google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kamienice i spichlerze w Kazimierzu Dolnym

Najzamożniejsi kupcy wznosili w Kazimierzu Dolnym bogato zdobione kamienice. Najpiękniejsze z nich to kamienice Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów w Rynku oraz Bartłomieja Celeja przy ul. Senatorskiej (dziś Muzeum Nadwiślańskie).

Kamienice i spichlerze w Kazimierzu DolnymSpichlerz, Kazimierz Dolny

fot. mat. prasowe

Szczególną uwagę zwracają bogate dekoracje rzeźbiarskie, figuralne i roślinne, pokrywające niemal całe elewacje oraz wysokie attyki w zwieńczeniach budynków, będące przykładami rodzimej twórczości miejscowych muratorów, przetwarzających renesansowe i manierystyczne wzorce. Szczyty kościoła farnego stały się wzorcem dla wielu kazimierskich spichlerzy, w których bogaci kupcy magazynowali zboże spławiane Wisłą do Gdańska. Statki i tratwy cumowały  na całej  trzykilometrowej linii brzegowej miasteczka od  Przedmieścia Bochotnickiego po Krakowskie. Niegdyś było tu ponad 60 spichlerzy, dziś pozostało zaledwie kilkanaście,  niektóre w ruinie.

Najlepiej zachowane spichlerze znajdziemy przy ul. Puławskiej. To spichlerze Mikołaja Przybyły/Ulanowskich (z 1591 r.) i Krzysztofa Przybyły/Feuersteina (z 1600 r., przebudowany w XIX w.). Oba są w zarządzie Muzeum Nadwiślańskiego, w pierwszym mieści się Muzeum Przyrodnicze z bardzo interesującą wystawą geologiczną i przyrodniczą prezentującą środowisko Małopolskiego Przełomu Wisły. Ze spichlerzy przy ul. Krakowskiej jedynym zachowanym w całości jest spichlerz Kobiałki z 1636 r. Okazały piętrowy budynek, z szeroką loggią od frontu i wysokim szczytem z manierystyczną dekoracją, usytuowany był w zespole kilku podobnych a nieistniejących już dziś spichlerzy w pobliżu przeprawy z Kazimierza do Janowca. W spichlerzu Kobiałki funkcjonuje hotel PTTK.

Muzeum  Nadwiślańskie
ul. Senatorska 11
Muzeum Przyrodnicze (Spichlerz Mikołaja Przybyły)
ul. Puławska 54
24-120 Kazimierz Dolny
www.mnkd.pl

Kazimierz Dolny z całą pewnością zasługuje na miano ...

Nad osadą górują ruiny zamku Firlejów i Lubomirskich, ...

Kazimierskie wąwozy są  jedną z największych atrakcji turystycznych ...

Kazimierz Dolny to jedno z najstarszych miast regionu, ...

Polska tradycja bogata jest w liczne legendy, historie ...

W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą znów można podziwiać ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3038/kazimierz-dolny-kamienice-i-spichlerze/