google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Co warto zobaczyć w Fatimie

Standardowa trasa pielgrzymek do Sanktuarium w Fatimie obejmuje zazwyczaj poniższe miejsca:

Kaplica Objawień (Capelinha das Aparições) – niewielka, prosta kapliczka przypominająca domek, przed którą stoi figura Matki Boskiej Fatimskiej. W jej koronie znajduje się kula, która raniła Jana Pawła II podczas zamachu w dniu 13 maja 1981 r. Papież podarował ją jako wotum dziękczynne. Kaplicę i statuę chroni przeszklony pawilon, w którym odbywają się Msze święte i nabożeństwa. 

Bazylika Matki Bożej Różańcowej z Fatimy (Basílica de Nossa Senhora do Rosário de Fátima) – strzelisty kościółek z 65-metrową dzwonnicą, zwieńczoną koroną z brązu i podświetlanym krzyżem. Nad głównym wejściem znajduje się prawie 5-metrowy posąg Maryi wykonany według wskazówek Łucji, a w środku – groby Franciszka, Hiacynty i Łucji. Na bocznych ołtarzach z portugalskiego marmuru znajdują się brązowe reliefy przedstawiające czternaście tajemnic różańca. Piętnasta tajemnica ukazana jest w formie płaskorzeźby nad ołtarzem.

Plac Modlitwy – przed bazyliką, to tutaj gromadzą się wierni podczas ważniejszych uroczystości i to tutaj odbywa się wieczorna procesja ze świecami.

Bazylika Trójcy Przenajświętszej (Basílica da Santíssima Trindade) – znajduje się naprzeciwko Bazyliki Matki Bożej Różańcowej. To nowoczesny budynek w kształcie koła o średnicy 125 metrów, bez żadnego punktu podparcia w środku. W ołtarzu umieszczono kamień z grobu św. Piotra Apostoła w Watykanie, a za nim – misterną, pozłacaną mozaikę przedstawiającą Baranka Bożego, aniołów i świętych, w tym Matkę Bożą z Franciszkiem, Hiacyntą i Łucją. W podziemiach bazyliki odbywa się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.

Fragment muru berlińskiego – betonowy, ponad 6-metrowy blok o wadze 2,6 ton, umieszczony w przeszklonej rotundzie, stanowi pamiątkę po upadku komunizmu w Europie oraz wyjątkowe wotum dziękczynne.

Droga krzyżowa (Via Sacra) – niedaleko ronda Rotunda Sul, gdzie znajduje się pomnik pastuszków, rozpoczyna się droga krzyżowa ufundowana przez węgierskich katolików, zwana też Kalwarią Węgierską. Trasa wiedzie ścieżkami, które niegdyś przemierzali Franciszek, Hiacynta i Łucja pędząc stado owiec z pobliskiego Aljustrel na pola w Cova da Iria.

Domy pastuszków w Aljustrel – w domu Franciszka i Hiacynty Marto (Casa de Francisco e Jacinta), Łucji dos Santos (Casa de Lucia) oraz Domu-Muzeum (Casa-Museu de Aljustrel) można zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie dzieci i tutejszych mieszkańców. Są tu m.in. sprzęty domowe oraz służące do pracy.

Położona u północnych wybrzeży Afryki, na oceanie Atlantyckim, ...

O Aveiro, leżącym 60 kilometrów na północ od ...

Coimbra, obok znajdującego się na północy Guimaraes, jest ...

W Portugalii ręcznie malowane i szkliwione płytki ceramiczne ...

Parque Nacional da Peneda-Gerês jest jedynym obszarem w ...

https://veturo.pl/article/3153/co-warto-zobaczyc-w-sanktuarium-w-fatimie-portugalia/