widok na Toskanię

Miasta Toskanii

Toskania obiecuje turystom wiele i z pewnością obietnicy tej dotrzymuje. W jej stronę zmierzają miłośnicy architektury, wyszukanych krajobrazów, łagodnego czerwonego wina oraz piaszczystych plaż rozpościerających się nad bezkresnym morzem. Podróżując przez malowniczą dolinę nie sposób nie zauważyć wysmukłych cyprysów, wspaniałych winnic, gajów oliwnych, kryjących się wśród nich eleganckich rezydencji oraz średniowiecznych miast pełnych niezwykłych zakamarków, położonych na malowniczych wzgórzach.

Historia Toskanii jest pełna nieoczekiwanych zwrotów i zdarzeń, zanim region na dobre utwierdził swoją przynależność do Włoch. Kraina początkowo była zamieszkana przez Etrusków, później kolejno podbijali ją Rzymianie i Germanie, była też pod władaniem Bizancjum, Longobardów i Franków. Na obecny kształt ziem miały wpływ także rządy Medyceuszów oraz Habsburgów, które związały kraj z Austrią. Wojny napoleońskie sprowadziły do regionu Francuzów, później ponownie dynastię habsbursko-lotaryńską, od roku 1860 Toskania ostatecznie znalazła się w zjednoczonych Włoszech, a dialekt toskański stał się podstawą dla języka włoskiego, dzięki małej ingerencji takich  poetów jak Dante, Petrarka czy Boccaccio.

Atmosfera stolicy regionu – Florencji –  jest tak niezwykła, że jeden dzień nie wystarczy na wczucie się w jej niezwykły klimat i poznanie wielu cennych skarbów. Zwiedzanie najlepiej zaplanować w środku tygodnia, gdyż bywa, że muzea zamknięte są w poniedziałki, a kościołów nie można zwiedzać w niedzielę. Najwspanialszy artystyczny ośrodek świata założyły wojska Juliusza Cezara już w 59 r. p.n.e. ze względu na rzekę Arno będącą w tym czasie dogodnym szlakiem komunikacyjnym. W kolejnych wiekach miasto podlegało różnym władcom, podobnie jak cała Toskania, a częste wojny umacniały jego pozycję strategiczną. Największy rozwój Florencji to okres między XIV a XVI w., który pozostawił po sobie najwspanialsze zabytki, a miasto stało się kolebką sztuki, malarstwa, rzeźby, literatury i muzyki, takie nazwiska jak Donatello, Michelangelo, Giotto, Dante i Botticelli przyciągają turystów pragnących poznać niezwykłe miasto i jego historię.
Po wielu miastach nie da się spacerować obojętnie, taka też jest Florencja z największymi perłami światowej architektury oraz najdrobniejszymi zakątkami, których historia może okazać się również wielką. Miasto najlepiej zwiedzać na pieszo, a podróż w głąb czasu, czyli do zarania renesansu najkorzystniej rozpocząć na Piazza del Duomo, chociaż gdziekolwiek by się nie poszło, można dotrzeć do niezwykle ciekawych miejsc. Prowadzące do placu uliczki nie są tak imponujące jak jego główna atrakcja, czyli niebywała katedra Santa Maria del Fiore stworzona z zielonych, białych i czerwonych marmurów pochodzących z różnych części Włoch, budowana przez 150 lat, będąca niegdyś największą świątynią chrześcijańską. Imponujących rozmiarów kopuła otoczona wielobocznymi absydami robi wrażenie na turystach zajadających gofry o smaku anyżu – „brigidini”, przesiadujących w okolicznych ogródkach, a samo wnętrze zachwyca podróżujących koneserów historii sztuki. Na niezwykłe miasto warto spoglądnąć z samej kopuły udostępnionej zwiedzającym, by później z wielką zadumą udać się do wnętrz Dzwonnicy Giotta i Baptysterium ze złoconymi drzwiami z brązu i mozaiką przypominającą „Sąd Ostateczny”. Z niezwykłego placu warto podążyć główną ulicą Florencji Via dei Calzaiuoli, pełną luksusowych sklepów i galerii handlowych, zajść na imponujący rozmiarami plac Piazza della Repubblica lub odszukać słynną galerię degli Uffizi, by poczuć prawdziwy oddech renesansu. Niegdyś przesiadywali w niej notariusze i przedstawiciele cechów, a teraz wspaniałe wnętrza do których wręcz pielgrzymują turyści zdobią najznamienitsze dzieła światowego malarstwa oraz inne godne uwagi i bezcenne kolekcje. Zwiedzający galerię turyści często giną w tajemnych przejściach łączących Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti, co wywołuje dreszczyk emocji i urozmaica zwiedzanie. Jednym z turystycznych symboli Florencji, gdzie można spędzić wspaniałe chwile jest Piazza della Signoria z niezwykłym zestawem rzeźb oraz gmachem zachwycającego ratusza Palazzo Vecchio.

