google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Janowiec - atrakcje turystyczne

Nad osadą górują ruiny zamku Firlejów i Lubomirskich, będącego niegdyś jedną z największych fortec Rzeczpospolitej. Zamek wybudował w XVI w. starosta Mikołaj Firlej, a  rozbudował  wojewoda Piotr Firlej, dla którego pracował wybitny włoski architekt i rzeźbiarz Santi Gucci Fiorentino.

Rezydencja została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Kolejni  właściciele – Lubomirscy, przebudowali ją w stylu barokowym, a projektantem był znany holenderski architekt i rzeźbiarz Tylman z Gameren. Obiekt popadł jednak w ruinę już z pocz. XIX wieku, a po II wojnie światowej stał się ewenementem jako jedyny prywatny zamek w krajach demokracji ludowej.

Ostatni właściciel Leon Kozłowski sprzedał ruinę państwu, które utworzyło tu muzeum (oddział Muzeum  Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym  i rozpoczęło trwający do dziś remont. W odnowionym skrzydle mieści się wystawa archeologiczno-historyczna. Obok zamku znajduje się miniskansen z XVIII-wiecznym dworem z Moniaków oraz kilkoma budynkami folwarcznymi, przeniesionymi z różnych miejscowości Powiśla. W skansenie prezentowane są łodzie, sieci, wiklinowe kosze i wiele innych eksponatów związanych z życiem nad brzegiem Wisły. Z ruin zamczyska można oglądać piękną panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły. W centrum Janowca, z zachowanym małomiasteczkowym klimatem wąskich uliczek i niewielkich domów budowanych z miejscowego wapiennego kamienia, stoi renesansowy kościół z marmurowym nagrobkiem Firlejów dłuta Gucciego. Nad Wisłą znajduje się przystań wodna ze stanowiskami cumowania dla małych jednostek. Obok, dostępna jest przeprawa promowa do Kazimierza Dolnego z promem linowym zabierającym jednorazowo do 60 osób i ośmiu samochodów osobowych.

Muzeum  Zamek  w  Janowcu  –  oddział Muzeum  Nadwiślańskiego w Kazimierzu  Dolnym, ul. Lubelska  20,  24-123  Janowiec
www.mnkd.pl
Prom  Janowiec
www.prom-janowiec.pl

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3056/janowice-atrakcje-ciekawe-miejsca-zamek-muzeum-nadwislanskie-prom/