Ludzie w jaskini

Jaskinie w Szczyrku – atrakcje turystyczne

Alternatywą dla pieszych wycieczek górskich może być wyprawa do wnętrza ziemi. W Szczyrku nie tylko poszalejemy na nartach i powędrujemy szlakami, ale także zwiedzimy jedne z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Sprawdź, które z nich wybraliśmy.

Zapraszamy na podróż niebanalną, bo do samego wnętrza beskidzkich stoków. Zamiast spacerować górskimi, utartymi już szlakami, przemierzymy wąskie i kręte przejścia, prowadzące do podziemnych sal. Spotkamy mieszkańców jaskiń i przestaniemy wreszcie bać się nietoperzy. Nieco się ubrudzimy, obetrzemy i zmęczymy, ale satysfakcja z pokonania własnych słabości i przeciwnika, jakim może stać się ciemne, ciasne przejście, będzie nieoceniona. Przedstawiamy najciekawsze jaskinie, które można zdobyć w Szczyrku. Przed wyruszeniem pod ziemię upewnijmy się, że mamy ciepłe, niekrępujące ruchów ubranie, którego nie będzie nam żal zniszczyć oraz dobre buty. Wewnątrz panować będzie znaczna wilgotność oraz temperatury około 6-8 stopni Celsjusza. Przyda się latarka oraz lampa czołowa. Gotowi? Wchodzimy!

Jaskinia w Trzech Kopcach

Jedna z najdłuższych jaskiń w polskich Karpatach Fliszowych. Została odkryta w latach 40-tych XX wieku przez A. Jasiewicza. To ponad 1200 metrów ekscytujących przejść podziemnych. Znajduje się w masywie Trzech Kopców i reprezentuje typ osuwiskowy szczelinowy. Dotarcie do jej wnętrza zajmie nam około 1,5 godziny. Najlepiej dostać się tam z żółtego szlaku z Klimczoka na Błatnią lub czerwonego z Karkoszczonki na Klimczok. Wejście w postaci głębokiej na ponad 4 metry studni, znajduje się około 1000 metrów n.p.m. w starym bukowym lesie. Wędrówka po niej to spacer wzdłuż labiryntu wijących się korytarzy i sal, np. Sali Nietoperzy, Sali Zbójców, Wysokiej Komory, Komnaty Chrystusa, czy Sali Ewy.  Warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie, gdyż panuje tutaj temperatura około 6 stopni Celsjusza. Jeśli będziemy mieć szczęście, podziwiać będziemy mogli dwa gatunki nietoperzy: największego żyjącego w Polsce nocka dużego oraz podkowca małego. Na całą wycieczkę należy przeznaczyć około 5 godzin. Jaskinia jest pomnikiem przyrody nieożywionej

Jaskinia Salmopolska

Jaskinię znajdziemy na zachodnich stokach Przełęczy Salmopolskiej. Została ona odkryta w 1969 roku przez J. Choińskiego i Z. Ładygina ze „Speleoklubu”. Jeśli się do niej wybierzemy, czeka nas wędrówka ciasnymi korytarzami i szczelinami o długości 115 metrów oraz dojście do ciekawych sal zawaliskowych, np.: Sali Konia Skalnego, Komory piaskowej, czy Sali Wysokiej. W deszczowy dzień w jaskini Salmopolskiej płynie podziemny strumyk, który urozmaici, ale także nieco utrudni spacer. Na wycieczkę należy przeznaczyć około 3 godzin.

Jaskinia w Jaworzynie

Jaskinia w Jaworzynie składa się z zespołu czterech sal, połączonych wąskimi korytarzami przejść. Leży na północnych stokach Skrzycznego, powyżej Hali Jaworzyna. Dojść do niej możemy niebieskim szlakiem turystycznym. Wejście znajduje się około 100 metrów od stacji kolejki na Jaworzynie. Należy uważać, gdyż otwór wejściowy uległ zniszczeniu, co może utrudnić poruszanie się. Wyprawa wraz z dojściem do jaskini potrwa około 3 godzin. Patrzmy uważnie. Mieszkańcem Jaskini w Jaworzynie jest podkowiec mały.

Jaskinia Malinowska

Już w XVI i XVII wieku znali ją miejscowi husyci i ewangelici, którzy odprawiali w niej nabożeństwa i kryli się przed wrogami. Ponoć w XIX wieku mieszkała tutaj banda zbójników Andrasza. Wejście znajduje się na wysokości 1080 m n.p.m., a dojść do niego można czerwonym szlakiem prowadzącym z Przełęczy Salmopolskiej na Malinów lub zielonym ze Szczyrku Soliska na Malinów. Przedostanie się do kolejnych korytarzy i sal jest nieco utrudnione, gdyż brakuje części metalowych drabinek ułatwiających przejście. Należy także uważać na błotniste kałuże, gruz i żwir, a także przygotować się na to, że w jaskini panuje duży stopień wilgotności i temperatura około 6 stopni Celsjusza. Jaskinia przeznaczona jest dla osób doświadczonych. Wycieczka potrwa około 3 godzin.

Jaskinia Lodowa

Jeśli nie mamy doświadczenia lub na wycieczkę chcielibyśmy zabrać dzieci, odpowiednia będzie Jaskinia Lodowa, którą przemierzymy bez asekuracji, specjalnego sprzętu i umiejętności wspinaczkowych. Łatwo się do niej dostać, gdyż wejście znajdziemy w lesie otaczającym Szczyrk. Jaskinia usytuowana jest na południowo-wschodnim stoku Hycry. Nie znajdziemy w niej krętych i ciasnych korytarzy, czy wąskich przejść i stromych kominów. W dużej sali o długości ponad 15 metrów i wysokości 5 metrów o każdej porze roku dostrzec można ciekawe lodowe nacieki. Ciekawostką jest, że niegdyś ukrywały się tutaj lokalne oddziały partyzanckie. Z tego względu jaskinia nazywana jest przez miejscowa ludność – Partyzancką.


Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(81) "Szczyrk atrakcje w Szczyrku - Jaskinie Szczyrk, Atrakcje Szczyrk, jaskinia lodowa" ["meta_desc"]=> string(89) "Szczyrk - jaskinia lodowa i wiele innych ciekawych miejsc i atrakcji - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(30) "Beskidy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.72021764879649907697967137210071086883544921875) ["lng"]=> float(19.017333981730899949980084784328937530517578125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Szczyrk atrakcje w Szczyrku - Jaskinie Szczyrk, Atrakcje Szczyrk, jaskinia lodowa

meta_keys:

meta_desc: Szczyrk - jaskinia lodowa i wiele innych ciekawych miejsc i atrakcji - poleca veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Beskidy - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Szczyrk atrakcje w Szczyrku - Jaskinie Szczyrk, Atrakcje Szczyrk, jaskinia lodowa

meta_keys:

meta_desc: Szczyrk - jaskinia lodowa i wiele innych ciekawych miejsc i atrakcji - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Szczyrk - jaskinia lodowa i wiele innych ciekawych miejsc i atrakcji - poleca veturo.pl