google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kompleks dworsko-parkowy w Kąśnej Dolnej

Zabytkowy dwór w Kąśnej Dolnej w powiecie tarnowskim znany jest jako miejsce związane z wybitnym Polakiem, Ignacym Janem Paderewskim. Niegdyś letnia rezydencja słynnego pianisty, kompozytora, polityka, męża stanu, działacza niepodległościowego i patrioty, dziś jest muzeum jego pamięci.

Kompleks dworsko-parkowy w Kąśnej DolnejDwór I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

http://www.paderewski.tarnow.pl

Prosty w formie, parterowy dwór stoi na wzgórzu, w otoczeniu rozległego parku. Jasne ściany, otwarty ganek z kolumnami i attyką, duże okna i proporcjonalna bryła – wszystko to budzi skojarzenia z tradycyjną staropolską siedzibą szlachecką. W 1897 roku Ignacy Jan Paderewski kupił dwór w Kąśnej Dolnej z zamiarem przekształcenia go w rodzinne gniazdo – stylowe, wygodne, funkcjonalne i nowocześnie wyposażone. Wiadomo, że miał wielkie plany związane z rozwojem majątku i jego okolic. Uwielbiany przez swych współczesnych artysta, nazywany poetą fortepianu, czarodziejem  klawiatury  i  królem  pianistów, spędzał w Kąśnej letnie miesiące. Tu przygotował się do tras koncertowych i odpoczywał po światowych tournée.

Niestety, wymagający ogromnych nakładów majątek z czasem zaczął tonąć w długach i w 1903 roku został sprzedany. Po drugiej wojnie światowej został upaństwowiony i poprzez przeróbki, stopniowo zatracił swój stylowy i zabytkowy charakter. Mieściła się w nim szkoła i ośrodek wypoczynkowy.

Dziś, dzięki staraniom najpierw Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego, a następnie Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, zabytkowa siedziba funkcjonuje jako  miejsce pamięci po wybitnym Polaku. Pomieszczenia, którym  przywrócono dawny układ i wystrój, wyglądają jak za czasów Paderewskiego. Goście mogą zwiedzać salonik, pokój chiński, gabinet pana domu, sypialnię oraz dwa salony. Dwór w  Kąśnej  Dolnej  to również prężnie działający dom pracy twórczej i ośrodek koncertowy. Swe talenty rozwijają tu śpiewacy, kompozytorzy, malarze, fotograficy i uczniowie szkół muzycznych. Często odbywają się plenery plastyczne, fotograficzne oraz obozy i warsztaty muzyczne. Ucztą dla melomanów są letnie „Muzyczne spotkania u Paderewskiego”, a także znakomity Festiwa Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro” z udziałem najwybitniejszych polskich artystów.

Dwór I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Kąśna Dolna 17
33-190 Ciężkowice
http://www.paderewski.tarnow.pl/44,Dwor.html

Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Gdzie można wybrać się na spływ kajakowy w ...

Beskidy pomimo tego, że nie są najwyższym pasmem ...

„Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś ...

Forum Gmin Beskidu Wyspowego zrzeszające 18 Gmin z ...

Na miłośników skitouringu czekają w Beskidzie Sądeckim specjalnie ...

Skamieniałe Miasto to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3044/dwor-w-kasnej-dolnej-muzeum-ignacego-jana-paderewskiego-atrakcje/