Niezwykle przyjemny może okazać się spacer po zachodniej części miasta, gdzie zachowały się średniowieczne ulice z często odwiedzanym przez turystów targiem Mercato Nuovo. Przesądni spacerowicze gromadzą się zwykle wokół Il Porcellino – figurki dzika do którego paszczy „na szczęście” warto wrzucić monetę lub potrzeć złocisty nos. Na bezcelowe wędrówki romantycy powinni wybrać się wieczorami na rozległy plac Piazza Santa Maria Novella z niezwykłym kościołem kryjącym w swoich wnętrzach prawdziwą wirtuozerię najrozmaitszych dzieł sztuki. W plątaninie uliczek wokół kościoła San Lorenzo łatwo się zgubić, na baczności trzeba się także mieć  w trakcie poszukiwania pamiątek na okolicznym targu, na którym można znaleźć prawie wszystko, w tym cenne pamiątki. Magnetyczny urok rzeźby Dawida stworzonej prze Michała Anioła przyciąga swoją mocą w Akademii Rysunku, tak samo jak gwarny Piazza San Marco z gromadzącymi się na nim adeptami sztuki. Znany z filmu „Pokój z widokiem” kościół Santa Croce przyciąga freskami Giotta, ciekawe są okolice wspaniałego mostu Ponte Vecchio, na którym ruch turystyczny nigdy nie ustaje, a uliczni handlarze rozkładają po zmroku swoje kramy. Po długich wędrówkach dobrze jest odpocząć w ogrodach Boboli z wspaniałymi ozdobami, by później dostać się na wzgórze z twierdzą Forte di Belvedere, która może poszczycić się niebywałym widokiem na miasto. Każdy turysta powinien zobaczyć także Calelle Brancacci – niespotykany klasztor z kościołem Santa Maria del Carmine oraz falującą w słońcu fasadę kościoła San Miniato al Monte położonego na jednym z wzgórz okalających Florencję. Ze wzgórza rozpościera się imponujący widok na starówkę i rzekę Arno, więc warto podjechać autobusem lub przejść się na pieszo na majestatyczne zbocza przyciągające setki zwiedzających. Po pełnym we wrażenia dniu warto zrelaksować się w ekskluzywnej restauracji lub winiarni w Palazzo Antinori, wybrać się na koncert z muzyką klasyczną, do opery, baletu lub na pełną włoskich rytmów dyskotekę. We Florencji znajduje się jeszcze wiele ciekawych zabytków, więc przed zwiedzaniem miasta dobrze jest zaplanować wędrówkę i naładować baterie aparatu fotograficznego.

Marina di Massa – kurort otoczony przez wspaniałe Alpy Apuańskie, schowany w piniowych zagajnikach, wśród których znajduje się mnóstwo ciekawostek historycznych w postaci klasztorów, twierdz i przepięknych ogrodów. Z marmuru wydobywanego w pobliskich, pamiętających czasy rzymskie kamieniołomach korzystał sam Michał Anioł przy tworzeniu swoich dzieł, w okolicy znajduje się kilka ciekawych wiosek z zabytkową zabudową, a spragnionych wypoczynku turystów przyciąga 10-kilometrowa, piaszczysta plaża, łagodnie opadająca ku morzu, zachęcająca kąpielami w lazurowym morzu i uprawianiem sportów wodnych. 

Viareggio – główny kurort Riwiery Versilia o historycznych korzeniach z wieloma atrakcjami, które mogą zainteresować turystów. Są wśród nich wspaniałe, szerokie i piaszczyste plaże, secesyjna architektura, portowa atmosfera i restauracje serwujące wyśmienite dania rybne. Warto zaglądnąć do słynnej na wybrzeżu Caffe Margherita wyróżniającej się ciekawą architekturą w stylu orientalnym. W kurorcie organizowanych jest wiele koncertów, wystaw i towarzyszących im imprez porywających turystów na całe wieczory. W wolnych chwilach warto skorzystać z doskonałej bazy rekreacyjno-sportowej i świetnie przygotowanych szlaków górskich.

