google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Haapsalu - atrakcje turystyczne

Haapsalu znane jako „Wenecja  Północy”, to wspaniałe nadbrzeżne miasto SPA położone na zachodzie Estonii, obfitujące w ciepłe  wody i lecznicze  błoto.

Pierwszy ośrodek spa w Haapsalu  wykorzystujący błoto został otwarty w 1825  roku,  a  wśród  pierwszych gości byli rosyjscy arystokraci. Wąskie uliczki wraz z miniaturowym ratuszem i romantycznymi drewnianymi domkami zawsze zdają się prowadzić do morza. Na nadbrzeżnej promenadzie znajduje się Kuursaal, jeden z najpiękniejszych drewnianych budynków Estonii, w którym obecnie mieści się restauracja. Katedra w Haapsalu to najwyższy jednonawowy kościół w krajach bałtyckich i najważniejszy budynek historyczny i kulturowy w mieście.

Co roku w  sierpniu, w pełnię księżyca, w oknie baptysterium pojawia się podobno najbardziej znany duch Estonii, czyli Biała Dama. Legenda mówi, że jest ona duchem estońskiej dziewczyny, metresy kanonika, która została zamurowana w ścianie.

Mały, żółty budynek przy ulicy Linda to dom, w którym  wychowała  się  Ilon  Wikland  –  autorka  ilustracji  książek  dla  dzieci  słynnej  na  całym  świecie  szwedzkiej  pisarki  Astrid  Lindgren.  W  centrum  kulturalnym zwanym Cudowną  Krainą Ilon można obejrzeć wystawę prezentującą jej oryginalne rysunki.

Enterprise Estonia, Estonian Tourist Board © 2010
Autor tekstu: Ulvar Käärt. Tłumaczenie: Laura Brzezińska we współpracy ze Skrivanek Sp. z o.o.

Kilka godzin, a najlepiej cały dzień, warto ponadto ...

Tallin od dawna nazywany jest Perłą Bałtyku lub ...

Letnia stolica Estonii, czyli Parnawa (Pärnu), to dobrze ...

Zostawiając tallińskie Stare Miasto możemy udać się na ...

Tallinn to najstarsze miasto stołeczne w północnej Europie.  ...

https://veturo.pl/article/3194/estonia-haapsalu-ciekawe-atrakcje-turystyczne/