Sycylia

Sycylia – atrakcje turystyczne

Sycylia - wulkaniczny krajobraz Etny, centrum świata starożytnego, kraina kontrastów i lazurowych zatok.

Sycylia od wieków uchodziła za niezwykłą krainę kontrastów z bogatą historią oraz atmosferą odróżniającą ją od pozostałych regionów Półwyspu Apenińskiego. Turyści traktują ją jako perłę słonecznych Włoch, wyznaczającą kanony piękna oraz luksusu, którego nie powstydziłyby się najznamienitsze kurorty. W powietrzu unosi się zapach cytryn i oliwnych gajów, słońce oplata swoim blaskiem niezwykłe miasteczka, antyczne ruiny oraz morze winnic rozpościerające się aż po bezkresny horyzont. Wyspa ma jeszcze jedną zaletę, pokazuje turystom, że urlop można spędzać nie tylko na plażowaniu, ale także poznając malowniczy pejzaż, wspaniałe zabytki oraz korzystając z licznych atrakcji turystycznych, aktywnego wypoczynku i wielu rozrywek.

Słoneczna Sycylia położona pośród mórz: Jońskiego, Tyrreńskiego i Śródziemnomorskiego –  którego jest największą wyspą – oddzielona od Półwyspu Apenińskiego Cieśniną Mesyńską, składa się z dziewięciu prowincji z odrębnymi historiami i kulturami. Krajobraz wyspy obfituje w malownicze wyżyny i piękne góry, między którymi rozsiane są małe, urokliwe miasteczka. Wybrzeże przyciąga turystów nieregularną linią z wyróżniającymi się plażami –  zarówno piaszczystymi, jak i żwirowymi – oraz niezwykłymi zatoczkami kąpielowymi. Krajobraz wyspy zajmuje także kilkadziesiąt rezerwatów przyrody oraz kilka parków narodowych. Dogodne zaplecze turystyczne ulokowane jest wśród bujnej zieleni, gajów oliwnych i przedziwnych formacji skalnych nadających miejscu swoistego uroku. Wyspa ma jeszcze jedno oblicze świadczące o jej niebywałym charakterze, przyciągające turystów z całego świata – wulkaniczny krajobraz Etny i Wysp Eolskich, niebezpieczny, inspirujący, piękny…

Znakiem rozpoznawalnym Sycylii jest jej godło, które można zobaczyć w wielu miejscach, a także nabyć w każdym sklepie z pamiątkami. Symbol przedstawia głowę Meduzy, mitycznej kobiety potwora, otoczonej wijącymi się wężami. Z jej głowy wyrastają trzy nogi symbolizujące krańce wyspy, swoim kształtem przypominającej trójkąt. Godło umieszczone na żółto-czerwonej fladze urozmaicone jest symbolami najważniejszych płodów rolnictwa sycylijskiego: cytryn, pomarańczy i owoców opuncji.

W odróżnieniu od pozostałej części Włoch kuchnia Sycylii charakteryzuje się wpływami arabskimi, hiszpańskimi, normańskimi i greckimi, a mieszkańcy wyspy jak nikt inny delektują się pozornie zwykłym jedzeniem. Soczyste owoce dzięki ciepłemu klimatowi dostępne są na wyspie niemal przez cały rok. Zwiedzając lokale kulinarne na Sycylii koniecznie trzeba zasiąść w nadmorskiej tawernie i spróbować prawdziwe kulinarne skarby w postaci sardeli, sardynek, tuńczyka i miecznika, podawanych w różnych zestawieniach. Do wielu potraw dodatkiem są morele, goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, a także melony, kukurydza, pomidory, dynia, cukinia, kapary i szafran. W restauracjach z widokiem na morze najlepiej siedzieć z lampką znanego na całej wyspie wina Marsala, nie zaszkodzi spróbować również czerwonego i białego Corvo, a także białego Regaleali.

Sycylia to raj dla miłośników kitesurfingu, windsurfingu i żeglarstwa. W większych kurortach znajduje się szeroki wachlarz ofert wypożyczalni sprzętu wodnego, motorówek, skuterów i jachtów. Niemalże całe wybrzeże wyspy doskonale nadaje się do nurkowania i poszukiwania skarbów w podwodnych grotach. W głębi wyspy i jej górskich partiach można znaleźć idealne szlaki nadające się do turystyki pieszej oraz tereny trekkingowe.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(17) "wakacje na Sycyli" ["meta_title"]=> string(94) "Sycylia - atrakcje Sycylii, Włochy, wycieczki na Sycylię, Corleone, Etna, Palermo, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(109) "Sycylia - propozycje wycieczek na Sycylię, ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Sycylii - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(4) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(37.6611328125) ["lng"]=> float(13.974609375) ["zoom"]=> int(7) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "WLO" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: wakacje na Sycyli

meta_title: Sycylia - atrakcje Sycylii, Włochy, wycieczki na Sycylię, Corleone, Etna, Palermo, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Sycylia - propozycje wycieczek na Sycylię, ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Sycylii - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Sycylia - atrakcje Sycylii, Włochy, wycieczki na Sycylię, Corleone, Etna, Palermo, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Sycylia - propozycje wycieczek na Sycylię, ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Sycylii - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Sycylia - propozycje wycieczek na Sycylię, ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Sycylii - poleca Veturo.pl