Cecina – doskonała lokalizacja kurortu przy Livorno jest doceniana przez turystów z całego świata, co świadczy o jej niezwykłej popularności. Wczasy umila piękna natura, bogata historia i ciekawe tradycje dostrzegalne na każdym rogu ulicy. Piaszczyste plaże zapewniają przyjemny relaks nad lazurowym morzem, żaden wczasowicz nie będzie też się nudził, gdyż Cecina to doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa, nurkowania, windsurfingu, tenisa ziemnego, jazdy konnej czy golfa. Jeżeli ktoś ma dosyć morskiej wody morze skorzystać z wielu basenów lub wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową by podziwiać wspaniałe widoki. Miasteczko jest również doskonałą bazą do odwiedzenia pobliskich kurortów Bibbona, Bolgheri, Castagneto Carducci czy Castiglioncello.

San Vicenzo – wspaniały kurort nagrodzony Błękitną Flagą za przepiękne 10-kilometrowe wybrzeże z białym, miękkim piaskiem otoczone śródziemnomorską roślinnością. Raj dla miłośników plażowania, nurkowania, pływania i uprawiania sportów wodnych z nowoczesną infrastrukturą wypoczynkową. W luksusowych willach i hotelach można korzystać z siłowni, boisk do koszykówki, siatkówki, kortów ziemnych oraz basenów. Przy wspaniałym wybrzeżu funkcjonują bogato wyposażone wypożyczalnie sprzętów rekreacyjno-sportowych.

Follonica – przyjemny kurort położony nad zatoką o tej samej nazwie, którego niewątpliwym atutem jest widok na wspaniały wyspiarski archipelag z wyspą Elbą, a także delikatnie opadające ku morzu piaszczyste plaże oraz piniowe zagajniki, w których można schronić się przed ostrym słońcem. Kurort doskonale nadaje się na bazę wypadową do wycieczek w głąb lądu oraz jest świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Wieczory należą z kolei do wykwintnych restauracji serwujących owoce morza.

Castiglione della Pescaia – nowoczesne kąpieliska w słonecznym kurorcie zapewniają wypoczynek na najwyższym poziomie i spełniają oczekiwania najbardziej wymagających turystów. Piaszczyste, szerokie nabrzeże z wypożyczalniami sprzętów do plażowania, możliwość pływania łodzią, nurkowania i serfowania na wzburzonym  morzu są atutami podkreślającymi wartość turystyczną miejsca. Komfortowy wypoczynek zapewniają liczne apartamenty, w kurorcie nie da się też nudzić dzięki wspaniałym restauracjom, barom i pubom, w których można spędzić wiele niezapomnianych chwil. Wieczorem każdy powinien odwiedzić średniowieczny zamek – miejsce potajemnych schadzek oraz sprzyjający ochronie środowiska Maremma Park.

Grosetto – atrakcyjne pod względem turystycznym miasto położone niedaleko morza, szczycące się wspaniałą historią sięgającą czasów etruskich. Warto przespacerować się po sympatycznej starówce, zajrzeć do katedry św. Wawrzyńca lub wybrać się na wędrówkę wokół zabytkowych murów. Niedaleko miasta rozpościerają się malownicze, piaszczyste plaże graniczące z wiecznie zielonymi wzgórzami i rozległymi lasami sosnowymi.

Campiglia Marittima – urocza miejscowość turystyczna usytuowana na malowniczym wzgórzu, z którego można podziwiać lazurowe morze i okoliczne wioski. Spokojna atmosfera sprzyja wypoczywaniu wśród gajów oliwnych i wspaniałych zabytków pozostawionych przez Etrusków zamieszkujących te ziemie przed wiekami. Pozostałości po rzymskich czasach i okresie średniowiecza można podziwiać w Muzeum Sztuki Sakralnej, ciekawe zabytki architektoniczne znajdują się w „muzeum pod gołym niebem” w pobliskiej Venturinie. Hotele o wysokim standardzie, luksusowe apartamenty w pięknym otoczeniu gwarantują komfortowy wypoczynek, a liczne imprezy związane ze średniowiecznymi obyczajami i kulinarnymi tradycjami zapewniają rozrywkę na długie godziny. W wolnym czasie warto wybrać się na przejażdżkę konną, uprawiać kolarstwo, trekking czy zrelaksować się w okolicznych naturalnych źródłach o temperaturze 36°C. Po zwiedzaniu warto wypocząć na piaszczystej plaży i wpatrywać się w szmaragdowe morze.

