Pomnik w Bilawie

Krasnale z Bielawy

Na bielawskim rynku stoi pomnik  sowy wspieranej  przez dziewięciu małych ludzików. To krasnale, które wciąż żyją w podaniach i legendach związanych z  tym  miastem. 

Dawno  temu,  górę  zwaną dziś Parkową zamieszkiwały krasnale. Żyły tam od niepamiętnych czasów.  Mieszkały w grotach  i rozpadlinach  skalnych  na  jej zboczu, strzegąc wielkiego skarbu ukrytego we  wnętrzu.  Dostęp do skarbu  mieli  tylko uczciwi  i dobrzy  ludzie  i to  jedynie  w noc świętojańską. Mieszkańcy Bielawy, gdy byli jeszcze  „wolnymi  tkaczami”,  żyli  z krasnalami  w zgodzie. 

Niestety,  gdy  powstawać zaczęły fabryki i ludziom potrzebny stał się kamienny materiał do budowy dróg i domów, mali mieszkańcy góry postanowili przenieść się w spokojniejsze miejsce.  Podziemnymi korytarzami  przenieśli  skarb do Sobótki, by w spokoju spoczywał pod Ślężą, a sami przeszli tam drogą naziemną.  Zmęczeni marszem poprosili chłopa imieniem Herzog o podwiezienie. Ten przystał na ich prośbę. Kiedy dotarli na miejsce, krasnoludki w podzięce  załadowały  wóz  chłopa  gałązkami świerku.

Wściekły Herzog, spodziewający się godniejszej zapłaty, zrzucił świerkowy balast i pognał do domu. Tam opowiedział o tym, jak  znane  z bogactwa  krasnale zadrwiły z niego. Gdy jednak wyprzęgał konia, jego żona zauważyła, że na wozie coś błyszczy. Były to drobinki złota.

Okazało się, że świerk był zaczarowany i zamienił  się  w  cenny kruszec. Niestety, na wozie pozostały tylko resztki.  Chłop pognał w miejsce,  gdzie  zostawił  gałęzie, ale skarb już zdążył zapaść się  pod ziemię.  Drobinki,  które  znalazł  na wozie  pozwoliły  jednak  na wybudowanie pięknego murowanego domu, który stoi do dziś i znany jest jako Dwór Herzoga, należący do  najcenniejszych  zabytków  Bielawy.  Na pamiątkę mieszkających na Górze Parkowej małych ludzików miejscowy wyciąg narciarski nazwany został Krasnalem.

dzierzoniow.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(95) "Bielawa - atrakcje, ciekawe miejsca, zwiedzanie, krasnale -okolice Dzierżoniowa, Dzierżoniów" ["meta_desc"]=> string(86) "Bielawa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca okolic Dzierżoniowa poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(32) "Ciekawostki turystyczne w Polsce" ["author"]=> string(17) "Tomasz Maciejczyk" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.68684886677269929577960283495485782623291015625) ["lng"]=> float(16.616005895207198506113854818977415561676025390625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Bielawa - atrakcje, ciekawe miejsca, zwiedzanie, krasnale -okolice Dzierżoniowa, Dzierżoniów

meta_keys:

meta_desc: Bielawa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca okolic Dzierżoniowa poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Ciekawostki turystyczne w Polsce

author: Tomasz Maciejczyk

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bielawa - atrakcje, ciekawe miejsca, zwiedzanie, krasnale -okolice Dzierżoniowa, Dzierżoniów

meta_keys:

meta_desc: Bielawa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca okolic Dzierżoniowa poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Tomasz Maciejczyk

meta_desc: Bielawa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca okolic Dzierżoniowa poleca veturo.pl