google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kościoły Opola

Opole może się poszczycić historią tak wiekową jak Gniezno czy Kraków. To jedno z najstarszych polskich miast.  Przybliżymy Wam kilka kościołów, których nie można przegapić podczas zwiedzania.

Kościoły OpolaKościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha

fot: Didi43/CC BY

Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha
Unikalność tego kościoła nie podlega wątpliwości.W końcu nie każde miasto może się poszczycić kościołem, którego początki sięgają X wieku. Obecnie jest to budowla gotycka, z barokowym wnętrzem i neoromańską fasadą. Na szczególną uwagę zasługuje tryptyk „Niepokalana matka” pochodzący z XIV wieku.

Kościół Świętej Trójcy
Należy o nim wspomnieć na początku, choćby z tego względu, że to jeden z najstarszych budynków architektonicznych w województwie. Powstał w XIII wieku, ale kilka razy był niszczony w wyniku różnych konfliktów. Jego obecny wygląd to oryginalne połączenie stylu wczesnogotyckiego, późnorenesansowego i barokowego. W samym wnętrzu kościoła znajduje się mnóstwo unikalnych zabytków, m. in. najstarsze malowidło na Śląsku, pochodząca z XIV wieku polichromia, przedstawiająca scenę ukrzyżowania.

Kościół św. Sebastiana
Nikt dzisiaj już nie pamięta szalejącej w Europie zarazy zwanej „czarną śmiercią”. Tymczasem zbierała ona żniwa nie oszczędzając niemal nikogo. Mieszkańcy Opola, w 1696 roku postanowili podziękować Opatrzności za oszczędzenie mieszkańców (oczywiście tylko części). Powstała barokowa świątynia w miejscu gospody, w której zmarła pierwsza ofiara dżumy. Warto udać się tutaj w niedziele i wziąć udział w mszy w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego.

Kościół św. Aleksego
Zbudowany w 1421 razem ze szpitalem, służącym obecnie za klasztor i dom opieki Caritas. Pod koniec XVII wieku gotycki kościół przebudowano, nadając wnętrzu barokowy wygląd. Podobnie jak innych świątyń, również tej nie ominęły pożary. W XVIII wieku spłonęła doszczętnie. Wzniesiono ją ponownie w połowie XIX wieku. Stoi do dziś. Na uwagę zasługują zabytkowe organy z klasztoru w Czarnowąsach

Kościół św. Piotra i Pawła
Najmłodszy z wymienionych kościołów. Powstał w 1925 roku, chociaż plany jego budowy pojawiły się już w 1897 roku. W budowie pomógł sam Papież Pius XI, który latem 1920 roku gościł w Opolu. Na ołtarzu można podziwiać relikwie św. Klementyny i Diodory.

Artykuł przygotowany dzięki https://eventhostel.pl/.

Pałace, zamki, drewniane kościoły, dinozaury i jeziora. Na ...

Wieża o wysokości 42 metrów jest pozostałością po ...

Park Nauki i Rozrywki w podopolskim Krasiejowie to ...

Zamek Moszna powstał w połowie wieku XVII. Część ...

Stare mury, ciemne piwnice i snujące się korytarzami ...

Nysa - jedno z największych miast na Opolszczyźnie ...

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/3423/ciekawe-koscioly-opola-zwiedzanie/