kościół w opolu

Kościoły Opola

Opole może się poszczycić historią tak wiekową jak Gniezno czy Kraków. To jedno z najstarszych polskich miast.  Przybliżymy Wam kilka kościołów, których nie można przegapić podczas zwiedzania.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha
Unikalność tego kościoła nie podlega wątpliwości.W końcu nie każde miasto może się poszczycić kościołem, którego początki sięgają X wieku. Obecnie jest to budowla gotycka, z barokowym wnętrzem i neoromańską fasadą. Na szczególną uwagę zasługuje tryptyk „Niepokalana matka” pochodzący z XIV wieku.

Kościół Świętej Trójcy
Należy o nim wspomnieć na początku, choćby z tego względu, że to jeden z najstarszych budynków architektonicznych w województwie. Powstał w XIII wieku, ale kilka razy był niszczony w wyniku różnych konfliktów. Jego obecny wygląd to oryginalne połączenie stylu wczesnogotyckiego, późnorenesansowego i barokowego. W samym wnętrzu kościoła znajduje się mnóstwo unikalnych zabytków, m. in. najstarsze malowidło na Śląsku, pochodząca z XIV wieku polichromia, przedstawiająca scenę ukrzyżowania.

Kościół św. Sebastiana
Nikt dzisiaj już nie pamięta szalejącej w Europie zarazy zwanej „czarną śmiercią”. Tymczasem zbierała ona żniwa nie oszczędzając niemal nikogo. Mieszkańcy Opola, w 1696 roku postanowili podziękować Opatrzności za oszczędzenie mieszkańców (oczywiście tylko części). Powstała barokowa świątynia w miejscu gospody, w której zmarła pierwsza ofiara dżumy. Warto udać się tutaj w niedziele i wziąć udział w mszy w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego.

Kościół św. Aleksego
Zbudowany w 1421 razem ze szpitalem, służącym obecnie za klasztor i dom opieki Caritas. Pod koniec XVII wieku gotycki kościół przebudowano, nadając wnętrzu barokowy wygląd. Podobnie jak innych świątyń, również tej nie ominęły pożary. W XVIII wieku spłonęła doszczętnie. Wzniesiono ją ponownie w połowie XIX wieku. Stoi do dziś. Na uwagę zasługują zabytkowe organy z klasztoru w Czarnowąsach

Kościół św. Piotra i Pawła
Najmłodszy z wymienionych kościołów. Powstał w 1925 roku, chociaż plany jego budowy pojawiły się już w 1897 roku. W budowie pomógł sam Papież Pius XI, który latem 1920 roku gościł w Opolu. Na ołtarzu można podziwiać relikwie św. Klementyny i Diodory.

Artykuł przygotowany dzięki https://eventhostel.pl/.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(45) "Kościoły Opole - ciekawe kościoły w Opolu" ["meta_desc"]=> string(116) "Opole może się poszczycić historią tak wiekową jak Gniezno czy Kraków. To jedno z najstarszych polskich miast." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(17) "Daniel Getsiński" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.6498091180664005150902085006237030029296875) ["lng"]=> float(17.94342040765869938923060544766485691070556640625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kościoły Opole - ciekawe kościoły w Opolu

meta_keys:

meta_desc: Opole może się poszczycić historią tak wiekową jak Gniezno czy Kraków. To jedno z najstarszych polskich miast.

watermark:

interesting_places:

author: Daniel Getsiński

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kościoły Opole - ciekawe kościoły w Opolu

meta_keys:

meta_desc: Opole może się poszczycić historią tak wiekową jak Gniezno czy Kraków. To jedno z najstarszych polskich miast.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Daniel Getsiński

meta_desc: Opole może się poszczycić historią tak wiekową jak Gniezno czy Kraków. To jedno z najstarszych polskich miast.