Forte dei Marmi – wypoczynkowe miasteczko kąpieliskowe powstałe wokół malowniczo położonej XVII-wiecznej fortecy zaspokajające wszystkie życzenia związane z letnim wypoczynkiem. Piaszczyste plaże zachęcają do kąpieli, spacerować można w zacienionych sosnowych lasach, a dla turystów miłujących aktywny wypoczynek przygotowano wspaniałą bazę do takich sportów jak żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie, jazda konna, tenis czy golf.
Marina di Pietrasanta – idealne miejsce dla miłośników kąpieli i plażowania oraz wypoczynku w luksusowych warunkach. Wokół bardzo szerokiej, piaszczystej plaży idealnie współgrającej z błękitem morza kwitnie życie nocne, na wielu imprezach kulturalnych i festiwalach czas płynie w zwolnionym tempie, a wytworne butiki zachęcają do odwiedzin niebagatelnymi pamiątkami. Aktywny wypoczynek zapewniają liczne obiekty sportowe, wypożyczalnie rowerów i skuterów, a także doskonałe warunki do żeglowania, windsurfingu i nurkowania.

Mariana di Castagneto – szerokie, piaszczyste plaże wcinające się malowniczo w błękitne morze i wspaniały kurort nagrodzony Błękitną Flagą za czystość są tym wszystkim, czego turyści poszukują najbardziej. Do tego wspaniale przygotowana baza noclegowa, możliwość uprawiania licznych sportów, zabytkowy fort militarny do zwiedzania oraz bajeczny park rozrywki Cavalino Matto – urlop w tym miejscu z pewnością będzie należał do udanych.

Montecatini – kurort ma swój niebywały klimat dzięki uzdrowiskowemu charakterowi, który zapewniają miejscowe wody źródlane. Turyści przyjeżdżają do tej sanatoryjno-letniskowej miejscowości, żeby podreperować zdrowie i odpocząć od codziennych trosk. W kurorcie warto spędzić czas także na zwiedzaniu zabytkowych uzdrowisk, wspaniałych placów, zadziwiających fontann i dekorowanych budynków lub oglądając wyścigi konne, grając w golfa lub basket. Rodzice powinni zabrać swoje dzieci na atrakcyjną przejażdżkę unikatową kolejką elektryczną.

Tirrenia – malownicze położenie między błękitem Morza Śródziemnego a lasami sosnowymi sprawia, że kurort jest ważnym ośrodkiem turystyki nadmorskiej. Młodzież ceni Tirrenię za przyjemne bary i dyskoteki, natomiast nieco starsi letnicy przyjeżdżają do kurorty dla wspaniałego klimatu oraz świetnie przygotowanych tras spacerowych i rowerowych. Główną atrakcją są jednak tłumnie odwiedzane piaszczyste plaże oraz niespotykane w innych częściach wybrzeża wydmy z unikalną roślinnością. Wypoczynek urozmaicają dodatkowo pola golfowe, korty tenisowe i baseny, aktywne spędzenie czasu na wspaniałych plażach możliwe jest dzięki świetnej infrastrukturze rekreacyjno-sportowej.

Vada – spokojny kurort szczycący się naturalnym pięknem okolicznej przyrody, szerokimi plażami z białym piaskiem i łagodnym klimatem. Liczne hotele, pensjonaty i apartamenty gwarantują wypoczynek na najwyższym poziomie, a w lokalnych pizzeriach ciężko znaleźć wolne miejsce. Wypoczynek na publicznych plażach wyposażonych w leżaki i parasole z pewnością będzie należał do udanych. Szeroka nadmorska zatoka jest nie tylko niezwykłym miejscem widokowym, ale także doskonale nadaje się do żeglowania i uprawiania windsurfingu. Pozostałe ciekawe obiekty, w których można zgubić zbędne kalorie to korty tenisowe, boisko do piłki nożnej, kręgielnia i basen.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(18) "Wakacje w Toskanii" ["meta_title"]=> string(72) "toskania - Atrakcje turystyczne, Wakacje, Toskania, Podróże, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(111) "Toskania - poznaj urokliwe miejsca i miasta tego regionu Włoch. Wybierz się na wczasy do Toskanii z veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(43.4433460785624987465780577622354030609130859375) ["lng"]=> float(11.162109373446600812940232572145760059356689453125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "WLO" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Wakacje w Toskanii

meta_title: toskania - Atrakcje turystyczne, Wakacje, Toskania, Podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Toskania - poznaj urokliwe miejsca i miasta tego regionu Włoch. Wybierz się na wczasy do Toskanii z veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: toskania - Atrakcje turystyczne, Wakacje, Toskania, Podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Toskania - poznaj urokliwe miejsca i miasta tego regionu Włoch. Wybierz się na wczasy do Toskanii z veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: opr.red.

meta_desc: Toskania - poznaj urokliwe miejsca i miasta tego regionu Włoch. Wybierz się na wczasy do Toskanii z veturo.pl