google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pomysł na weekend: Opolszczyzna

Atrakcje Opolszczyzny

Pałace, zamki, drewniane kościoły, dinozaury i jeziora. Na to wszystko można liczyć jadąc na Opolszczyznę. Niestety, weekend to za mało, żeby w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami. Trzeba wybrać kilka najciekawszych z bogatej oferty turystycznej.

 

Pomysł na weekend: OpolszczyznaZamek w Mosznej

Karolina Anglart

Śląsk Opolski, mimo bardzo ciekawych terenów i zabytków, do niedawna nie był doceniany. Jednak odpowiednia promocja regionu i nowe atrakcje przyciągają coraz więcej turystów. Wśród tych nowości znalazły się m.in. JuraPark w Krasiejowie i parki linowe. Ale to nie jedyne powody, żeby spędzić weekend w okolicach Opola. Jeziora Otmuchowskie i Nyskie pozwolą na chwilę relaksu, a piękny zamek w Mosznej dostarczy doznań estetycznych i historycznych.

Coś dla duszy... zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej ma 99 wież i 365 pomieszczeń, jedno na każdy dzień roku. Oprócz tego osiemnastowieczny kompleks przyciąga pięknym ogrodem i parkiem. Historia nie była zbyt łaskawa dla obiektu. Przetrwał pożary, przebudowy i przechodzenie z rąk do rąk. Jeszcze do niedawna (od 1972 do 2013) w zamku mieścił się szpital leczenia nerwic. Obecnie obiekt służy turystom. W części zamku znajduje się hotel i restauracja, a tuż obok parku jest stadnina koni. Niestety, jedynie niewielka część jest udostępniona zwiedzającym. Wiele miejsc przypomina, że był to szpital. Aby umożliwić turystom zobaczenie nieznanych pomieszczeń potrzeba ogromnych nakładów pieniężnych, a tych niestety brakuje. Pomimo tego miejsce jest licznie odwiedzane i bez problemu można się dołączyć do grupy, aby usłyszeć od przewodnika historię i legendy zamkowe.

Coś dla ciała... relaks nad jeziorem

Zarówno jezioro Otmuchowskie, jak i Nyskie zostały sztucznie stworzone jako zbiorniki retencyjne. Oddalone są od siebie o kilka kilometrów, łączy je rzeka Nysa Kłodzka. Oba jeziora są duże (zajmują odpowiednio 23 i 20 km2) i są ostoją dla ptaków i ryb. Nad zbiornikami roztacza się piękny widok na nasze Góry Kaczawskie i Rychlebskie po czeskiej stronie. Jeziora mogą dostarczyć więcej rozrywki niż rozkoszowanie się pięknym krajobrazem. Wędkarze mogą złowić jeden z wielu gatunków ryb, które potem trafiają na nasz talerz w okolicznych smażalniach ryb. Miłośnicy jachtów mogą poczuć wiatr w żaglach, a fani kajakrstwa powiosłować, ile sił w rękach. W przybrzeżnych ośrodkach można również wypożyczyć rowery wodne. Wały są świetnym miejscem dla biegaczy. Poranny jogging nad brzegiem jeziora z widokiem na góry daje jeszcze więcej energii na cały dzień. Kto ma dosyć, po wysiłku fizycznym może położyć się na plaży i rozkoszować promieniami słonecznymi.

Coś dla rozrywki... parki linowe

Coraz więcej miejsc oferuje modną od dłuższego czasu rozrywkę, jaką są parki linowe. Również w województwie opolskim można znaleźć kilka fajnych miejsc, w których podwyższymy poziom adrenaliny. Parki linowe znajdziemy w Opolu, Kluczborku, Niemodlinie, Jarnołtówku czy Złotym Stoku. Znajdziemy w nich zróżnicowane trasy, a także możliwość zjazdu na tyrolce np. w kamieniołomie lub nad jeziorem. Niektóre z tych miejsc oferują również paintball i jazdę na quadach, gdyby komuś brakowało jeszcze emocji.

JuraPark

Sporo emocji, szczególnie najmłodszym turystom przyniesie JuraPark w Krasiejowie. Stanowisko archeologiczne, na którym znaleziono sporo pozostałości po triasowych kręgowcach bardzo szybko ewoluowało i dziś jest wielkim Parkiem Dinozaurów. Oprócz ścieżki dydaktycznej z okazami o realnych rozmiarach i pawilonu muzealnego w parku jest plaża z parkiem rozrywki, tunel czasu, kino 5D, oceanarium z dawnymi okazami oraz plac zabaw dla dzieci. Przy wejściu można coś zjeść i kupić pamiątki. Po drugiej stronie ulicy budowane jest ogromne muzeum paleontologiczne. Na JuraPark trzeba przeznaczyć kilka godzin, a jeśli zabieramy ze sobą dzieci to nawet i cały dzień. Nie będą się tam nudzić!

Weekend spędzony na Opolszczyźnie może być bardzo emocjonujący i zróżnicowany. Sporty wodne, adrenalina i dawka historii okraszone wypoczynkiem pośród pięknych okoliczności przyrody sprawią, że zechcemy tam wrócić po więcej. A atrakcji przybywa, więc kolejny wypad będzie zupełnie inny i niemniej interesujący!


Opole może się poszczycić historią tak wiekową jak ...

Wieża o wysokości 42 metrów jest pozostałością po ...

Park Nauki i Rozrywki w podopolskim Krasiejowie to ...

Zamek Moszna powstał w połowie wieku XVII. Część ...

Stare mury, ciemne piwnice i snujące się korytarzami ...

Nysa - jedno z największych miast na Opolszczyźnie ...

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/38/opolszczyzna-weekend/