Dubajskie parasolki

Wizjonerski Dubaj

Na świecie jest wiele ciekawych miejsc, których nie trzeba reklamować i właśnie jednym z nich jest Dubaj – miasto wizjonerskie, nowoczesne, pełne rozmachu, luksusu i bogactwa. Najszybciej rozwijający się kurort na kuli ziemskiej ma w sobie wiele zalet, które z pewnością docenią miłośnicy finezyjnej architektury, ekskluzywnych sklepów i infrastruktury hotelowo-turystycznej na najwyższym poziomie, bardzo często przekraczającym światowe standardy.

Potężną metropolię o olbrzymiej powierzchni zamieszkuje ponad 2 mln ludzi, a całe miasto zajmuje kilkukrotnie większy obszar niż stolica Emiratów Arabskich – Abu Dhabi. Region turystyczny Dubaj położony u wybrzeży Zatoki Perskiej, graniczy od południa i południowego-zachodu z regionem Abu Dhabi, natomiast na wschodzie z regionem Sharjah.
Chociaż pierwsze ślady osadnictwa w tym regionie pochodzą z 3 tys. lat p. n.e. i związane są z bliskowschodnią cywilizacją Magan, obecnie na ulicach nie spotyka się zbyt wielu rdzennych tubylców, gdyż miasto stało się wielokulturowym skupiskiem, w którym swoje interesy prowadzą inwestorzy z całego świata. Podobnie było przed laty, gdy powstawał pierwszy port handlowy, będący przystankiem na ważnym szlaku między Omanem a Irakiem. Poławiacze pereł handlowali także z Chińczykami, niemniej w późniejszym czasie port stracił na znaczeniu, a zwaśnione rody Bani Jasów na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęły budować forty obronne. Lata świetności przyszły z początkiem XX w., kiedy władze perskie obłożyły wysokim cłem swoje towary i do Dubaju coraz częściej zaczęły zawijać statki z perskiego portu Lenge. Handlarze pereł ponownie święcili swoje tryumfy aż do kryzysu w latach 30. XX w. i boomu naftowego z lat 60., kiedy na dobre ruszyło wydobycie ropy. Dubaj stał się wtedy prężnie działającym centrum ekonomicznym urastającym do rangi wielkiego potentata na arenie międzynarodowej. Obecny wygląd i niebywałe pomysły kurort zawdzięcza niezmierzonemu bogactwu i przedsiębiorczości lokalnych szejków.
Miasto rozłożone jest nad Zatoką Dubaj, która wcina się w ląd na długość kilkunastu kilometrów i dzieli je na dwie części: Deiry na północy i Bur Dubai na południu. Chociaż w dzielnicach tych dominują drapacze chmur, można tam również trafić na tradycyjną architekturę z barwnymi targowiskami. Dubaj przecina także łącząca najbardziej odległe dzielnice główna arteria Sheikh Zayed, przy której skupiło się najwięcej centrów handlowych.
Nie da się ukryć, że główną wizytówką Dubaju są szklane wieżowce z najwyższym na świecie budynkiem Burdż Chalifa osiągającym wysokość 828 metrów ze 163 piętrami użytkowymi. Widok z najwyższych tarasów kolosa jest również jedyny w swoim rodzaju. Panoramę miasta wypełniają dodatkowo Emirates Towers, World Trade Centre, centrum handlowe Mall of The Emirates i dziesiątki innych, chociaż wszystkich budowli, których liczba wzrasta w ekspresowym tempie nie sposób wymienić. W ich cieniu znajduje się także mnóstwo ciekawych atrakcji urozmaicających wypoczynek. Warto przykładowo wybrać się w pobliże akwenu Dubai Creek, gdzie ciągle można zobaczyć przypływające z Iranu i Indii statki handlowe cumujące w zabytkowym Dhow Wharfage ozdobionym rybackimi domami. W tym miejscu można skorzystać z tradycyjnych łodzi „abra”, by z poziomu zatoki spojrzeć na wystrzeliwujące w niebo jak statki kosmiczne, najwyższe budynki świata. W tej części miasta znajduje się także otoczony tawernami rezerwat z ogromną ilością migrujących ptaków Ras Al Khor Wildlife Sanctuary, gdzie przy szklance chłodnego napoju można spędzić orzeźwiające chwile.
Dzielnicę Bur Dubaj najlepiej zwiedzać na pieszo, by uniknąć wszechobecnych korków, chociaż wysokie temperatury panujące w okresie letnim nie do końca sprzyjają wędrówkom. Większość turystów zagląda najpierw do sąsiedniej dzielnicy Bastakijja z kawiarniami, targowiskiem Suk Al Bastakijja i galeriami sztuki reprezentującymi tradycyjną architekturę. Spacerowy trakt nie powinien omijać masywnego fortu Al Fahidi pochodzącego z końca XVIII w., w którym obecnie znajduje się Muzeum Dubaju z ekspozycjami poświęconymi tradycyjnemu życiu mieszkańców miasta. Nie zaszkodzi przespacerować się w okolicę siedziby rządu Diwan, by dotrzeć do Wielkiego Meczetu, który co prawda nie jest udostępniony niemuzułmańskim turystom, ale z zewnątrz prezentuje się imponująco, głównie dzięki wysokiemu minaretowi i kilkudziesięciu finezyjnym kopułom. Ciekawe pamiątki można znaleźć u sprzedawców wystawiających swoje towary na zabytkowym Targu Tekstyliów z wieloma alejkami i barwnymi straganami. Jeżeli ktoś chce zobaczyć tradycyjną zabudowę miasta i dowiedzieć się w jaki sposób Dubaj z niewielkiej wioski przekształcił się w ogromną metropolię, powinien zajrzeć do domu szejka Dżumy Al Maktuma z ekspozycją prezentującą historię miasta. Warto także zaglądnąć do niezwykłego domu szejka Sa’ida Ibn Maktuma prezentującego bogatą kolekcję pamiątek związanych z Dubajem. O nieco odleglejszych czasach związanych z pierwszymi osadnikami i poławiaczami pereł opowiadają w edukacyjny sposób Osady: Dziedzictwa i Morska.
