Nieporęt i okolice

Niewątpliwie jednym z najważniejszych zabytków gminy Nieporęt jest Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przypuszcza się, że jego budowa zakończyła się w 1667 roku,  a sfinansowana została przez Jana Kazimierza II Wazę jako podziękowanieza zwycięstwo nad Szwedami.

Pierwotnie barokowa świątynia postawiona została na planie krzyża łacińskiego, jednak w  XVIII wieku jej bryła musiała zostać zmieniona ze względu na pękające mury. Wewnątrz kościoła umieszczone zostały trzy neobarokowe ołtarze, marmurowa chrzcielnica z 1881 roku oraz organy zainstalowane w 1964 roku. Brama kościoła jest jednocześnie dzwonnicą, w której zamontowane są dwa dzwony. Od 1962 r. kościół ten wpisany jest do rejestru zabytków.

Zaraz  obok  znajdziemy  osiemnastowieczny  cmentarz,  na  którym  wciąż  istnieją groby nawet z 1829 roku. W najstarszej części cmentarza, „na górce”, początkowo stała kaplica, na której miejscu dziś stoi krzyż misyjny datowany na 14 września 1906 r.

W gminie Nieporęt nie możemy przeoczyć fortu murowano-ziemnego w Beniaminowie. Znajdziemy go przy trasie łączącej miejscowości Nieporęt i Radzymin. Ten wybudowany na terenie o powierzchni 60 hektarów fort ma kształt pięcioboku. Zaraz po zakończeniu jego budowy został wcielony w system obronny Warszawskiego Rejonu Fortecznego, nie został jednak nigdy wykorzystany w trakcie walk, bowiem w 1915 roku ogłoszono przetarg na jego rozbrojenie. Kiedy w tym samym roku fort miał zostać przejęty przez Niemców, wycofujący się Rosjanie odpalili ładunki wybuchowe, dzięki którym  obiekt miał być możliwie mało przydatny. Po wojnie pełnił on funkcję magazynową i w ten sposób działał wiele lat. Przez lata był on wykorzystywany także jako schron, zaplecze szkoleniowe,  czy miejsce przetrzymywania więźniów.

Teren  gminy  Nieporęt jest bogaty w pomniki i miejsca pamięci. W pobliżu kościoła parafialnego znajduje się figura Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych, która ufundowana  została przez Jakóba Dębkowskiego. Mężczyzna ten był zesłany do obozu prac  na Sybir, figura jest jego sposobem podziękowania za ocalenie i bezpieczny powrót do domu. Ponadto można tu  znaleźć między innymi figurę św. Jana Chrzciciela,  tablicę upamiętniającą działalność Szarych Szeregów, pomnik „Alfy” i „Skiby” w Stanisławowie Pierwszym, pomnik 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej oraz mogiłę Nieznanego Żołnierza w Nieporęcie.

wykorzystano fragmenty przewodnika: Jezioro Zegrzyńskie
Starostwo Powiatowe w Legionowie
ul. Sikorskiego 11, 05-119 Legionowo
tel. 22 7640 100, fax 22 7640 450
e-mail promocja@powiat-legionowski.pl
www.powiat-legionowski.pl
Opracowanie merytoryczne: BSB Jacek Kuryłowicz

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(91) "Nieporęt i okolice - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć, zabytki - zalew zegrzyński" ["meta_desc"]=> string(138) "Niewątpliwie jednym z najważniejszych zabytków gminy Nieporęt jest Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(32) "Starostwo Powiatowe w Legionowie" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.42411445769310063269585953094065189361572265625) ["lng"]=> float(21.033668515138199239800087525509297847747802734375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/M5rfnqTKoqI" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Nieporęt i okolice - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć, zabytki - zalew zegrzyński

meta_keys:

meta_desc: Niewątpliwie jednym z najważniejszych zabytków gminy Nieporęt jest Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

watermark:

interesting_places:

author: Starostwo Powiatowe w Legionowie

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/M5rfnqTKoqI

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Nieporęt i okolice - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć, zabytki - zalew zegrzyński

meta_keys:

meta_desc: Niewątpliwie jednym z najważniejszych zabytków gminy Nieporęt jest Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Starostwo Powiatowe w Legionowie

meta_desc: Niewątpliwie jednym z najważniejszych zabytków gminy Nieporęt jest Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.