Muzeum Chopina w Warszawie

Muzeum Chopina w Warszawie

Muzeum Chopina w Warszawie można śmiało nazwać miejscem magicznym. Sensualna ekspozycja gra na zmysłach. Goście sami ustalają kierunek, którym podążą i  ścieżkę doznań. Niczym słynny kompozytor, tworzą.

Można pomyśleć, że najwybitniejszy polski kompozytor rozpoznawalny na świecie zapisał swoją biografię nutami. Wielowątkową historię życia Fryderyka Chopina poznać można w warszawskim muzeum, które w nowoczesny sposób sprawi, że nie tylko będziemy słuchać, ale także czuć muzykę mistrza. Przygotuj twoje zmysły na sztukę i wyrusz w podróż po pięcioliniach życia Chopina.

Muzeum Chopina stworzone zostało w stylu, który łączy piękno zabytkowego budynku z nowoczesnością, która uatrakcyjnić ma treści przedstawiane na wystawie. Wszystkie zmysły gości świata Fryderyka Chopina zostaną tutaj poruszone, a zadbają o to specjalne efekty, wykorzystujące światło, zapachy i dźwięki. To nie tylko poznawanie historii życia wielkiego kompozytora, ale wręcz doświadczanie muzyki jaką tworzył. Dzięki atrakcyjnym rozwiązaniom, wpływającym na percepcję widza, wkraczamy w zupełnie nową przestrzeń. Ciekawym pomysłem jest także możliwość zdefiniowania swojej indywidualnej ścieżki zwiedzania, którą zapisujemy przy pomocy biletu – plastikowej karty zbliżeniowej –  wyposażonego w technologię RFID. Sami wybieramy profil zwiedzania audiowizualnej ekspozycji. Staje się ono podróżą odkrywcy, który samodzielnie podejmuje decyzje, ogląda to, co jest dla niego interesujące. Zacznijmy więc wędrówkę po pięciolinii.

Kolekcja Muzeum Chopina została rozmieszczona na czterech poziomach  Pałacu Ostrogskich. Zastaniemy tutaj zestawy różnorodnie sprofilowanych informacji, dotyczących życia i twórczości artysty. Niezależnie od tego, czy przyprowadzili nas tutaj rodzice i dopiero poznajemy wielkiego kompozytora, czy jesteśmy wykształconymi muzykami, przekazana zostanie nam wiedza dopasowana do wieku i wiedzy. Zwiedzanie ma charakter całkowicie indywidualny. Można swoją uwagę skierować na samą twórczość lub poznać charakter epoki, w której żył Chopin. Koniec ze stereotypem nudnego muzeum. Czas na sensualną przestrzeń, tworzoną wspólnie ze zwiedzającymi, prezentowaną w sposób bogaty w doznania, a przy tym przekazujący ciekawe fakty. Kolekcja to nie tylko zbiór „martwych” eksponatów, które nie przemawiają do odbiorcy. Ożywiły je urządzenia multimedialne, gra dźwiękiem i światłem. Ożywiliśmy je my, kiedy wybraliśmy drogę zwiedzania. Źródła wiedzy historycznej, fakty biograficzne, rękopisy, muzyka, kolory, zapachy i ludzie gotowi na poznanie – to wszystko tworzy jeden wielki spektakl, którego nie zapomina się długo po wyjściu z pałacu.

Po obejrzeniu ekspozycji, kiedy emocje nieco opadną, zwróćmy również uwagę na budynek, w którym znajduje się muzeum. Wystawy mieszczą się w Zamku Ostrogskich, nazywanym również Pałacem Gnińskich, Zamoyskich lub Ordynackim z XVII wieku. Dziś możemy oglądać jedynie lewą oficynę niezrealizowanego założenia. Niegdyś, podkanclerzy koronny Jan Gniński miał wspaniałe plany co do tego miejsca. Powierzył Tylmanowi van Gameren projekt dużego założenia pałacowego. Marzenia nie udało się zrealizować, ale dla potomnych został choć jego fragment. Obecny pałac został jeszcze przebudowywany w XVIII i XIX wieku oraz odbudowany po zniszczeniach wojennych. Historia budowli od zawsze związana była ze światem. Wcześniej mieścił się tutaj Instytut Muzyczny, konserwatorium i szkoła teatralna. Dziś to pięknie urządzone muzeum, poświęcone jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów. Prawdziwe miejsce z duszą. Z duszą, w której muzyka gra.

Muzeum Fryderyka Chopina znajduje się przy ulicy Okólnik 1 w Warszawie. Wystawy można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 11-20. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Bilet normalny kosztuje 22 zł, ulgowy 13 zł. Są one sprzedawane na konkretną, pełną godzinę. Obowiązują zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz bilety rodzinne w promocyjnych cenach. Cena weekendowych warsztatów edukacyjnych to 18 zł. W niedzielę muzeum można zwiedzać za darmo. Bezpłatnie wejdziemy także w czwartek na godzinę 18, kiedy w Sali koncertowej organizowane są recitale. Istnieje możliwość rezerwacji bezpłatnych wejściówek na miesiąc przed koncertem.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(83) "Muzeum Chopina - Warszawa atrakcje turystyczne Warszawy, Chopin, Szopen - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(158) "Muzeum Chopina w Warszawie - nowoczesne miejsce z muzyką i historią. W sam raz do zwiedzania w trakcie weekendowego wypadu na Mazowsze - tylko na Veturo.pl!" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.23318292404150042784749530255794525146484375) ["lng"]=> float(21.005859372075899926812780904583632946014404296875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Muzeum Chopina - Warszawa atrakcje turystyczne Warszawy, Chopin, Szopen - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum Chopina w Warszawie - nowoczesne miejsce z muzyką i historią. W sam raz do zwiedzania w trakcie weekendowego wypadu na Mazowsze - tylko na Veturo.pl!

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Muzeum Chopina - Warszawa atrakcje turystyczne Warszawy, Chopin, Szopen - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum Chopina w Warszawie - nowoczesne miejsce z muzyką i historią. W sam raz do zwiedzania w trakcie weekendowego wypadu na Mazowsze - tylko na Veturo.pl!

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Muzeum Chopina w Warszawie - nowoczesne miejsce z muzyką i historią. W sam raz do zwiedzania w trakcie weekendowego wypadu na Mazowsze - tylko na Veturo.pl!