google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tomaszów Lubelski - atrakcje turystyczne

Tomaszów Lubelski, doświadczany przez liczne najazdy, wojny i pożary, zatracił, niestety, sporo ze starego układu. Nie dotrwało do dziś także wiele zabytków, m.in. barokowy kościół z klasztorem oo. Trynitarzy z I poł. XVIII w. (rozebrany po kasacie zakonu w 1783 r.) oraz  synagoga  z  II  poł.  XVII  w. (zniszczona  przez  Niemców  w czasie okupacji).

Tomaszów Lubelski - atrakcje turystyczneTomaszów Lubelski, Cerkiew pw. św. Mikołaja

fot.Historyczka CC BY-SA

W rynku zachował się oryginalny budynek  Herbaciarni,  wzniesiony w 1895 roku z grubych drewnianych  bali na wzór Czajni z północnej Rosji.  Tuż obok stoi prawosławna cerkiew pw.św. Mikołaja z lat 1885-90. Warto  też zajrzeć do kościoła parafialnego  pw. Najświętszego  Serca  Pana  Jezusa  przy  ul.  Lwowskiej. Świątynia z lat 1935-1949, ma część barokowego wyposażenia (ołtarz, obrazy i ambonę w kształcie łodzi)  przeniesione  z  kościoła rzymskokatolickiego  oraz  cerkwi  greckokatolickiej w niedalekim Uhnowie, który po regulacji granicy wschodniej w 1951 roku znalazł się na terenie Ukrainy.

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest kościół  pw. Zwiastowania Najświętszej  Marii Panny, zaliczany do najpiękniejszych drewnianych świątyń epoki baroku w Polsce.

Corocznie jesienią w Tomaszowie i jego  okolicach organizowane są rekonstrukcje bitew z Niemcami, które były jedną z największych batalii w kampanii wrześniowej 1939 r. Najpierw,  w dniach 17-20 września walczyły pod Tomaszowem armie Lublin i Kraków, podążające w kierunku pogranicza południowo-wschodniego i Rumunii. Po nich, w dniach od 22 do 27 września, podobne walki podjęły wojska Frontu Północnego, utworzonego na bazie armii Modlin. Plenerowe widowiska „Ocalić od zapomnienia”, z udziałem wielu grup rekonstrukcyjnych oraz czołgów, pojazdów opancerzonych i samochodów (udanymi operacjami pod Tomaszowem wsławiła się m.in. brygada pancerno-motorowa gen. Piskora), odbywają się we wrześniu.

Historię bitew upamiętnia Muzeum Regionalne im. dr Janusza Petera,  tomaszowskiego  lekarza,  malarza  i  regionalisty,  które  zgromadziło bogatą kolekcję broni z bitewnych pól oraz sztandarów pułków i innych formacji biorących udział w walkach. W granicach miasta znajduje się Siwa Dolina – niekwestionowane  centrum  narciarstwa  biegowego  w  regionie  (z siedzibą  regionalnego  Oddziału  Polskiego  Związku  Narciarskiego),  a  na  wschód  od  Tomaszowa  położona  jest  Justynówka  z  ośrodkiem narciarstwa  zjazdowego  na  Białej  Górze  (349  m  n.p.m.). 

Punkt Informacji Turystycznej, ul. Kościelna 9,
22-600 Tomaszów Lubelski,
tel. 84 665 85 05
www.roztoczewita.pl

Muzeum Regionalne im. Janusza Petera,
ul. Zamojska 2,
22-600 Tomaszów Lubelski,
tel. 84 664 37 20
www.muzeum.powiat-tomaszowski.com.pl

Centrum  narciarstwa  Siwa  Dolina, 
al.  Sportowa  8, 
22-600  Tomaszów  Lubelski,
tel. 84 665 93 50 
www.lozn.org.pl

Według tradycji twórczynią nazwy miasta była młodziutka żona ...

Jeden z ważniejszych Grodów Czerwieńskich, zwany w przeszłości ...

Twierdza Zamość przeszła rewitalizację i turyści mogą podziwiać ...

Nawet jeśli jesteście w Zamościu tylko przejazdem, warto ...

Skarby natury i zabytki jednego z najpiękniejszych terenów ...

Miłośnicy nowoczesnych technologii mogą zwiedzać Roztocze Środkowe korzystając ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3201/tomaszow-lubelski-ciekawe-atrakcje-turystyczne/