Chorwacja - Wyspa Brac

Wyspa Brac – co warto wiedzieć

Białe, skalne ściany na malowniczej wyspie z pięknymi, piaszczystymi plażami i miasteczkami pamiętającymi ciekawą historię.

Ciekawym miejscem wartym odwiedzenia tej chorwackiej wyspy jest Vidova Gora będąca jednocześnie najwyższym szczytem na adriatyckich wyspach. Malowniczy pejzaż Brac to zachwycające piniowe lasy i makia, czyli zbiorowiska zielonych krzewów występujące tylko w przybrzeżnych rejonach strefy śródziemnomorskiej. Fascynujące są także tzw. zjawiska krasowe dominujące na południowym wybrzeżu wraz z opadającymi do wody białymi skalnymi ścianami gwarantującymi niepowtarzalne widoki. Na wyspie lata są wyjątkowo słoneczne, a łagodny klimat i wyjątkowo czyste powietrze przyciąga co roku spragnionych wypoczynku turystów z wielu zakątków Europy.

Historia Brac

Wyspa ma ciekawą historię, gdyż nie raz buła „ziemią niczyją” podczas licznych wojen. Pierwszymi mieszkańcami byli Ilirowie, którzy wybudowali twierdzę w Skripie aby bronić się przed najazdami Greków, a później panowali w tym regionie Turcy, Słowianie, Austriacy i do końca I wojny światowej Francuzi. Wpływy różnych kultur są szerokie, ale dzięki temu wyspa jest niezwykle atrakcyjna dla turystów.  Warto pamiętać, że z wydobywanego na wyspie marmuru powstał np.: Plac Dioklecjana w Splicie, wiedeńska opera czy Biały Dom w Waszyngtonie.

Kuchnia na Brac

Wyspiarska kuchnia ma swoją specyfikę. Ryby są podawane z warzywami, po wcześniejszym gotowaniu lub pieczeniu na grillu. Takie potrawy doprawia się oliwą z oliwek oraz lokalnymi ziołami. Kuchnia wysp ma także swój odrębny sposób przyrządzania. Taki specyfik jak vitalac zjemy tylko na wyspach Hvar, Brac czy Korculi. Są to podroby jagnięce zapiekane w jelitach, coś na wzór polskiej kaszanki, a na przykład miejscowość Selca na wyspie Brac słynie też z lokalnego jedzenia, którym jest jagnięcina, ser, wino i miód.

Nurkowanie na Brac

Na wyspie najlepszy punkt do nurkowania znajduje się w kanale łączącym Brac z wyspą Hvar. Nie tylko amatorzy podwodnych eskapad, ale także doświadczeni nurkowie będą mogli podziwiać liczne groty i tunele. Niezapomnianych podwodnych widoków dostarczą także niewielkie podwodne klify. W zasięgu ręki pojawiają się koniki morskie, ośmiornice i homary. Popularny jest także snorkelling, czyli niewielkie zanurzanie się pod wodą tylko z maską i w płetwach. Bol jest też stolicą windsurfingu, w okresie od końca maja do początku sierpnia są najkorzystniejsze warunki, bo wiatr mistral wiejący z zachodu jest w tym okresie najsilniejszy. Wzdłuż plaży znajdują się liczne kluby, w których można bez problemu wypożyczyć deskę z żaglem.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(66) "Chorwacja - Wyspa Brac - Chorwacja, wakacje w Chorwacji, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(81) "Chorwacja - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Chorwacji - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(43.349854052067001930481637828052043914794921875) ["lng"]=> float(16.622314453125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "HRV" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Chorwacja - Wyspa Brac - Chorwacja, wakacje w Chorwacji, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Chorwacja - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Chorwacji - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Chorwacja - Wyspa Brac - Chorwacja, wakacje w Chorwacji, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Chorwacja - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Chorwacji - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Chorwacja - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Chorwacji - poleca Veturo.pl