Rehabilitacja – jak znaleźć dobry ośrodek

Potrzebujesz rehabilitacji, ale na dofinansowanie z NFZ nie masz co liczyć? Jeśli już sam musisz zapłacić za zdrowotny turnus, upewnij się, że dobrze zainwestowałeś pieniądze. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy ośrodek i gdzie szukać informacji.

Źródłem cennych informacji będzie także forum internetowe poświęconych konkretnej chorobie lub placówce. W tym przypadku ośrodki polecają inni pacjenci, jak również specjaliści pracujący w tego typu placówkach. Opinie kuracjuszy są o tyle bezcenne, że zawierają również bezpośrednie relacje i wrażenia z pobytu w danym ośrodku. Podobnie użyteczne będą doświadczenia rodziny i znajomych, warto również zasięgnąć opinii u zaprzyjaźnionego fizjoterapeuty lub zaufanego lekarza.

Na co zwracać uwagę?
Wybierając ośrodek rehabilitacyjny szukajmy odpowiedzi na pytania:

 1. Czy dany ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji Twojej jednostki choroby, a personel w nim pracujący posiada odpowiednie kwalifikacje? Rehabilitacja tak jak leczenie dobierana jest indywidualnie, są zabiegi, które pomogą, ale też mogą zaszkodzić.
 2. Jak duża jest kadra medyczna (od niej bowiem zależy jakość Twoich zabiegów) i czy zatrudnieni są w niej także lekarze rehabilitanci (to oni ustalają jakie i ile zabiegów odbędziesz)?
 3. Czy możliwa jest refundacja, jeśli tak, to na jakie zabiegi i w jakiej kwocie (podana zostanie ona orientacyjnie)?
 4. Jakie zabiegi obejmuje rehabilitacja w ośrodku i jaki jest jej program?
 5. Czy zajęcia są indywidualne czy grupowe?
 6. Jak długo trwają zabiegi w ciągu dnia, i ile czasu trwa pojedynczy zabieg?
 7. Czy w ośrodku znajdują się (a jeśli tak to jakie) udogodnienia dla osób niepełnosprawnych?
 8. Czy posiłki są przygotowywane według diet pacjentów?
 9. Jak długo trwa turnus?
 10. Jak wygląda sprawa zakwaterowania, ilu osobowe są pokoje (często zależy od tego cena), czy łazienki są w pokojach czy na korytarzach? Jak wygląda kwestia odwiedzin?
 11. Jeśli rehabilitowane ma być dziecko, spytaj o zakwaterowanie dla rodziców, czy śpią w pokojach z dziećmi czy jest osobny dla nich hotel?
 12. Gdy pacjentem jest dziecko warto również dowiedzieć się, czy w ośrodku oprócz lekarzy rehabilitantów zapewniona jest także pomoc lekarza pediatry, opieka pielęgniarki pediatrycznej, a także psychologa dziecięcego.

Pamiętaj, że ośrodek rehabilitacyjny to nie więzienie. Możesz z niego wychodzić w czasie wolnym i zwiedzać pobliską okolicę, dlatego warto również zaznajomić się z ofertą turystyczną miejscowości, w której znajduje się placówka.

To musisz koniecznie wiedzieć!

Ośrodki rehabilitacyjne dzielą się na dzienne i stacjonarne. Te pierwsze charakteryzują się tym, że pacjent codziennie przychodzi na zabiegi z domu. Dlatego warto, aby placówka była blisko Waszego miejsca zamieszkania. Ośrodki stacjonarne to między innymi sanatoria i specjalistyczne placówki rehabilitacyjne. Pacjenci nie tylko odbywają w nich zabiegi, ale także mieszkają. Warto zatem wiedzieć, że takie ośrodki są zobowiązane do zapewnienia uczestnikom rehabilitacji zakwaterowania i wyżywienia, a także (ten punkt dotyczy też placówek dziennych) wykwalifikowanego zespołu medycznego, opieki pielęgniarskiej oraz kontaktu z lekarzem, specjalistą rehabilitacji. Wszystkie ośrodki zobowiązane są również do realizacji ustalonego programu zajęć.

Pamiętajcie, że o doborze niezbędnych dla Was zabiegów rehabilitacyjnych decyduje lekarz rehabilitant, kierując się własnym wywiadem i badaniem, jak również opiniami innych specjalistów i wynikami badań.
Warto również wiedzieć, że każdy ośrodek rehabilitacyjny posiada swój własny regulamin, którego kuracjusze muszą bezwzględnie przestrzegać.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(13) "rehabilitacja" ["meta_title"]=> string(34) "Rehabilitacja - poradnik Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(73) "Gdzie szukać dobrych ośrodków rehabilitacyjnych? poczytaj na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(15) "20.046386268925" ["lng"]=> string(16) "49.3880945459717" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: rehabilitacja

meta_title: Rehabilitacja - poradnik Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Gdzie szukać dobrych ośrodków rehabilitacyjnych? poczytaj na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Rehabilitacja - poradnik Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Gdzie szukać dobrych ośrodków rehabilitacyjnych? poczytaj na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Gdzie szukać dobrych ośrodków rehabilitacyjnych? poczytaj na veturo.pl