Abu Dhabi – atrakcje turystyczne

Każdy turysta, który zawita do słonecznego raju Emiratów Arabskich nie będzie zawiedziony. Chociaż w Abu Dhabi znajduje się kilkadziesiąt meczetów, trudno poznać, że jest to arabska metropolia. Futurystyczne budowle i drapacze chmur wprawią w osłupienie wszystkich podróżników.

Abu Dhabi jest stolicą Emiratów Arabskich położoną na wyspie u wybrzeży Zatoki Perskiej. Klimat w regionie jest wyjątkowo gorący ze średnimi temperaturami wahającymi się w okresie od czerwca do września w okolicach 36-39°C. Dla Europejczyków przyjemną porą jest zima, kiedy temperatura oscyluje w okolicy 23°C. Po Dubaju jest to drugie co do wielkości miasto Emiratów, charakteryzujące się dużą gęstością zaludnienia, co świadczy o stłoczonej zabudowie i niebotycznych sumach wydanych na rozbudowę infrastruktury miejskiej, niemniej najlepiej będą się tam czuli turyści uwielbiający wielkie aglomeracje. Ewolucja miasta ciągle trwa i nawet po rocznej nieobecności, miejska dżungla może zaskoczyć.

Jeszcze pół wieku temu znajdowała się tam niepozorna wioska, która w przeciągu zaledwie 50 lat urosła do rangi jednego z najpotężniejszych miast na Bliskim Wschodzie. Pierwotna osada została założona w 1761 r. przez nomadów, którzy dotarli w to miejsce w poszukiwaniu gazel i stąd wzięła się nazwa miasta: „Ojczyzna Gazeli” oraz „ojciec białej gazeli”. Osada szybko rozwijała się, nomadowie żyli z hodowli wielbłądami, połowu pereł i ochrony karawan przemierzających ich terytoria. Jedną z konfederacji szejków, jaka powstała pod koniec XVIII w., była Bani Jas popadająca w konflikty z lokalnymi plemionami. Napięcie wisiało przez wiele lat i zakończyło się dwoma wojnami w przed połową XIX w., które zagroziły handlowi morskiemu w Zatoce Perskiej. Abu Dhabi w tym czasie stało się ważnym ośrodkiem handlowym i politycznym, chociaż niewielkie miasto zamieszkiwało zaledwie kilkanaście tysięcy osób. Początek XX w. to upadek światowego rynku pereł i znaczny wzrost wydobycia ropy naftowej, co sprawiło, że niewielka miejscowość stała się wielkim potentatem w tej dziedzinie. Zaczęły powstawać nowe mieszkania dla pracowników koncernów naftowych, wybudowano sieć dróg, a liczba mieszkańców bardzo szybko wzrosła. Kiedy w 1971 r. z regionu wycofali się Brytyjczycy, Abu Dhabi stało się stolicą nowo powstałych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Chociaż Abu Dhabi jest nowoczesną metropolią, na ulicach można spotkać się z arabską tradycją i światem Bliskiego Wschodu, objawiającym się głównie w obyczajach i religii. Wśród drapaczy chmur wyróżnia się kilkadziesiąt meczetów, a spacerując po cyfrowo numerowanych ulicach można natknąć się na jakiś skansen. Podłużna wyspa, na której wybudowano miasto, połączona jest ze stałym lądem kilkoma mostami, natomiast po centrum porusza się stosunkowo łatwo za sprawą szachownicy ulic padających do siebie pod kątem prostym. Najważniejszą arterią jest Airport Road biorąca początek na moście Al Maqtaa i kończąca się niedaleko publicznej plaży. Najwyższe na świecie drapacze chmur zbudowane ze stali i szkła są w Adu Dhabi elementem miejskiego krajobrazu, więc zwiedzając miasto co chwilę trzeba zadzierać głowę do góry, żeby podziwiać finezyjne konstrukcje. Stolica Emiratów ma w sobie coś z wielkich, amerykańskich miast, które charakteryzują się szerokimi bulwarami, zielonymi parkami oraz nowoczesnymi i futurystycznymi budynkami użyteczności publicznej.

