google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Opactwo Cystersów w Krzeszowie

Dawne opactwo Cystersów w Krzeszowie, dolnośląska perła baroku, budzi – całkowicie zasłużenie – coraz większe zainteresowanie pielgrzymów i turystów. Jeszcze niedawno zapomniany i podupadły ośrodek stał się jednym z najważniejszych i najjaśniejszych punktów Europejskiego Szlaku Cysterskiego.

Najpierw zapadły decyzje kościelne. Krzeszów ogłoszono głównym sanktuarium  maryjnym  ustanowionej w roku 1992 r. diecezji legnickiej, w 1997 r. Jan Paweł II ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej, a w 1998 r. nadał tutejszej świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny godność bazyliki mniejszej. Potem przyszła kolej na renowację opactwa i udostępnienie go zwiedzającym. Zabytki w obrębie murów dawnego klasztoru tworzą obronne miasteczko w centrum wsi. Niemal wszystkie zostały już odnowione. Do dwuwieżowej bazyliki NMP prowadzi aleja wysadzana lipami. Po lewej stronie jest kościół św. Józefa, a między świątyniami – Dom Pielgrzyma i miejsce obsługi turystów.

Na prawo od  budynku kościoła rozpoczynają się zabudowania klasztorne. Wewnątrz świątyń odrestaurowano polichromie ścienne, z pięknymi freskami Michała Willmanna w kościele św. Józefa na czele, a także kaplice, ołtarze boczne, obrazy sztalugowe, stalle, ambony, ławki, konfesjonały  i  zespół barokowych mebli intarsjowanych w zakrystiach. Barokowe organy w bazylice budzą podziw podczas koncertów. W  ołtarzu głównym umieszczona jest ikona Matki Boskiej Łaskawej, zwanej również Królową Sudetów. Otoczony kultem obraz, namalowany temperą na modrzewiowej desce, pochodzi z XIII w. i należy do najstarszych w Europie wizerunków maryjnych. Na zwiedzających czekają restauracje i miejsca noclegowe,  m.in.  w  klasztorze  Benedyktynek, co pozwala dłużej pooddychać atmosferą starego opactwa. Malownicze tereny zachęcają do spacerów, np. trasą kalwarii krzeszowskiej, liczącą 5 km.

Swój pobyt w sanktuarium proponujemy rozpocząć od wizyty w Obsłudze Pielgrzyma (po lewej stronie bazyliki) gdzie uzyskają Państwo wszelkie informacje dotyczące zwiedzania.
1 maja - 31 października w godzinach od 9.00 - 18.00;
1 listopada - 30 kwietnia od 9.00 - 15.00

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie
Adres: Plac Jana Pawła II 1 Krzeszów Dolnośląskie 58-405 Polska
http://www.opactwo.eu/

Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Położone w sercu Kaszub Wejherowo jest jedną z ...

W województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, niemalże 6 ...

Do świątyni w Wambierzycach prowadzą monumentalne, kamienne schody ...

Wybitnym dziełem gotyckiej architektury na Śląsku jest fara ...

Był to jeden z pierwszych w Polsce kościołów ...

Kolegiata w Kruszwicy zbudowana z kamienia w 2. ...

nocleg

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/3045/opactwo-cystersow-w-krzeszowie-dolny-slask-zwiedzanie/