Sanktuarium w Fatimie – jubileusz 100-lecia objawień fatimskich

Październik i maj to miesiące tradycyjnie poświęcone Maryi. Do sanktuarium w portugalskiej Fatimie przybywa wtedy najwięcej pielgrzymów i to z różnych stron świata. Rekordowe tłumy oczekiwane są jednak w 2017 roku, podczas obchodów setnej rocznicy objawień Maryi młodym pastuszkom.

Duchowe przygotowania do jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich trwają już od 2010 roku w formie specjalnego programu duszpasterskiego, przybliżającego najważniejsze aspekty orędzia. W 2014 roku rozpoczęto renowację Bazyliki Matki Bożej Różańcowej, charakterystycznego smukłego kościółka z wysoką dzwonnicą i kolumnadami. Prace zakończono w lutym br. i obejmowały m.in. zwiększenie liczby wejść do świątyni, odnowienie nagrobków trójki wizjonerów oraz renowację organów tubowych. Dodatkowo unowocześniono stronę internetową sanktuarium (jest dostępna w 7 językach), a w przygotowaniu jest aplikacja mobilna, ułatwiająca zaplanowanie pobytu w Fatimie.

Powstał również 6-odcinkowy serial RTP „Fatima i świat” („Fátima e o Mundo”) oraz film dokumentalny „Fatima na świecie” („Fátima no mundo”, 2014, reż. Manuel Arouca), ukazujący rozprzestrzenianie się orędzia i kultu Matki Bożej Fatimskiej na całym globie, w tym w Polsce. Ten oraz inne filmy o objawieniach, życiu pastuszków oraz związkach Fatimy z papieżami można obejrzeć bezpłatnie w sali kinowej sanktuarium.

Oficjalnym symbolem jubileuszu jest Niepokalane Serce Maryi, nawiązujące do słów Matki Bożej będących hasłem uroczystości: „Moje Niepokalane Serce doprowadzi was do Boga”.

Program jubileuszu
Od lutego br. do października 2017 r. zaplanowano około 150 projektów kulturalnych i formacyjnych, w tym publikacje, koncerty, wystawy, przedstawienia oraz konferencje naukowe. Uroczystości jubileuszowe w Fatimie mają na celu podkreślenie wagi wydarzenia, które odbyło się tutaj w 1917 roku, oraz ukazanie aktualności tych orędzi.

Bazylika Trójcy Przenajświętszej od 26 listopada br. do 31 października 2017 r. będzie gościć wystawę czasową „Barwy słońca – światło Fatimy w świecie współczesnym”, upamiętniającą „cud słońca” z 13 października 1917 r. Odtworzona zostanie sceneria ostatniego objawienia Matki Boskiej oraz pokazane zostaną zdjęcia zrobione wówczas w Cova da Iria, jak również bezpośrednie relacje świadków tego wydarzenia.

W dniach 12, 13 i 14 maja 2017 r. na fasadzie Bazyliki Matki Bożej Różańcowej organizatorzy wyświetlą pokaz video mappingu „Fatima – czas światła”. W sześciu scenach przedstawione zostaną najważniejsze treści orędzia Maryi oraz ich związek z historią ostatnich stu lat.

Swoją obecność na majowych uroczystościach zapowiedział papież Franciszek, co zapewne zainteresuje pielgrzymów planujących wizytę w sanktuarium. Dotychczas miejsce to odwiedziło trzech następców świętego Piotra: Paweł IV (w 1967 r.), Jan Paweł II (w 1982, 1991 i 2000 r.) oraz Benedykt XVI (w 2010 r.)

Natomiast 13 października 2017 r. w Bazylice Matki Bożej Różańcowej odbędzie się premierowy koncert, zamówionych specjalnie na tę uroczystość, 13 utworów Sir Jamesa MacMillana, cenionego, współczesnego, szkockiego kompozytora i dyrygenta, którego dzieła grają najlepsze, światowe orkiestry. Zarówno te kompozycje, jak i dodatkowy utwór portugalskiego kompozytora Eurico Carrapatoso wykonana Chór i Orkiestra Fundacji Gulbenkiana.

Szczegółowy program obchodów znajduje się na stronie sanktuarium: www.fatima.pt/pl.

Polski wkład w obchody
W październiku 2017 r. odbędzie się również premiera filmu animowanego (robocza nazwa to „Fé”, czyli „Wiara”) nawiązującego do objawień maryjnych w Cova da Iria. W opowieści pojawi się troje pastuszków, dwójka współczesnych nastolatków pomagająca aniołowi z amnezją oraz papież Franciszek, który… przemówi własnym głosem (producenci mają zgodę na wykorzystanie nagrań przemówień papieża z maja przyszłego roku). W animacji usłyszymy też głos znanego portugalskiego trenera piłkarskiego José Mourinho. Film powstaje w koprodukcji między portugalską firmą Imaginew oraz cenionym polskim producentem Platige Image (m.in. „Katedra”, „Miasto ruin”, „Animowana historia Polski”). Animacja pojawi się w 5 wersjach językowych (portugalski, angielski, hiszpański, włoski i polski), a dla ponad 30 języków zostaną przygotowane napisy. Film posiada akceptację Watykanu oraz Sanktuarium w Fatimie.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(77) "Sanktuarium w Fatimie - jubileusz 100-lecia objawień fatimskich - Portugalia" ["meta_desc"]=> string(191) "Duchowe przygotowania do jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich trwają już od 2010 roku w formie specjalnego programu duszpasterskiego, przybliżającego najważniejsze aspekty orędzia." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(13) "www.fatima.pt" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(39.630203980595098300909739919006824493408203125) ["lng"]=> float(-8.6742210376107404812273671268485486507415771484375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POR" }

key_words:

meta_title: Sanktuarium w Fatimie - jubileusz 100-lecia objawień fatimskich - Portugalia

meta_keys:

meta_desc: Duchowe przygotowania do jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich trwają już od 2010 roku w formie specjalnego programu duszpasterskiego, przybliżającego najważniejsze aspekty orędzia.

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: www.fatima.pt

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Sanktuarium w Fatimie - jubileusz 100-lecia objawień fatimskich - Portugalia

meta_keys:

meta_desc: Duchowe przygotowania do jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich trwają już od 2010 roku w formie specjalnego programu duszpasterskiego, przybliżającego najważniejsze aspekty orędzia.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: www.fatima.pt

meta_desc: Duchowe przygotowania do jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich trwają już od 2010 roku w formie specjalnego programu duszpasterskiego, przybliżającego najważniejsze aspekty orędzia.