Muzeum tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie – atrakcje turystyczne w Zakopanem

Zwiedziłeś już Zakopane i wędrowałeś pogórach lub dopiero zaczynasz swoją tatrzańską przygodę? Poznaj historię, etnografię i przyrodę Podhala w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego.

Odwiedzając muzea, zazwyczaj szybko kierujemy się do wnętrz, które kryją bogactwo eksponatów. Wybierając się do Muzeum Tatrzańskiego, zwróćmy jednak najpierw uwagę na budynek gmachu głównego. Jest to cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim. Został zbudowany w latach 1913-1922. Zaprojektował go – wspólnie z Franciszkiem Mączyńskim, odpowiedzialnym za kwestie techniczne – sam Stanisław Witkiewicz. Charakterystyczny, murowany budynek jest ozdobą ulicy Krupówki. Wewnątrz znaleźć można Tatry w pigułce. Wystawa stała obejmuje trzy części: historyczną, etnograficzną i przyrodniczą. Aby w pełni zrozumieć piękno i znaczenie najwyższych gór w Polsce, zwiedźmy wszystkie dostępne pomieszczenia.

Zacznijmy od początku, czyli od dziejów Podhala, w które gości muzeum wprowadza ekspozycja bogato udokumentowana materiałami archiwalnymi, starymi fotografiami i wydawnictwami. Ten szybki skok w przeszłość zabierze zwiedzających aż do prehistorii, kiedy na tych terenach pojawiły się pierwsze ślady pobytu człowieka. Dowiedzieć się można, w jaki sposób tworzyło się osadnictwo na Podhalu, które z biegiem czasu doprowadziło do stanu dzisiejszego. Zakopane z małej wioski góralskiej ciągle się zmieniało, a jego rola rosła: z miejscowości uzdrowiskowej, po ośrodek kulturalny w okresie zaborów i stolicę sportów zimowych w okresie międzywojennym. Samodzielnie lub z przewodnikiem prześledzić także można najbujniejszy okres rozkwitu miasta, czyli drugą połowę XIX wieku, kiedy to powstało Towarzystwo Tatrzańskie. W tych latach działali tutaj także Tytus Chałubiński – dzisiejszy patron muzeum – oraz Stanisław Witkiewicz. Zakopane pokochało wielu naukowców, przedstawicieli polityki oraz artystów, którzy piękno górskiej miejscowości, towarzyskość mieszkańców i malowniczość Tatr opisywali w dziełach literackich lub chwalili z wykorzystaniem muzyki, czy sztuk plastycznych.

Z działu historycznego przenieśmy się do części poświęconej etnografii. Tutaj powita nas niesamowite wnętrze. Zwiedzanie tej ekspozycji rozpoczyna się od prawdziwej chałupy podhalańskiej, w której zobaczymy izbę „czarną” i „białą”. Skąd takie nazwy i kolorystyka? Nie zdradzajmy wszystkich szczegółów! Takie ciekawostki znajdziemy w muzeum Tatrzańskim. Przekraczając próg Sali etnograficznej, zwróćmy uwagę na  autentyczne, bogato kołkowane drzwi wejściowe. Pochodzą one z domu Stanisława Wójciaka z Kościelisk. Cały wystrój wnętrza chałupy pozwala nam przenieść się połowy XIX wieku. Dzięki niezwykłej inscenizacji łatwo wyobrazić sobie, jak niegdyś mieszkało się na Podhalu. Przechodząc dalej, zobaczyć można wystawę poświęconą dawnej gospodarce skalnego Podhala, czyli: pasterstwu, rolnictwu, zbieractwu, łowiectwu i myślistwu. W ten sposób poznajemy życie ówczesnych górali.

Ostatnia wystawa zajmuje pierwsze piętro gmachu głównego muzeum i opowiada o „Przyrodzie Tatr”. Zwiedzanie zaczynamy od poznania historii badań geologicznych i genezy powstania najwyższego masywu górskiego w Polsce. Część tę ilustrują plansze z mapami oraz okazy skał. Dalej zapoznajemy się z mieszkańcami krainy tatrzańskiej, czyli fauną i florą.

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego znajduje się przy ulicy Krupówki 10 w Zakopanem. Zwiedzać można od środy do soboty w godzinach 9:00-17:00 oraz w niedziele w godzinach 9:00-15:00. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5,50. Istnieje możliwość oglądania wystaw z przewodnikiem. W budynku można także skorzystać z zasobów biblioteki.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(49) "Muzeum tatrzańskie, Zakopane - Tatry - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(91) "Zakopane - Tatry - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne polskich gór na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(28) "Tatry - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.29615849159589657801916473545134067535400390625) ["lng"]=> float(19.950485226722701526114178705029189586639404296875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Muzeum tatrzańskie, Zakopane - Tatry - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zakopane - Tatry - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne polskich gór na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Tatry - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Muzeum tatrzańskie, Zakopane - Tatry - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zakopane - Tatry - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne polskich gór na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Zakopane - Tatry - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne polskich gór na veturo.pl