google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Włochy - Abruzja - atrakcje turystyczne

wczasy we Włoszech

Abruzja uchodzi za region, którym rządzą cuda natury, gdzie w cieniu Apenin kryją się dzikie krajobrazy, ciche doliny i malownicze osady na wzgórzach.

Włochy - Abruzja - atrakcje turystyczneAbruzja

MerlinX

W porównaniu z innymi regionami Abruzja zachowała folklor i cudowną naturę. Łączy w sobie wspaniałe góry i lazurowe morze z pięknymi plażami –  takie zestawienie jest najbardziej poszukiwane przez turystów. W jeden dzień można zdobyć najwyższy szczyt w Apeninach, by jeszcze tego samego popołudnia wypoczywać na złocistym piasku przy ciepłych wodach Adriatyku.

Region Abruzja położony jest w centralnych Włoszech. Razem z sąsiednimi terenami Molise oddziela północne Włochy od południowych obejmując jednocześnie Apeniny Środkowe, graniczy także z Marche i Lazio. Nad ciągnącym się przez 130 km wybrzeżem morskim znajduje się wiele wspaniałych kąpielisk przyciągających leniwych turystów. W górach prężnie działające ośrodki narciarskie zapraszają w zimie miłośników białego szaleństwa.

Stolica Abruzji – L'Aquila ma burzliwe dzieje. Początki miasta datują się na 1242 rok, kiedy założył je niemiecki cesarz  Fryderyk II sprowadzając jednocześnie ludność z 99 wiosek, która według legendy wybudowała po 99 pałaców, kościołów, fontann i skwerów. Po tamtych czasach zostało niewiele, ale o ciekawej legendzie przypomina jedna z większych atrakcji miasta: Fontane delle Novantanove, z której woda bije 99 strugami oraz ratuszowy zegar bijący każdej nocy 99 razy. Oprócz fontanny rozpoznawalnym zabytkiem jest kościół Santa Maria di Collemaggio, którego czerwono-białej fasady nie sposób przegapić. Imponujący jest również zamek wzniesiony przez Hiszpanów w XVI w. z najciekawszym muzeum w Abruzji, czyli Museo Nazionale d'Abruzzo. Turystów z pewnością zaciekawi charakterystyczny eksponat muzeum, jakim jest szkielet mamuta znaleziony w latach 50. XX w. Z samym „castello” wiąże się jeszcze jedna ciekawa legenda mówiąca o „czterech uszach” wystających z zamku, dzięki którym obrońcy byli w stanie zabezpieczyć go z każdej strony.

Za centrum handlowe i spacerowe z licznymi kafejkami, drogimi sklepami i restauracjami uchodzi arkadowy trakt Corso Vittorio Emanuele ożywający wieczorami, gdy na spacery wychodzą sympatyczni mieszkańcy L'Aquilii popijający w barach wykwintne wina. W mieści warto jeszcze zobaczyć kilka kościołów i przespacerować się do jednej z bram Starego Miasta, majestatycznej Porta Bazzano.
Z powodów historycznych kuchnię Abruzji i Molise należy traktować jako jedność. Na stołach króluje jagnięcina pieczona i duszona, podawana przeważnie z pomidorami, winem, ziołami, cebulą i selerem. Smakosze takiego mięsa zajadają się także agnello a cutturo – potrawką jagnięcą z ziołami podawaną z chlebem. Ze smacznych wędlin wyróżnia się odmiana salami fegato oraz aquiliano – z pasemkiem słoniny w środku. Regionalnym dodatkiem do potraw jest chili zwane we Włoszech peperoncino, nazywane także pepedine lub diavolini. W Abruzji i Molise wspaniałe sery smakują inaczej niż w innych częściach Półwyspu Apenińskiego, są dojrzałe i ziarniste, podobne do parmezanu. Za rarytas uchodzi smakowity, miękki ser aromatycznie wędzony ricotta al fumo di ginepro. Konsumpcja takich potraw koniecznie musi być uświetniona zacnymi winami Larino i Guglionesi pochodzącymi z doliny Biferno.
 

 Do wakacji jeszcze trochę czasu zostało, ale Ci, ...

Malowniczo ulokowana między Etną, a Morzem Jońskim, Katania ...

Dolomity to niezwykłe góry. Uwielbiamy odwiedzać je zarówno ...

Planując rodzinne wakacje w Polsce, trudno narzekać na ...

Na pewno zasługiwaliśmy na naganę, gdy nie pamiętaliśmy, ...

Wydarzenia turystyczne

https://veturo.pl/article/72/wlochy_abruzja/