Spośród współczesnej architektury wybija się Fort Al Hosan – najsłynniejszy zabytek w mieście, zwany także „białym pałacem” ze względu na kolor zewnętrznych ścian. Właśnie w tym miejscu pierwszą wieżę strażniczą w XVIII w. wznieśli nomadowie podążający za gazelą, która wskazała im źródło wody pitnej. Rozbudowany fort przez lata był rezydencją szejków i centrum administracyjnym regionu. Nieopodal znajduje się ważne miejsce w codziennym życiu miasta, jakim jest Centrum Kulturalne goszczące wystawy sztuki, międzynarodowe targi i różne sympozja. Ciekawym terenem spacerowym jest  północno-wschodni narożnik wyspy zwany Corniche, czyli trakt z wieloma ogrodami i zielonymi obszarami na całej długości, zdominowany przez największe centra handlowe. W pobliżu znajduje się Osada Dziedzictwa, czyli jedno z ciekawszych muzeów w Emiratach, przedstawiające między innymi życie dawnych nomadów w tradycyjnej, zrekonstruowanej wiosce. Wśród wielu meczetów w Adu Dhabi, uwagę turystów przyciąga Wielki Meczet będący jednocześnie najbardziej imponującą budowlą religijną, która zadziwia ogromem i przepychem. W świątyni może zmieścić się kilkadziesiąt tysięcy wiernych, z daleka widać wysokie minarety i bielące się w promieniach słonecznych kopuły, a całość zbudowana z białego marmuru, z wnętrzem przystrojona złotem, ametystem i agatem potrafi zawrócić w głowie niejednemu turyście. Świątynia udostępniona jest zwiedzającym, niemniej należy pamiętać o ścisłej etykiecie związanej ze zwiedzaniem meczetów.

Chociaż w Abu Dhabi nie ma wielu zabytków, warto poświęcić chwilę na odwiedziny w Kobiecym Centrum Rzemiosła Artystycznego, przedstawiającym historię misternego rękodzieła i wyroby tradycyjnego rzemiosła. Spacer pomiędzy jednym z najwyższych budynków na Bliskim Wschodzie, jakim jest Fort Grande i futurystycznymi National Bank of Abu Dhab, Hilton Hotel Tower czy Abu Dhabi Investment Authority Tower może zrobić piorunujące wrażenie. Orientalny nastrój da się jednak wyczuć na Starym Targu znajdującym się w pobliżu placu Al-Ittihad, gdzie przy okazji warto rozglądnąć się za ciekawymi pamiątkami.

Należy pamiętać, że stolica Emiratów jest także jednym z ważniejszych kurortów, który dysponuje niekończącą się ofertą noclegową z hotelami na najwyższym poziomie, osiągającym najwyższe noty w świecie turystyki. Ponadto miasto przyciąga turystów wieloma rozrywkami i życiem nocnym szczególnie w weekendy, kiedy na rozświetlonych bulwarach pojawia się najwięcej turystów poszukujących wykwintnych restauracji, pubów, klubów nocnych i najdroższych dyskotek. Rozrywkę na wysokim poziomie można także znaleźć w niemalże każdym hotelu dysponującym także szeroką ofertą rekreacyjną, SPA i sportową. Abu Dhabi oferuje turystom również rajski wypoczynek na przepięknych, piaszczystych plażach. Na północy wyspy znajduje się długi, szeroki i rewelacyjnie zagospodarowany pas wybrzeża z okolicznymi kawiarniami, terenami zielonymi, turkusową wodą i widokiem na panoramę miasta wieżowców. Centralną wyspę otacza mnóstwo mniejszych wysepek i bajecznych, sztucznych tworów, na których ciągle powstają coraz to nowe plaże i baza sportowo-wypoczynkowa na najwyższym poziomie.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(62) "Abu Dhabi - Atrakcje turystyczne, Podróże, Wczasy, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(126) "Atrakcje turystyczne Abu Dhabi na veturo.pl. Poznaj historię miasta oraz zapoznaj się z propozycjami wyjazdów do Abu Dhabi." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "mat.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(24.462649964124000945275838603265583515167236328125) ["lng"]=> float(54.37408446508749904069190961308777332305908203125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/tdW-EOXIMCw" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "ZEA" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Abu Dhabi - Atrakcje turystyczne, Podróże, Wczasy, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Atrakcje turystyczne Abu Dhabi na veturo.pl. Poznaj historię miasta oraz zapoznaj się z propozycjami wyjazdów do Abu Dhabi.

watermark:

interesting_places:

author: mat.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/tdW-EOXIMCw

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Abu Dhabi - Atrakcje turystyczne, Podróże, Wczasy, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Atrakcje turystyczne Abu Dhabi na veturo.pl. Poznaj historię miasta oraz zapoznaj się z propozycjami wyjazdów do Abu Dhabi.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat.red.

meta_desc: Atrakcje turystyczne Abu Dhabi na veturo.pl. Poznaj historię miasta oraz zapoznaj się z propozycjami wyjazdów do Abu Dhabi.