Niezwykle atrakcyjny może okazać się spacer po dzielnicy Dejra, zabierający turystów w świat wąskich uliczek pełnych ludzi z różnych zakątków świata i wielokulturowej atmosfery. Wśród ruchliwych alejek całkiem przypadkowo można trafić na barwne targowiska zwane „sukami”, niemniej warto zapytać o drogę do słynnego Targu Złota z niezliczoną ilością sklepików oferujących najróżniejsze wyroby z tego szlachetnego metalu, srebra i platyny.
Wizyta w Dubaju nie powinna ominąć miejsca, które na świecie odbiło się szerokim echem, albowiem wybrzeża ze sztucznymi wyspami w kształcie palm i mapy świata oraz goszczącego najczęściej na widokówkach hotelu w kształcie żagla. Burdż Al Arab uchodzi za hotel najwyższej klasy na świecie i zgodnie z wizją jego twórców i turystyczną wyobraźnią ma wyprowadzać tryumfalny Dubaj na otwarte wody Zatoki Perskiej. Warto przespacerować się w pobliże niezwykłej budowli, by oprócz zapierających dech w piersiach widoków podziwiać luksusowe jachty cumujące przy marinie. Piękna i przepychu niezwykłych wysp Palm Dżumejra i Palm Jebel Ali obsadzonych apartamentami i hotelami nie sposób opisać, tym bardziej że ilość atrakcji serwowanych turystom przez ten obszar może zawrócić w głowie. Podobnie jest z archipelagiem wysepek The World Islands w kształcie kontynentu, których sztuczne stworzenie było nie lada wyzwaniem logistycznym.
Baśniowe wybrzeże oferuje między innymi centra rozrywkowo-turystyczne mogące pomieścić tysiące gości, wspaniały park Aquaventure, Zatokę Delfinów oraz Zaginione Komnaty – hotel nawiązujący do zaginionej Atlantydy, zabierający swoich gości w świat podwodnych tuneli i korytarzy. W przyszłości ma tu powstać największy na świecie park rozrywki Dubailand. Z racji tego, że miasto ciągle się rozbudowuje, również nieustannie wydłuża się wybrzeże pełne hoteli o najwyższych standardach, wznoszonych w pobliżu najlepszych centrów handlowych i ekskluzywnych dzielnic z rozrywkami nocnymi. Właśnie w sąsiedztwie palmowych wysp i ogromnych rezydencji można zająć kawałek złocistej plaży, by do woli korzystać z promieni słonecznych i turkusowej wody. Wzdłuż promenady Jumeirah Beach wyznaczone jest turystyczne centrum marzeń, na którego podbój wyruszają turyści z całego świata. „Miastem w mieście” jest także dzielnica Marina Dubaj, po której można spacerować godzinami, robić tam zakupy i zasiadać w najlepszych tawernach na wybrzeżu. Dzielnic rozrywkowo-mieszkaniowo-biznesowych i wielu innych atrakcji związanych z turystyką jest tak dużo, że bez wypchanego portfela do Dubaju nie ma po co się wybierać.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(20) "Wczasy w Dubaju 2015" ["meta_title"]=> string(85) "Wizjonerski Dubaj - Wczasy Dubaj, Podróże, Atrakcje turystyczne, Wakacje, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(147) "Dubaj - idealne miejsce na wczasy. Na veturo.pl dowiesz się jakie są dostępne wycieczki do Dubaju oraz poznasz atrakcje turystyczne tego miasta." ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(9) { ["address"]=> string(44) "672F+C5 Dubaj - Zjednoczone Emiraty Arabskie" ["lat"]=> float(25.201089699402796640015367302112281322479248046875) ["lng"]=> float(55.2729034346778149711099104024469852447509765625) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "GhIJ_A9VnXozOUARzfukf-6iS0A" ["city"]=> string(5) "Dubaj" ["state"]=> string(5) "Dubaj" ["country"]=> string(28) "Zjednoczone Emiraty Arabskie" ["country_short"]=> string(2) "AE" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "ZEA" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Wczasy w Dubaju 2015

meta_title: Wizjonerski Dubaj - Wczasy Dubaj, Podróże, Atrakcje turystyczne, Wakacje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Dubaj - idealne miejsce na wczasy. Na veturo.pl dowiesz się jakie są dostępne wycieczki do Dubaju oraz poznasz atrakcje turystyczne tego miasta.

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Wizjonerski Dubaj - Wczasy Dubaj, Podróże, Atrakcje turystyczne, Wakacje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Dubaj - idealne miejsce na wczasy. Na veturo.pl dowiesz się jakie są dostępne wycieczki do Dubaju oraz poznasz atrakcje turystyczne tego miasta.

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: opr.red.

meta_desc: Dubaj - idealne miejsce na wczasy. Na veturo.pl dowiesz się jakie są dostępne wycieczki do Dubaju oraz poznasz atrakcje turystyczne tego miasta.