Opóźniony lot - co należy zrobić

Opóźniony lot – co zrobić i jak uzyskać odszkodowanie?

Podróże samolotami należą na ogół do szybkich i przyjemnych. Obsługa na lotniskach jest profesjonalna, wyloty punktualne, a sama podróż relatywnie szybka, dzięki czemu w ciągu kilku godzin możemy dostać się na drugi koniec kontynentu w komfortowych warunkach. Zdarzają się jednak sytuacje, które powodują, że radość z podróży znika w mgnieniu oka - opóźnione lub odwołane loty. Niewiele osób wie, że w takich sytuacjach należy nam się odszkodowanie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co należy zrobić gdy Twój lot się opóźnia.

1.    Opóźniony lot – co należy zrobić?
2.    Komu przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?
3.    Ile wynosi kwota odszkodowania?

Na rynku funkcjonują firmy, które specjalizują się w odzyskiwaniu dla swoich klientów odszkodowań od linii lotniczych wskutek opóźnienia lotu, odwołania lotu lub innych przypadków – odmowy wejścia na pokład samolotu czy problemów z przesiadką na kolejny samolot. Dzięki lekturze artykułu dowiesz się co należy zrobić, aby tego typu firma mogła wywalczyć dla Ciebie odszkodowanie.

Opóźniony lot – co należy zrobić?

W przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu, skontaktuj się z firmą, która zajmuje się tego typu sprawami, np. https://givt.com/pl/opozniony-lot/ i podaj szczegółowe informacje na temat opóźnienia. Oczywiście należy zachować wszelkie dokumenty podróży, takie jak karta pokładowa czy potwierdzenie zakupu biletu. Może się zdarzyć że linie lotnicze zaproponują Ci ugodę, np. w formie voucheru na loty w zamian za zrzeczenie się praw do odszkodowania – nie akceptuj i nie podpisuj takiej ugody! Linie lotnicze mają obowiązek zapewnić Ci posiłek, nocleg (jeśli oczekując na lot musiałbyś spać na lotnisku), a w przypadku opóźnienia dłuższego niż 5 godzin – zwrot kosztów biletu lub zmianę rezerwacji na alternatywny lot.

Komu przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?
Odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje w sytuacji, gdy lot opóźniony jest co najmniej o 3 godziny (na lotnisku docelowym) i jest to spowodowane z winy linii lotniczej. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem odszkodowań podejmują się tego w przypadku lotów na terenie Unii Europejskiej (w tym również m.in. Norwegii, Islandii czy Szwajcarii) oraz lotów z Unii Europejskiej poza jej terytorium, jak również lotów do krajów UE, pod warunkiem że linia lotnicza zarejestrowana jest w Unii Europejskiej.

Ile wynosi kwota odszkodowania?
Kwota odszkodowania jest taka sama w przypadku różnych linii lotniczych i jest zależna od długości trasy lotu. W przypadku lotów o długości do 1500 km, odszkodowanie wynosi 250 euro. W przypadku lotów wewnątrz UE, dłuższych niż 1500 km oraz innych lotów między 1500 a 3500 km, jest to 400 euro. Jeśli trasa lotów jest dłuższa niż 3500 km, odszkodowanie wynosi 600 euro.
Pamiętaj aby w przypadku opóźnienia lotu powyżej 3 godzin skontaktować się z infolinią firmy zajmującej się tego typu sprawami – otrzymasz podstawowe informacje na temat tego co należy w takiej sytuacji zrobić aby uzyskać odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(58) "Opóźniony lot - co zrobić i jak uzyskać odszkodowanie?" ["meta_desc"]=> string(58) "Opóźniony lot - co zrobić i jak uzyskać odszkodowanie?" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(7) "op.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-16.7871093726636" ["lng"]=> string(17) "-10.8074073238474" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Opóźniony lot - co zrobić i jak uzyskać odszkodowanie?

meta_keys:

meta_desc: Opóźniony lot - co zrobić i jak uzyskać odszkodowanie?

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: op.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Opóźniony lot - co zrobić i jak uzyskać odszkodowanie?

meta_keys:

meta_desc: Opóźniony lot - co zrobić i jak uzyskać odszkodowanie?

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: op.red.

meta_desc: Opóźniony lot - co zrobić i jak uzyskać odszkodowanie?