google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Lodowa kaplica na Słowacji

Lodowa kaplica na Słowacji

Wysokim Tatrom na Słowacji przybyła nowa atrakcja – to Tatranský ľadový dóm, czyli bazylika z lodu.

 Lodowa kaplica na Słowacji

TASR/Oliver Ondráš

Turystom wypoczywającym zimą na Słowacji w Tatrach Wysokich udostępniono nową atrakcję. W ciągu najbliższych trzech miesięcy będą oni mogli odwiedzić powstałą właśnie lodową kaplicę. Usytuowana na szczycie Hrebienoku (1285 m n.p.pm.) koło Starego Smokowca świątynia to dzieło czeskiego rzeźbiarza Františka Bálka, który wespół z siedmioma artystami postanowił postawić budowlę w pięknym górskim otoczeniu.

Mająca kształt igloo bazylika powstawała dwa tygodnie. Do jej zbudowania zużyto niemal pięćdziesiąt ton lodu pochodzącego z Belgii. Ekipa pracowała po osiem do dziesięciu godzin dziennie (w temperaturach minus siedem – minus pięciu stopni), precyzyjnie formując z 380 bloków lodowych (każdy waży 125 kg) ściany oraz elementy wystroju wnętrza (rzeźby).

Lodowa bazylika stanęła na Hrebienoku już po raz drugi. W zeszłym roku stała się największą atrakcją turystyczną tego regionu (przez 82 dni odwiedziło ją w sumie 100 tys. turystów). Budowniczowie mają nadzieję, że budowla postawiona w tym roku będzie cieszyć się nie mniejszym zainteresowaniem odwiedzających. Dlatego postarali się, by tegoroczne dzieło było większe i ładniejsze od swojej poprzedniczki. Jej wnętrza zdobią kolorowe witraże wyryte w lodzie przez słowackiego fotografa, malarza, rzeźbiarza i muzyka Viktora Freša. Z zewnątrz kaplica jest zadaszona, tak by mogła dłużej cieszyć oko widzów.  

Świątynia ma służyć przede wszystkim jako miejsce odprawiania ślubów, nie jest to jednak jej jedyne przeznaczenie – budowniczowie chcą, by w sezonie zimowym pełniła także rolę centrum kulturalnego tego regionu. W bazylice odbywać się mają spotkania, koncerty, a w każdą niedzielę popołudniu planowane jest przedstawienie teatru Nowa Scena z Bratysławy.

Wstęp do bazyliki jest bezpłatny. Dostać się do niej można ze Starego Smokovca kolejką naziemną lub pieszo szlakiem. Dotarcie do świątyni jest możliwe także ze szczytu Hrebienoka – na przykład przy pomocy sanek po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji.

Na pozór Čachtice ze swoimi czterema tysiącami mieszkańców ...

Bojnice to niewielkie miasteczko w regionie trenczyńskim, które ...

Park wodny Bešeňová zmienia swoje oblicze, staje się ...

Słowacja – sporty zimowe w Wysokich Tatrach. Wysokie ...

Turyści odwiedzający Lewoczę  mogą podziwiać fascynujące widoki na ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/838/lodowa-kaplica-w-gorach/