowany przy walewickim pałacu, powstał około 1880 roku w firmie braci Markoff, działającej w Moskwie w II poł. XIX wieku, która swoje produkty wystawiała na Wystawie Światowej w Paryżu. Powóz ten w 1918 r. został nabyty przez Stanisława Grabińskiego, dawnego właściciela majątku Walewice i był użytkowany przez jego rodzinę do 1945 r. Drugim z pojazdów będzie klasyczna kareta coupe, która została zbudowana prawdopodobnie w jednej z warszawskich firm przed I wojną światową, a do Walewic trafiła z sąsiedniego majątku Sobota.
Stadnina Koni Walewice dysponuje łącznie 7 zabytkowymi pojazdami konnymi, które na co dzień zabezpieczone są w garażach należących do spółki. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem stałej wystawy, którą będzie można oglądać w ramach zwiedzania pałacu i stadniny z przewodnikiem.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(34) "Pałac Walewice - zabytkowe karety" ["meta_desc"]=> string(97) "Cenne karety wystawione zostaną przed Pałacem Walewice podczas długiego sierpniowego weekendu." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(22) "Źródło: Walewice.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.1035092861859965296389418654143810272216796875) ["lng"]=> float(19.670044180991798299373840563930571079254150390625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Pałac Walewice - zabytkowe karety

meta_keys:

meta_desc: Cenne karety wystawione zostaną przed Pałacem Walewice podczas długiego sierpniowego weekendu.

watermark:

interesting_places:

author: Źródło: Walewice.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Pałac Walewice - zabytkowe karety

meta_keys:

meta_desc: Cenne karety wystawione zostaną przed Pałacem Walewice podczas długiego sierpniowego weekendu.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Źródło: Walewice.pl

meta_desc: Cenne karety wystawione zostaną przed Pałacem Walewice podczas długiego sierpniowego weekendu.