google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Cieszyn w ośmiu odsłonach

W Cieszynie stworzono spacery edukacyjne dzięki którym można poznać to miasto z kilku różnych perspektyw.

Cieszyn w ośmiu odsłonach

frawe51 / iWoman / CC BY

Leżące na granicy polsko-czeskiej miasto chce pokazać mieszkańcom i turystom, że aspiruje do bycia atrakcyjnym punktem na kulturalnej mapie Polski. Od kilku lat w ramach tzw. Kongresów Kultury i Komunikacji cieszynianie i Świetlica Krytyki Politycznej podejmują tam działania mające na celu aktywizowanie lokalnych twórców i samych mieszkańców do zwiększania udziału kultury w życiu miasta. W wyniku tych działań stworzono też projekt o typowo turystycznym charakterze.

Dla wszystkich, którzy nie chcą zwiedzać Cieszyna chodząc najbardziej znanymi ścieżkami, studenci Uniwersytetu Śląskiego, pracownicy Świetlicy Krytyki Politycznej i mieszkańcy Cieszyna przygotowali osiem tras spacerowych umożliwiających spojrzenie na to miasto z różnych perspektyw.

Wśród proponowanych ścieżek znalazła się na przykład trasa na temat korupcji i przemytu pokazujące szlaki, które najczęściej przemierzali parający się przemytem osobnicy szmuglujący towary przez granicę polsko-czeską (ta trasa otrzymała także nietypową mapę ilustrującą szlak – jest nią torba).

Inna trasa to nocny szlak muzyki mogący służyć jako wskazówka przy planowaniu wieczornego pobytu w mieście – szlak wiedzie bowiem przez lokale, knajpy i instytucje kulturalne. 

Szczególną wartość mają dwa kolejne szlaki – „Dobre wspomnienia z Cieszyna” i „Mapa pocałunków”. Trasy stworzone przez mieszkańców miasta wiodą przez miejsca z którymi wiążą cieszynian pozytywne wspomnienia.

Dla tych którzy chcą sprawnie przemieszczać się po mieście przygotowano natomiast komunikacyjną mapę miasta, z której dowiedzieć się można gdzie znajdują się najważniejsze przystanki autobusowe, kolejowe, a także jacy przewoźnicy na jakich kierunkach je obsługują. Trasa ta powstała z potrzeby ułatwienia turystom i samym cieszynianom dostępu (również komunikacyjnego) do kultury w mieście.

Mapy pokazujące alternatywne sposoby poznawania miasta będzie można uzyskać w punktach informacji turystycznej w Cieszynie i Cieszynie Czeskim.

 

Ustroń to miejsce, w którym panuje cisza i ...

Na terenie miasta Wisły bierze swój początek królowa ...

Gmina Istebna położona jest na południowym krańcu województwa ...

Nie, nie całą rzekę, ale jej beskidzką imienniczkę ...

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/869/cieszyn-w-osmiu-odslonach/