Egipt, wielbłąd

Egipt – co kraj to obyczaj

Kraj Faraonów to nie tylko zupełnie inna pogoda, ale też odmienna kultura i obyczaje. To, co na ulicach Europejskich miast jest zwyczajnym zachowaniem, dla mieszkańców Egiptu może być niezręczne lub obraźliwe. Jak uniknąć wpadki podczas wyjazdu do Egiptu?

Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji państwowych, jak również mostów i portów. Ta zasada jest też często przestrzegana w innych krajach, ale w Egipcie może być egzekwowana z dość dużą stanowczością. 

Pamiętajmy też, że Egipcjanie są bardzo religijni, bez względu na to, czy są koptyjskimi chrześcijanami, czy też muzułmanami. Ich religijność nie jest tylko rytualna i powierzchowna, jak w wielu krajach Zachodu, ale wpływa znacząco na sposób życia. Religijne nakazy są ważne na równi z przepisami prawnymi. Najważniejszą wartością dla Egipcjanina jest rodzina, a każdy z jej członków jest odpowiedzialny za jej reputację. Bardzo dużą uwagę zwraca się na rolę kobiety i mężczyzny w społeczeństwie, a ogólne zasady odbiegają w znacznym stopniu od europejskich, toteż nie należy się dziwić kiedy turystka podróżująca autobusem zostanie wezwana do zajęcia miejsca na początku razem z innymi kobietami.

Ważnym świętem dla całego świata muzułmańskiego jest Ramadan – przez jeden miesiać w roku wierni przestrzegają ścisłego postu i surowych zasad z nim związanych. Od strony turysty patrząc – w tym okresie urzędy i sklepy mogą być nieczynne lub mieć skrócony czas urzędowania, zmieniają sie rozkłady jazdy. Restauracje i bazary chętnie ugoszczą turystów, ale ekspozycja jedzenia będzie stonowana i w dobrym tonie jest nie jeść (a także nie pić i nie palić) na ulicy. Z drugiej strony – ponieważ Ramadan dotyczy tylko dnia – tuż po zachodzie słońca, aż do kilku chwil przed brzaskiem bywa bardzo hucznie obchodzony w obrębie muzułmańskich rodzin. Także turysta może czasem skorzystać z gościnności świętujących.

Warto zatem poczytać przed wyjazdem do Egiptu te części przewodników, które opisuja zwyczaje danego kraju. Nie tylko dlatego, aby okazać dobre wychowanie, ale także po to, żeby bardziej świadomie cieszyć się podróżą przez egzotyczną Krainę Faraonów.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(18) "obyczaje w Egipcie" ["meta_title"]=> string(92) "Egipt - wycieczki do Egiptu, atrakcje turystyczne w Egipcie - Obyczaje w Egipcie - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(68) "Egipt, ciekawe miejsca w Egipcie, obyczaje. Poznaj Egipt z veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(28.42812106967659957490468514151871204376220703125) ["lng"]=> float(34.27734374523259930356289260089397430419921875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "EGY" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: obyczaje w Egipcie

meta_title: Egipt - wycieczki do Egiptu, atrakcje turystyczne w Egipcie - Obyczaje w Egipcie - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Egipt, ciekawe miejsca w Egipcie, obyczaje. Poznaj Egipt z veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Egipt - wycieczki do Egiptu, atrakcje turystyczne w Egipcie - Obyczaje w Egipcie - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Egipt, ciekawe miejsca w Egipcie, obyczaje. Poznaj Egipt z veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Egipt, ciekawe miejsca w Egipcie, obyczaje. Poznaj Egipt z veturo.pl