Gniezno

Gniezno – atrakcje turystyczne

Podróżując po kraju warto czasem sięgnąć do źródła. W przypadku Polski takim źródłem jest Gniezno. Pierwsza stolica i miejsce koronacji wielu władców, kolebka chrześcijaństwa szczycąca się jedną z najwspanialszych katedr w Polsce, Gniezno to miasto, które jak żadne inne może powiedzieć: tu powstała Polska.  

Historycznym sercem Gniezna jest jego archikatedra. Usytuowana na wzgórzu Lecha góruje majestatycznie nad miastem. Jak głosi legenda, to na szczycie tego wzgórza praojciec Polaków Lech zobaczył białego orła w gnieździe i postanowił uczynić jego podobiznę swoim godłem, a wzgórze zaczątkiem swojego grodu i tym samym państwa Polskiego. Początki katedry gnieźnieńskiej sięgają końca IX w.To także miejsce spoczynku relikwii św. Wojciecha, a skarbiec katedralny jest obecnie, obok jasnogórskiego i krakowskiego, najbogatszym skarbcem sakralnym w Polsce. Znajduje się tam między innymi bulla papieża Innocentego II, czyli „złota bulla języka polskiego”, najstarsza książka ziem polskich, oraz niezliczone iluminowane woluminy, które pozwalają zagłębić się w historię ziem polskich. Jednak prawdziwym celem wizyt wielu turystów w katedrze są słynne Drzwi Gnieźnieńskie, uznawane za jeden z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Europie.niejszej historii Polski.

Po wizycie w katedrze można przysiąść w jednej z licznych kawiarni i restauracji na urokliwej gnieźnieńskiej Starówce. Następnie ci, którzy jeszcze nie nasycili się historią mogą udać się do nowoczesnego muzeum Początków Państwa Polskiego, natomiast ci, którzy od historii Polski wolą zanurzyć się w jej malowniczą teraźniejszość mogą wybrać się na nostalgiczną przejażdżkę kolejką wąskotorową po okolicy. Doskonale rozwinięta infrastruktura zachęca również do eskapad rowerowych lub konnych. Można wtedy wybrać się na odkrywanie Lednickiego Parku Krajobrazowego z jeziorem Lednickim, prawdopodobnym miejscem chrztu Polski, lub zawitać do pobliskich Dziekanowic, gdzie znajduje się największy w Wielkopolsce skansen etnograficzny.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(66) "Gniezno - atrakcje Gniezna - Wielkopolska, atrakcje w Wielkopolsce" ["meta_desc"]=> string(76) "Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Gniezna i okolic poznasz na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(35) "Wielkopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Ewa Tomankiewicz" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.53595815984849792812383384443819522857666015625) ["lng"]=> float(17.595882562336999654917235602624714374542236328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Gniezno - atrakcje Gniezna - Wielkopolska, atrakcje w Wielkopolsce

meta_keys:

meta_desc: Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Gniezna i okolic poznasz na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Wielkopolska - atrakcje turystyczne

author: Ewa Tomankiewicz

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Gniezno - atrakcje Gniezna - Wielkopolska, atrakcje w Wielkopolsce

meta_keys:

meta_desc: Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Gniezna i okolic poznasz na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Ewa Tomankiewicz

meta_desc: Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Gniezna i okolic poznasz na veturo.pl