Cieszyn

Cieszyn w ośmiu odsłonach

W Cieszynie stworzono spacery edukacyjne dzięki którym można poznać to miasto z kilku różnych perspektyw.

Leżące na granicy polsko-czeskiej miasto chce pokazać mieszkańcom i turystom, że aspiruje do bycia atrakcyjnym punktem na kulturalnej mapie Polski. Od kilku lat w ramach tzw. Kongresów Kultury i Komunikacji cieszynianie i Świetlica Krytyki Politycznej podejmują tam działania mające na celu aktywizowanie lokalnych twórców i samych mieszkańców do zwiększania udziału kultury w życiu miasta. W wyniku tych działań stworzono też projekt o typowo turystycznym charakterze.

Dla wszystkich, którzy nie chcą zwiedzać Cieszyna chodząc najbardziej znanymi ścieżkami, studenci Uniwersytetu Śląskiego, pracownicy Świetlicy Krytyki Politycznej i mieszkańcy Cieszyna przygotowali osiem tras spacerowych umożliwiających spojrzenie na to miasto z różnych perspektyw.

Wśród proponowanych ścieżek znalazła się na przykład trasa na temat korupcji i przemytu pokazujące szlaki, które najczęściej przemierzali parający się przemytem osobnicy szmuglujący towary przez granicę polsko-czeską (ta trasa otrzymała także nietypową mapę ilustrującą szlak – jest nią torba).

Inna trasa to nocny szlak muzyki mogący służyć jako wskazówka przy planowaniu wieczornego pobytu w mieście – szlak wiedzie bowiem przez lokale, knajpy i instytucje kulturalne. 

Szczególną wartość mają dwa kolejne szlaki – „Dobre wspomnienia z Cieszyna” i „Mapa pocałunków”. Trasy stworzone przez mieszkańców miasta wiodą przez miejsca z którymi wiążą cieszynian pozytywne wspomnienia.

Dla tych którzy chcą sprawnie przemieszczać się po mieście przygotowano natomiast komunikacyjną mapę miasta, z której dowiedzieć się można gdzie znajdują się najważniejsze przystanki autobusowe, kolejowe, a także jacy przewoźnicy na jakich kierunkach je obsługują. Trasa ta powstała z potrzeby ułatwienia turystom i samym cieszynianom dostępu (również komunikacyjnego) do kultury w mieście.

Mapy pokazujące alternatywne sposoby poznawania miasta będzie można uzyskać w punktach informacji turystycznej w Cieszynie i Cieszynie Czeskim.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(59) "Cieszyn - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(86) "Cieszyn - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Cieszynie - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(20) "Małgorzata Misiurek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.74807368209800273461951292119920253753662109375) ["lng"]=> float(18.62747955342150163460246403701603412628173828125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Cieszyn - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Cieszyn - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Cieszynie - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Małgorzata Misiurek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Cieszyn - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Cieszyn - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Cieszynie - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Małgorzata Misiurek

meta_desc: Cieszyn - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Cieszynie - poleca veturo.pl