Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach – atrakcje turystyczne

Wczesną wiosną do dyspozycji turystów oddany zostanie odrestaurowany zamek w Chęcinach. Obiekt ma być też centrum kulturalnym i naukowym miasta.

Położony na szczycie wzgórza zamek powstał na przełomie XIII i XIV w. Swojemu pierwszemu właścicielowi – królowi Władysławowi Łokietkowi – służył za miejsce spotkań z możnowładztwem. Następny właściciel, Kazimierz Wielki, rozbudował obiekt i uczynił go niezdobytą przez ponad 250 lat fortecą, która w pewnym momencie pełniła też rolę więzienia dla przywódców bitew i wojen.

Okres świetności zamku zakończył m.in. najazd Szwedów w XVI w., po którym budowla zaczęła popadać w ruinę. Działania mające przywrócić mu dawną świetność przeprowadzono dopiero w 2013 r.

W trakcie niemal dwuletnich prac remontowych odnowiono ścieżki wiodące do zamku, odbudowano schody i poręcze, wycięto drzewa sąsiadujące z zamkiem, by był on lepiej widoczny od strony miasta. Na zamkowym dziedzińcu zbudowano studnię i wytyczono alejki. Przystosowano też do użytku turystów kwadratową wieżę, która służyć ma odtąd jako punkt widokowy. Wokół zamku powstał też podświetlony parking i restauracja.

W czasie renowacji pracowali tu też archeolodzy. Odnalezienie śladów wieży, która stanowiła niegdyś element chęcińskiej fortecy, dało asumpt do podjęcia prac nad odtworzeniem pierwotnego rozkładu architektonicznego zamku.

Tak odrestaurowany zamek ma być udostępniony turystom. Jego otwarcie zaplanowane jest na wczesną wiosnę. Ma być huczne. Wtedy też będzie można zobaczyć nową iluminację zamku, dzięki której obiekt ma być widoczny nawet z kilkunastu kilometrów. W sezonie letnim działać tu ma kawiarnia. Będzie też można kupić pamiątki w straganach stylizowanych na średniowieczne.

Budowla ma ambicje być centrum kulturalnym i naukowym miasta. Jego właściciele chcą, by obiekt działający pod nazwą „Zamek Królewski w Chęcinach” zajmował się obsługą turystów (pracownicy mają być przebrani w średniowieczne stroje), a także organizacją prelekcji historycznych czy wydarzeń kulturalnych.

– Liczymy, że turysta, który przyjedzie do nas w 2015 roku, poczuje się tak, jakby przyjechał w zupełnie inne miejsce – podsumowuje burmistrz Chęcin Robert Jaworski.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(78) "Zamek w Chęcinach, Zamki w Polsce, atrakcje turystyczne, podróże, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(101) "Zamek w Chęcinach - ciekawe miejsce i atrakcja turystyczna - dowiedz się więcej - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(39) "Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(20) "Małgorzata Misiurek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.80066945632250252629091846756637096405029296875) ["lng"]=> float(20.4571838462209001363589777611196041107177734375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zamek w Chęcinach, Zamki w Polsce, atrakcje turystyczne, podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zamek w Chęcinach - ciekawe miejsce i atrakcja turystyczna - dowiedz się więcej - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne

author: Małgorzata Misiurek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zamek w Chęcinach, Zamki w Polsce, atrakcje turystyczne, podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zamek w Chęcinach - ciekawe miejsce i atrakcja turystyczna - dowiedz się więcej - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Małgorzata Misiurek

meta_desc: Zamek w Chęcinach - ciekawe miejsce i atrakcja turystyczna - dowiedz się więcej - poleca Veturo.pl