google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wrocławskie krasnale

Któż to wybiegł na ulicę Wrocławia, wspiął się na lampę, siedzi w lochu, lepi rogale lub pobiera pieniądze z malutkiego bankomatu? To przyjaciele Wrocławian zaczynają nowy dzień od pomagania swoim sąsiadom w obowiązkach. Wrocławskie krasnale zna każdy. Dlaczego ze wszystkich miejsc na Ziemi wybrały właśnie stolicę Dolnego Śląska?

Wrocławskie krasnaleKrasnale we Wrocławiu

fot. Mateusz Grochocki

Niewielki wzrost, spiczasta czapeczka i uśmiech nigdy nie znikający z rumianej buzi. Któż to i skąd się wziął? To sympatyczne krasnoludki, które zobaczymy na ulicach Wrocławia. Istnieje wiele teorii, wyjaśniających ich przybycie na dolnośląskie ziemie. Niektórzy dowodzą, że pojawienie się niewielkich ludzików miał związek z historią, inne, że narodziły się w sposób bajkowy.

Wrocławianie wierzą m.in. w legendę o Chochliku Odrzańskim, który przypłynął do miasta na tratwie. Nie ma się co dziwić, że został na dłużej, zachęcony urokami Wrocławia. Jednak nie tylko chęć zwiedzania stolicy Dolnego Śląska była dla niego kusząca. Wizyta w mieście, to okazja do robienia psikusów jego mieszkańcom. Po jakimś czasie Wrocławianie mieli już dość nieznośnego przybysza, zwłaszcza, że przeszkodą w złapaniu go był niewielki rozmiar. Sprytny Chochlik zawsze wychodził cało z opresji, wiec postanowiono o wezwaniu na pomoc równych mu wzrostem, ale życzliwych i pomocnych krasnali. One tez nie miały łatwo ze szkodnikiem. Mówi się, że to właśnie ten uciążliwy przeciwnik zamknął Więziennika za kratami, przestraszył Słupnika tak, że ten wszedł na lampę, a Pracza wrzucił do rzeki. Dopiero pod wodzą Życzliwka krasnale zdołały schwytać Chochlika i skłonić go do wyruszenia w dalszą drogę. Wdzięczni Wrocławianie postanowili oddać swym przyjaciołom część miasta, tzw. Wielki Podziemny Świat Krasnali i wystawić im pomniki. Druga bajkowa teoria głosi, że znaleziono tajemniczą, starą księgę, w której zawarta była historia krasnoludków. Wynika z niej, że to właśnie we Wrocławiu pojawił się pierwszy mały przyjaciel człowieka. Miał on pomagać wszystkim mieszkańcom w pracach domowych i na roli.

Wszystkim niedowiarkom i zatwardziałym realistom pozostaje trzecia wersja: historyczna. Sympatyczne figurki na ulicach Wrocławia to upamiętnienie charakterystycznych rysunków na murach, które miały ośmieszyć system komunistyczny. Stworki w wysokich, spiczastych czapkach pojawiały się w miejscach plam z farby, które miały przykryć niewygodne dla ówczesnych władz, antysocjalistyczne napisy. Krasnale były także związane z ruchem lat 80. XX wieku – „Pomarańczową Alternatywą”. W 2003 roku o krasnalach przypomniała sobie wrocławska Agencja Reklamowa Wanilia, która zaproponowała wykreowanie krasnoludka na symbol miasta. Pierwsze pięć figurek wykonał w 2005 roku rzeźbiarz, Tomasz Moczek.

Niezależnie od tego, czy wierzymy w bajki, czy w historię, ulegniemy urokowi naszych maleńkich przyjaciół. Zwłaszcza, że pomysłowość artystów nie zna granic, a i krasnoludków na ulicach coraz więcej. 21 maja 2014 roku odsłonięty został Europejczyk – 300 rzeźba sympatycznego ludzika w spiczastej czapce. Oprócz niego we Wrocławiu spotkamy np. Grafeniusza Drobnodziejka, czyli najmniejszego krasnoludka, którego wzrost nie przekracza 20 mikrometrów i umieszczony został na ziarenku piasku. Ten maluch mieszka we Wrocławskim Centrum Badań EIT +.

Od kilkunastu lat – lub jeśli ktoś woli bajkowe wersje, od 730 roku – krasnoludki opanowują miasto. Zamiast jednak żartować sobie z ciężko pracujących mieszkańców, pomagają im w codziennych obowiązkach. Jeden toczy kulę po deptaku, inny podlewa kwiaty, kolejny lepi rogale. Krasnoludki żyją sobie obok nas i rozsławiają Wrocław na cała Polskę i świat. Bo skoro właśnie to miejsce wybrały na swój dom najbardziej życzliwe stworzenia na Ziemii, to musi w nim być coś szczególnego. Może to cenne zabytki, atmosfera, przyjazne nastawienie ludzi lub po prostu piękno Wrocławia. Wystarczy sprawdzić samemu, podążając śladem krasnoludkowych wędrówek po mieście. 

 

Przyjeżdżający do Wrocławia turyści mogą być zdziwieni potrawą, ...

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław jest miastem licznie ...

We Wrocławiu jest wiele fascynujących miejsc, jednak największe ...

Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień ...

Wrocławski Mostek Czarownic to nie tylko miejsce, gdzie ...

Wrocław, jak przystało na miasto odwiedzane przez rzesze ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/499/wroclaw-ciekawe-miejsca-znajdz-krasnale/