Toaleta

Korzystanie z toalety w różnych miejscach świata

Żadna wycieczka ani zwiedzanie nie może obyć się bez przerwy na skorzystanie z toalety. W przypadku długich autokarowych tras, przystanki podczas podróży są planowane tak, aby na każdym z nich znajdowała się łazienka. Zależnie od kraju oraz regionu, toalety i samo korzystanie z nich mogą bardzo się różnić. Lepiej dla nas, aby te różnice nie były jednak, zbyt zaskakujące, bo akurat w kwestiach higieny dobrze wiedzieć, na czym się stoi, lub siedzi...

W przewodnikach turystycznych, ulotkach informacyjnych i biuletynach nie uświadczymy informacji o dostępności toalet ani o sposobie korzystania z nich w danym kraju, a są to przecież niezwykle istotne informacje. Przecież nikt nie chce się znaleźć w miejscu oddalonym o kilka kilometrów od najbliższej toalety, bez samochodu i bez wiedzy, gdzie ta toaleta się znajduje. Może się też zdarzyć tak, że trafimy do publicznego szaletu, ale okaże się, że jest on płatny, a my albo nie mamy przy sobie gotówki, albo jeszcze jej nie wymieniliśmy na lokalną walutę. Informacji o toaletach polecamy szukać na blogach podróżniczych, gdzie autorzy opisują wyłącznie swoje doświadczenia, czyli te z pierwszej ręki, i zazwyczaj podają najbardziej przydatne informacje, również te o dostępności toalet. W tym artykule pochylimy się nad kilkoma podróżniczymi kierunkami i rzucimy garść wskazówek na temat tamtejszych toalet.

Stany Zjednoczone
Jeśli podróżujemy po USA samochodem, co oczywiście polecamy, bo daje nam to mobilność i możliwość zobaczenia wszystkich interesujących nas miejsc, to poruszamy się po niezwykle długich autostradach, często pośród kompletnego pustkowia. Na szczęście, co kilkadziesiąt mil, są tzw. „Rest area” gdzie można odpocząć, coś zjeść, napełnić bak i oczywiście skorzystać z toalety. Wszystkie toalety w USA są bezpłatne. Gdy chcemy wejść z ulicy do baru i skorzystać w nim z toalety, nie powinno być problemu, inaczej w przypadku dobrych restauracji. Publiczne toalety znajdują się wszędzie tam, gdzie zazwyczaj, czyli w centrach handlowych, parkach, w metrze i na dworcach. Spora część jest niestety podniszczona ze względu na wiek i duże natężenie ruchu. Co ciekawe, muszle klozetowe działają na innej zasadzie niż u nas, mianowicie są stale napełnione wodą po brzegi, a gdy ją spuszczamy, to miska samoczynnie się napełnia. W amerykańskich ubikacjach spotkamy również tzw. „soda fountain”, czyli przyciskane kraniki, które w higieniczny sposób, pozwalają się napić się wody.

Europa Zachodnia
Toalety w tych miejscach są bardzo zbliżone do tych naszych, zazwyczaj są w dobrym stanie i dobrze wyposażone, ale oczywiście nic za darmo; większość z miejskich szaletów w zachodniej europie jest płatna, oto kilka przykładowych miast:
Amsterdam – w tym mieście bardzo trudno znaleźć bezpłatne toalety. Można spotkać dość odsłonięte pisuary ustawiane na placach i ulicach, ale niestety dla pań nie ma żadnej alternatywy.
Berlin – jeśli chcemy skorzystać z bezpłatnej toalety, to powinniśmy się udać do Wyspy Muzeów lub w okolice Bramy Brandemburskiej.
Paryż – tutaj z bezpłatnymi toaletami jest nieco lepiej. Na paryskich ulicach znajdziemy wiele szarych budek, oznakowanych jako WC; są to nowoczesne w pełno zautomatyzowane i bezpłatne toalety publiczne. Ponadto bezpłatną toaletę znajdziemy w każdym muzeum, w parku za Notre Dame oraz w pobliżu Pól Elizejskich. Natomiast w centrach handlowych, w restauracjach i na dworcach, toalety są płatne i zazwyczaj jest to 1 lub 2 euro.

Europa Wschodnia
Na Białorusi, Ukrainie oraz w Obwodzie Kaliningradzkim można się jeszcze spotkać z toaletami, z których korzysta się w pozycji „na narciarza”. Polecamy mieć tam swój papier. Kiedyś ten typ również u nas był dość popularny, lecz aktualnie zniknął całkowicie. Wbrew pozorom nie ma w tych toaletach nic dziwnego, a wg lekarzy, ta pozycja przy wydalaniu jest najzdrowsza.

Warszawa
W naszej stolicy, rzadko gdzie uświadczymy darmowej toalety. Jest względnie czysto i ładnie, papier też prawie zawsze jest. Największa i najbardziej znana bezpłatna miejska toaleta znajduje się pod Placem Zamkowym. Nie bez powodu większość wycieczek po Warszawie kończy się i zaczyna w tym miejscu.

Kraje Islamskie
W miejscach, które nie są nastawione na przyjmowanie turystów, spotkamy się z toaletami, które są mocno ukształtowane przez religie tam panującą. Z tego względu np. nie ma papieru toaletowego, a zamiast tego trzeba się podmywać. W miejscach, gdzie funkcjonują toalety „na narciarza” do podmywania służą krany z gumowymi rurkami. W regionach turystycznych spotkamy się z bardziej europejską wersją toalety, czyli połączeniem sedesu i bidetu, gdzie z muszli klozetowej wystaje również rurka, którą podmywa się po wiadomej czynności.

Chiny
Toalety w chinach jeszcze niedawno pozostawiały wiele do życzenia. Nadal nie jest idealnie – papier polecamy brać ze sobą – ale od pewnego czasu pompowane są ogromne pieniądze w sektor turystyczny w tym kraju, a duża ich część idzie właśnie na budowę nowoczesnych, przestronnych i bezpłatnych szaletów.

Japonia
Kwestia higieny jest dla Japończyków niezwykle istotna, tym bardziej, że jest ona połączona z ich silną potrzebą zapewnienia wysokich standardów gościnności. W kraju kwitnącej wiśni spotkamy się z supernowoczesnymi toaletami, które mogą być dla nas trudne do obsłużenia, o ile nie będzie na nich instrukcji w języku angielskim. Generalnie w miejskich szaletach w Japonii jest czysto i nowocześnie. Są również różne warianty korzystania z toalety np. w wersji kucanej lub tej z muszlą klozetową wraz z możliwością podmywania.

Ole.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(51) "Korzystanie z toalety w różnych miejscach świata" ["meta_desc"]=> string(95) "Zależnie od kraju oraz regionu, toalety i samo korzystanie z nich mogą bardzo się różnić." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(13) "Ryszard Kurek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-16.4355468727122" ["lng"]=> string(16) "-11.686665474818" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Korzystanie z toalety w różnych miejscach świata

meta_keys:

meta_desc: Zależnie od kraju oraz regionu, toalety i samo korzystanie z nich mogą bardzo się różnić.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Ryszard Kurek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Korzystanie z toalety w różnych miejscach świata

meta_keys:

meta_desc: Zależnie od kraju oraz regionu, toalety i samo korzystanie z nich mogą bardzo się różnić.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Ryszard Kurek

meta_desc: Zależnie od kraju oraz regionu, toalety i samo korzystanie z nich mogą bardzo się różnić.