Abruzja

Włochy – Abruzja – atrakcje turystyczne

Abruzja uchodzi za region, którym rządzą cuda natury, gdzie w cieniu Apenin kryją się dzikie krajobrazy, ciche doliny i malownicze osady na wzgórzach.

W porównaniu z innymi regionami Abruzja zachowała folklor i cudowną naturę. Łączy w sobie wspaniałe góry i lazurowe morze z pięknymi plażami –  takie zestawienie jest najbardziej poszukiwane przez turystów. W jeden dzień można zdobyć najwyższy szczyt w Apeninach, by jeszcze tego samego popołudnia wypoczywać na złocistym piasku przy ciepłych wodach Adriatyku.

Region Abruzja położony jest w centralnych Włoszech. Razem z sąsiednimi terenami Molise oddziela północne Włochy od południowych obejmując jednocześnie Apeniny Środkowe, graniczy także z Marche i Lazio. Nad ciągnącym się przez 130 km wybrzeżem morskim znajduje się wiele wspaniałych kąpielisk przyciągających leniwych turystów. W górach prężnie działające ośrodki narciarskie zapraszają w zimie miłośników białego szaleństwa.

Stolica Abruzji – L’Aquila ma burzliwe dzieje. Początki miasta datują się na 1242 rok, kiedy założył je niemiecki cesarz  Fryderyk II sprowadzając jednocześnie ludność z 99 wiosek, która według legendy wybudowała po 99 pałaców, kościołów, fontann i skwerów. Po tamtych czasach zostało niewiele, ale o ciekawej legendzie przypomina jedna z większych atrakcji miasta: Fontane delle Novantanove, z której woda bije 99 strugami oraz ratuszowy zegar bijący każdej nocy 99 razy. Oprócz fontanny rozpoznawalnym zabytkiem jest kościół Santa Maria di Collemaggio, którego czerwono-białej fasady nie sposób przegapić. Imponujący jest również zamek wzniesiony przez Hiszpanów w XVI w. z najciekawszym muzeum w Abruzji, czyli Museo Nazionale d’Abruzzo. Turystów z pewnością zaciekawi charakterystyczny eksponat muzeum, jakim jest szkielet mamuta znaleziony w latach 50. XX w. Z samym „castello” wiąże się jeszcze jedna ciekawa legenda mówiąca o „czterech uszach” wystających z zamku, dzięki którym obrońcy byli w stanie zabezpieczyć go z każdej strony.

Za centrum handlowe i spacerowe z licznymi kafejkami, drogimi sklepami i restauracjami uchodzi arkadowy trakt Corso Vittorio Emanuele ożywający wieczorami, gdy na spacery wychodzą sympatyczni mieszkańcy L’Aquilii popijający w barach wykwintne wina. W mieści warto jeszcze zobaczyć kilka kościołów i przespacerować się do jednej z bram Starego Miasta, majestatycznej Porta Bazzano.


Z powodów historycznych kuchnię Abruzji i Molise należy traktować jako jedność. Na stołach króluje jagnięcina pieczona i duszona, podawana przeważnie z pomidorami, winem, ziołami, cebulą i selerem. Smakosze takiego mięsa zajadają się także agnello a cutturo – potrawką jagnięcą z ziołami podawaną z chlebem. Ze smacznych wędlin wyróżnia się odmiana salami fegato oraz aquiliano – z pasemkiem słoniny w środku. Regionalnym dodatkiem do potraw jest chili zwane we Włoszech peperoncino, nazywane także pepedine lub diavolini. W Abruzji i Molise wspaniałe sery smakują inaczej niż w innych częściach Półwyspu Apenińskiego, są dojrzałe i ziarniste, podobne do parmezanu. Za rarytas uchodzi smakowity, miękki ser aromatycznie wędzony ricotta al fumo di ginepro. Konsumpcja takich potraw koniecznie musi być uświetniona zacnymi winami Larino i Guglionesi pochodzącymi z doliny Biferno.
 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(19) "wczasy we Włoszech" ["meta_title"]=> string(97) "Włochy - Abruzja - ciekawe miejsca we Włoszech, atrakcje Włoch, wycieczki do Włoch, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(107) "Abruzja we Włoszech - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne tego regionu Włoch - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(7) "abruzja" ["lat"]=> float(42.1920118999999971265424392186105251312255859375) ["lng"]=> float(13.7289166999999991958247846923768520355224609375) ["zoom"]=> int(7) ["place_id"]=> string(27) "ChIJI6qUuHc1MBMR8Hw4sppPCQE" ["state"]=> string(7) "Abruzja" ["country"]=> string(7) "Włochy" ["country_short"]=> string(2) "IT" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "WLO" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: wczasy we Włoszech

meta_title: Włochy - Abruzja - ciekawe miejsca we Włoszech, atrakcje Włoch, wycieczki do Włoch, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Abruzja we Włoszech - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne tego regionu Włoch - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Włochy - Abruzja - ciekawe miejsca we Włoszech, atrakcje Włoch, wycieczki do Włoch, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Abruzja we Włoszech - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne tego regionu Włoch - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Abruzja we Włoszech - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne tego regionu Włoch - poleca veturo.pl