google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Chorwacja - Wyspa Brac

Białe, skalne ściany na malowniczej wyspie z pięknymi, piaszczystymi plażami i miasteczkami pamiętającymi ciekawą historię.

Chorwacja - Wyspa BracChorwacja - Wyspa Brac

MerlinX

Niezwykle malownicza chorwacka wyspa rozciągająca się kilka kilometrów na południe od Splitu jest największą wyspą dalmatyńską. Turystów zadziwiają urokliwe wioski znajdujące się na północnym wybrzeżu, natomiast południe jest górzyste i bardziej surowe, przez co doskonale nadaje się do pieszych wypraw i rowerowych przejażdżek. Od dalmatyńskiego wybrzeża wyspę oddziela kanał Bracki o szerokości 5-12 km.

Ciekawym miejscem wartym odwiedzenia jest przykładowo Vidova gora będąca jednocześnie najwyższym szczytem na adriatyckich wyspach. Malowniczy pejzaż Brac to zachwycające piniowe lasy i makia, czyli zbiorowiska zielonych krzewów występujące tylko w przybrzeżnych rejonach strefy śródziemnomorskiej. Fascynujące są także tzw. zjawiska krasowe dominujące na południowym wybrzeżu wraz z opadającymi do wody białymi skalnymi ścianami gwarantującymi niepowtarzalne widoki. Na wyspie lata są wyjątkowo słoneczne, a łagodny klimat i wyjątkowo czyste powietrze przyciąga co roku spragnionych wypoczynku turystów z wielu zakątków Europy.

Wyspa ma ciekawą historię, gdyż nie raz buła „ziemią niczyją” podczas licznych wojen. Pierwszymi mieszkańcami byli Ilirowie, którzy wybudowali twierdzę w Skripie aby bronić się przed najazdami Greków, a później panowali w tym regionie Turcy, Słowianie, Austriacy i do końca I wojny światowej Francuzi. Wpływy różnych kultur są szerokie, ale dzięki temu wyspa jest niezwykle atrakcyjna dla turystów.  Warto pamiętać, że z wydobywanego na wyspie marmuru powstał np.: Plac Dioklecjana w Splicie, wiedeńska opera czy Biały Dom w Waszyngtonie.

Najczęściej odwiedzanym miastem wyspy jest Bol, a najbardziej znaną plażą tego regionu turystycznego, znajdującą się właśnie w tej miejscowości, jest Zlatni rat, czyli Złoty Róg. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc często gości na widokówkach i nigdy nie brakuje tam szczęśliwych plażowiczów uprawiających sporty wodne. Znanym kurortem jest także miejscowość Supetar, do której docierają promy ze Splitu, a dzięki przyzwoitej komunikacji autobusowej można miasteczko traktować jako bazę wypadową w pozostałe części wyspy. Malowniczo położone są kurorty Lozisca i Milna, a wiele atrakcji turyści znajdą w Selce i w miejscowości Sumartin, której okolica kusi zatoczkami idealnymi do kąpieli. Do najciekawszych miejsc można zaliczyć Murvicę, gdzie znajdują się groty skalne, między innymi Smocza Jaskinia, której wnętrze zdobią płaskorzeźby poświęcone walce dobra ze złem. Można zwiedzić również Pustelnię Blaca – trudno dostępne miejsce założone w XVI w. przez mnichów uciekających przed tureckim najazdem. Obecnie znajduje się tam muzeum, niemniej warte wizyty jest samo umiejscowienie nad urwiskiem. Na uwagę zasługuje Gornji Humac, gdzie swoją ostoję znajdą amatorzy kulinariów, a przede wszystkim najbardziej znanego w tym regionie brackiego sera.

Wyspiarska kuchnia ma swoją specyfikę. Ryby są podawane z warzywami, po wcześniejszym gotowaniu lub pieczeniu na grillu. Takie potrawy doprawia się oliwą z oliwek oraz lokalnymi ziołami. Kuchnia wysp ma także swój odrębny sposób przyrządzania. Taki specyfik jak vitalac zjemy tylko na wyspach Hvar, Brac czy Korculi. Są to podroby jagnięce zapiekane w jelitach, coś na wzór polskiej kaszanki, a na przykład miejscowość Selca na wyspie Brac słynie też z lokalnego jedzenia, którym jest jagnięcina, ser, wino i miód.

Na wyspie najlepszy punkt do nurkowania znajduje się w kanale łączącym Brac z wyspą Hvar. Nie tylko amatorzy podwodnych eskapad, ale także doświadczeni nurkowie będą mogli podziwiać liczne groty i tunele. Niezapomnianych podwodnych widoków dostarczą także niewielkie podwodne klify. W zasięgu ręki pojawiają się koniki morskie, ośmiornice i homary. Popularny jest także snorkelling, czyli niewielkie zanurzanie się pod wodą tylko z maską i w płetwach. Bol jest też stolicą windsurfingu, w okresie od końca maja do początku sierpnia są najkorzystniejsze warunki, bo wiatr mistral wiejący z zachodu jest w tym okresie najsilniejszy. Wzdłuż plaży znajdują się liczne kluby, w których można bez problemu wypożyczyć deskę z żaglem.

Rejsy to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego plażowania i ...

Jeśli chcemy doświadczyć pełni wrażeń związanych z wakacjami ...

Obłędny turkus wody Adriatyku, rozrzucone ponad 1000 wysp ...

Hvar należy do grupy wysp środkowej Dalmacji i ...

Vodice, położone w chorwackiej Dalmacji stanowią jeden z ...

https://veturo.pl/article/62/chorwacja_wyspa_brac/