google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Strefa MTB w gminie Głuszyca

Głuszyca, miasto położone nad rzeką Bystrzycą, w kotlinie między Górami Sowimi a Kamiennymi w Sudetach postawiła na sport, a konkretnie kolarstwo górskie. Dyscyplina ta zyskuje w  Polsce coraz więcej entuzjastów, do czego przyczyniły się sukcesy Mai Włoszczowskiej.

Projekt promocji głuszyckiej Strefy MTB przyciągnął w Sudety rzesze fanów tej dyscypliny – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Dla rowerzystów przygotowano sześć szlaków: zielony (Tour de Głuszyca; 53 km), pomarańczowy (Głuszyckie Stawy; 11 km), żółty (Szlakiem Podziemi; 15 km), niebieski (Waligóra;  23  km), czerwony (Graniczny Szlak;  20  km) oraz czarny (Zamek Rogowiec; 20 km). Wszystkie rozpoczynają się w Głuszycy i mają różne poziomy trudności. Każdy z ich oferuje ciekawe widoki na szczyty Sudetów i atrakcje, o których można poczytać na  stronie  internetowej www.strefamtbsudety.pl. Znajdują się tam szczegółowe informacje dotyczące przebiegu tras, mapki, oferta noclegowa i aktualności dotyczące organizowanych imprez. Najdłuższą i najbardziej wymagającą trasą jest Tour de Głuszyca. Prowadzi przez Góry Sowie, Góry Suche, Rybnicki Grzbiet i ma aż 2500 m przewyższeń. Najłatwiejszy,  przeznaczony nawet  dla  początkujących amatorów kolarstwa górskiego, jest szlak żółty. Biegnie on szerokimi, ubitymi drogami, które podczas II wojny światowej pełniły  rolę nasypów kolejowych i dróg transportowych. Jego największą atrakcją jest możliwość zwiedzenia podziemnych sztolni Osówka, fragmentu kompleksu Riese – potężnych bunkrów i  budowli podziemnych wydrążonych w Górach Sowich przez hitlerowców. Prace nad nimi rozpoczęto w 1943 r., a ich cel był utrzymywany w tajemnicy. Do dziś nie wiadomo, czy miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera, czy też hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni.

Na szlakach Strefy odbywa  się  jeden z  najważniejszych  maratonów  MTB  oraz jeden z etapów konkursu MTB Challenge. Wspólnie z innymi samorządami z regionu wałbrzyskiego Głuszyca organizuje również majowe zawody „Górale, na start!”, przeprowadzane aż w 11 kategoriach wiekowych. Projekt promujący Strefę MTB przyczynił  się do spopularyzowania tych imprez i nadał im charakter międzynarodowy. Jednocześnie pozwolił przybliżyć walory przyrodnicze Sudetów i zasady poruszania się na obszarze  chronionego krajobrazu.

Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety
58-340 Głuszyca, ul Grunwaldzka 28a
www.strefamtbsudety.pl

Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Ostatnio szlaków rowerowych po Polsce zdecydowanie przybywa, dzięki ...

Odcinek prowadzący przez cztery różniące się od siebie ...

Zwolennikom aktywnego wypoczynku na rowerze gmina Trzebinia oferuje ...

Wspaniałe góry, czyste powietrze, cisza, spokój – ta ...

Miejsce tajemniczych obrzędów ku czci słońca i innych ...

Wybierając się na wycieczkę w góry czasem zastanawiamy ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/3068/gluszyca-strefa-mtb-szlaki-i-trasy-rowerowe-sudety/