pociąg

Tanie podróżowanie po Słowacji

Od połowy listopada wybrane grupy Słowaków i obywateli Unii Europejskiej mają prawo do bezpłatnych podróży pociągami po Słowacji.

Obietnice darmowych przejazdów pojawiają się przy okazji niemal każdych wyborów do władz miejskich czy państwowych. Tym razem to jednak nie przedwyborcza obietnica rządu słowackiego, ale fakt. Rząd w trosce o najuboższych obywateli kraju wprowadził 15-punktowy program mający ułatwić im życie. Jeden z punktów dotyczy właśnie bezpłatnej komunikacji.

Rząd wskazał grupy, którym od połowy listopada należą się darmowe przejazdy pociągami na trasach obsługiwanych przez tamtejsze koleje państwowe (ZSSK) oraz na dotowanej przez państwo trasie Bratysława – Komárno (która jest obsługiwana przez prywatną firmę Regiojet). 

Wśród uprzywilejowanych grup znalazły się: dzieci do 15. roku życia, uczniowie, studenci studiów dziennych do 26. roku życia, emeryci powyżej 62 lat, renciści, a także osoby które otrzymują zasiłki z tytułu sieroctwa, wdowieństwa. Z darmowych przejazdów kolejami mogą skorzystać również obywatele Unii Europejskiej należący do którejś z wymienionych grup.

Bezpłatne przejazdy obowiązują wyłącznie na przejazdach drugą klasą, nie są realizowane na trasach niedotowanych przez państwo ani w pociągach Intercity i Eurocity. 

Aby móc skorzystać z darmowego przejazdu należy przedłożyć w kasie dokument potwierdzający przynależność do którejś z powyższych grup. Seniorzy mogą okazać dowód osobisty, uczniowie, studenci – legitymację, renciści – dokument potwierdzający ten status (jeśli o darmowy przejazd stara się obcokrajowiec, konieczne jest przetłumaczenie stosownego dokumentu na język słowacki), wydanie zostanie specjalny bilet, na podstawie którego można podróżować.

Bezpłatne bilety nie obowiązują w pasie przygranicznym. Oznacza to, że osoby wybierające się na Słowację np. z Polski nie będą mogły liczyć na darmowy bilet od granicy słowackiej do przystanku końcowego, ale dopiero od pierwszego przystanku za punktem granicznym.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(24) "z plecakiem po Słowacji" ["meta_title"]=> string(77) "Słowacja - atrakcje turystyczne Słowacji - tanie podróżowanie - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(20) "Małgorzata Misiurek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(48.85122185995150090320748859085142612457275390625) ["lng"]=> float(19.782714393920599604825838468968868255615234375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "SVK" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: z plecakiem po Słowacji

meta_title: Słowacja - atrakcje turystyczne Słowacji - tanie podróżowanie - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: Małgorzata Misiurek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Słowacja - atrakcje turystyczne Słowacji - tanie podróżowanie - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Małgorzata Misiurek

meta_desc: