google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kock - atrakcje turystyczne

Księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska wzniosła w 1780 roku, w miejscu dawnego zamku Firlejów, imponującą rezydencję. Pałac, zaprojektowany w stylu klasycystycznym przez Szymona Bogumiła Zuga, stoi na wysokim tarasie ponad stawami, w dolinie Tyśmienicy i Wieprza.

Kock - atrakcje turystyczneKock, pałac Jabłonowskich

fot. Jackowy

Do rezydencji prowadzi aleja i kamienny most nad fosą. Piętrowy budynek główny łączy się poprzez kolumnady z bocznymi oficynami. Piękny krajobrazowy park, obsadzony drzewami i krzewami  kilkuset  gatunków, odzwierciedla bardzo modny w końcu  XVIII w. sentymentalny styl sielskich ogrodów Arkadii. Drugim zabytkiem miasta jest stojący przy rynku klasycystyczny kościół, fundacji księżnej Jabłonowskiej, projektowany przez Zuga, z wydatnym portykiem wejściowym na sześciu kolumnach, flankowany po bokach dwiema wolnostojącymi dzwonnicami.

Kock zachował charakter miasteczka targowego, a pośród starej zabudowy bez trudu odnajdziemy charakterystyczne domostwa żydowskich kupców, w tym dom rabina Morgensterna (miasteczko było w XIX wieku ważnym ośrodkiem chasydyzmu). Z Kocka pochodził też oficer wojsk kościuszkowskich i napoleońskich Berek Joselewicz, który zginął w 1809 r. w bitwie pod miastem (pomnik bohaterskiego pułkownika znajduje się przy drodze na zachodnim przedmieściu Kocka).
Kock jest ważnym punktem na mapie miejsc bitewnych kampanii wrześniowej 1939 r. To tutaj w pierwszych dniach października polskie wojska, zgrupowane pod dowództwem generała Franciszka Kleeberga  w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, stoczyły kilkudniowy bój z przeważającymi  siłami  niemieckimi.   W miasteczku znajduje się cmentarz wojenny z grobami 81 żołnierzy i ich dowódcy, a przy drodze wyjazdowej stoi pomnik generała. Historię ostatniej wielkiej bitwy wojny obronnej 1939 r. popularyzuje Wojskowa Izba Pamięci.

Wojskowa Izba Pamięci
ul. Marcina Stępnia 6, 21-150 Kock
www.kock.pl

W latach II wojny światowej, a dokładniej od ...

Kamienna twierdza wśród gór, w której można spotkać ...

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny, w przydworcowej skarpie ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Twierdza Zamość przeszła rewitalizację i turyści mogą podziwiać ...

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3057/kock-atrakcje-ciekawe-miejsca-co-warto-zobaczyc-bitwa-pod-kockiem/