Wenecja

Włochy – Wenecja – atrakcje turystyczne

Wenecja - nieustający karnawał, wspaniałe zabytki i niezwykła atmosfera „Królowej Adriatyku” unoszącej się na falach.

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie obiecałaby sobie spędzenia chociaż jednego dnia w mieście gondoli, mostów, kolorowych masek i karnawału. Zauroczony Wenecją jest każdy, kto miał w swoim życiu przyjemność zobaczyć cud i marzenie spędzające sen z powiek niejednemu podróżnikowi. Wenecja, odkąd wynurzyła się z fal jak za dotknięciem magicznej różdżki, zawsze pękała w szwach od turystów. Nie ma w tym nic dziwnego – miasto położone jest na wodzie, a niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju atmosferę tworzą bajkowe zespoły uliczek, wszechobecne kanały i piękne zabytki wręcz unoszące się na wzburzonych falach wywoływanych przez przepływajcie obok setki gondoli.

„Królowa Adriatyku” położona w północnych Włoszech nad Morzem Adriatyckim jest jednocześnie odrębną gminą oraz regionem turystycznym zbudowanym na 117 małych wyspach połączonych 150 kanałami oraz 409 mostami prowadzącymi do tajemniczych uliczek, w których warto zgubić się bezwiednie na cały dzień. Główna arteria komunikacyjna to czterokilometrowy Canal Grande dochodzący w niektórych miejscach do 70 m szerokości, dzielący miasto na połowę. Przy nim ulokowana jest większość najznamienitszych zabytków Wenecji. Niezwykły region przez lata urzekał wielu Polaków, m.in. Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Marię Konopnicką. Był także inspiracją twórczą dla takich pisarzy jak Hemingway, malarzy jak Bellini, Tycjan i Giorgione, a obecnie jest obiektem zainteresowań tysięcy turystów przybywających z całego świata by zobaczyć zabytki o pierwszorzędnym znaczeniu.

Całą okolicę nie sposób zwiedzić w jeden dzień, ciężko też wejść do każdego z kościołów, niemniej najlepszym sposobem na zwiedzanie jest skorzystanie z gondoli, wodnych autobusów i taksówek lub po prostu z własnych nóg. Warto też zaopatrzyć się w turystyczną kartę Rolling Venice lub Venice Card, znacznie ułatwiającej zwiedzanie miasta i nie uszczuplającej jednocześnie zasobności portfela.

Określenia „najelegantszy salonik Europu” użył już Napoleon podziwiając serce Wenecji, czyli wspaniały plac św. Marka – wielki architektoniczny skarb, najbardziej znany symbol chwały Wenecji, reprezentujący miasto na wszystkich folderach. Nie dziwią zatem tłumy turystów, oblegające najwytworniejsze kawiarnie, restauracje i ogródki, posilające się przed zobaczeniem najpiękniejszej świątyni w Europie – Bazyliki św. Marka. Jedni turyści znikają w jej wnętrzach, inni podziwiają romańskie zdobienia środkowych drzwi, jeszcze inni decydują się na odwiedzenie Museo Marciano i Loggi dei Cavalli. Wystrój wnętrza nie ma sobie równych. Jedna wizyta nie wystarcza na ogarnięcie całości cennych mozaik, rzeźb, sklepień, łuków, kopuł i wspaniałych zdobień. Kkoniecznie trzeba zobaczyć najcenniejszy skarb bazyliki – wykonany w Konstantynopolu – Złoty Ołtarz ozdobiony drogimi kamieniami.

Kiedy nad Piazza San Marco latają gołębie, a turyści słuchają muzyki na żywo lub odwiedzają egzotyczne sklepy pod arkadami, z widocznej z daleka strzelistej wieży Kampanili rozpościera się niezwykły widok na majestatyczną Wenecję i okoliczną lagunę rozpływającą się w błękicie. Na placu wznosi się także misterna wieża zegarowa Torre dell’Orologio. Stojąc twarzą do laguny widzi się po prawej stronie XVI-wieczną Liberia Sansoviniana z rzeźbionymi arkadami i posągami, uznawaną przez podróżników za najpiękniejszy budynek wszech czasów.

Od wschodu Piazzettę – otwartą przestrzeń pomiędzy San Marco a spacerowym bulwarem –  zamyka majestatyczny XIV-wieczny Pałac Dożów, w którym przez wieki sprawowano władzę i znajdowały się najważniejsze instytucje państwowe. Zwiedzenie tego niezwykłego miejsca zajmuje sporo czasu, więc lepiej wcześniej zaplanować sobie czas niezbędny na poznawanie urzekających pałacowych przestrzeni. W międzyczasie warto zajrzeć na Schody Gigantów, gdzie odbywały się koronacje kolejnych dożów lub skierować się na romantyczny Most Westchnień, po którym na egzekucję prowadzano ciężko wzdychających skazańców. w.

Wenecja to także karnawał. Ulice Wenecji zapełniają się wtedy ludźmi w kolorowych przebraniach, których istotnym elementem są różnorodne maski. Zamaskowane procesje dosłownie wylewają się ze wszystkich uliczek i zmierzają na plac św. Marka, mijając po drodze restauracje, świętujące przy dźwiękach barokowej muzyki. Turyści mogą uczestniczyć we wspaniałych balach kostiumowych, podziwiać pokazy sztucznych ogni, brać udział w historycznych spektaklach i fotografować niezwykłe parady gondoli.

W Wenecji jest co zwiedzać, trzeba wykazać się dużą organizacją czasu, żeby zobaczyć jak najwięcej zabytków, chociaż poświęcony czas i tak może okazać się niewystarczającym i znów będzie trzeba powrócić na nadmorski bulwar Riva degli Schiavoni by jeszcze raz podziwiać przepiękny zachód słońca lub ponownie wybrać się na niekończący się rejs po labiryncie kanałów słynnego „miasta na wodzie”.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(19) "wakcje we Włoszech" ["meta_title"]=> string(86) "Włochy - Wenecja - atrakcje Włoch, Wenecja, wycieczki do Wenecji, gondole, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(107) "Wenecja - propozycje wycieczek, opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych w Wenecji - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(11) { ["address"]=> string(16) "Wenecja, Włochy" ["lat"]=> float(45.44084740000000266491042566485702991485595703125) ["lng"]=> float(12.3155151000000007144308256101794540882110595703125) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJiT3W8dqxfkcRLxCSvfDGo3s" ["name"]=> string(7) "Wenecja" ["city"]=> string(7) "Wenecja" ["state"]=> string(18) "Wenecja Euganejska" ["state_short"]=> string(2) "VE" ["country"]=> string(7) "Włochy" ["country_short"]=> string(2) "IT" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "WLO" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: wakcje we Włoszech

meta_title: Włochy - Wenecja - atrakcje Włoch, Wenecja, wycieczki do Wenecji, gondole, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wenecja - propozycje wycieczek, opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych w Wenecji - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Włochy - Wenecja - atrakcje Włoch, Wenecja, wycieczki do Wenecji, gondole, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wenecja - propozycje wycieczek, opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych w Wenecji - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Wenecja - propozycje wycieczek, opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych w Wenecji - poleca Veturo.pl