google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Bańska Niżna - atrakcje Zakopanego

Niewiele rzeczy smakuje lepiej niż zasłużony relaks. Dlatego nic nie pobije zanurzenia się w kojące objęcia wód termalnych po całym dniu szaleństw na stoku. By zaznać tych iście dekadenckich przyjemności nie trzeba rujnować się w zagranicznych kurortach, wystarczy wybrać się do niepozornej podhalańskiej wioski Bańska Niżna.

Bańska Niżna - atrakcje ZakopanegoTatry

Fotolia

Bańska Niżna mogła być drugim Baku – w 1980 intensywnie poszukiwano tu ropy naftowej. Choć czarnego złota nie znaleziono, poszukiwania te odmieniły historię wsi. Odkryto wody termalne, a Bańska Niżna została pierwszą w Polsce wsią ogrzewaną w całości przez energię termalną i otworzyła podwoje kąpieliska, gdzie narciarze zażywają regeneracji po całym dniu wyczynów na stoku.

Bańska Niżna leży przy Zakopiance niemal w samym sercu narciarskiego regionu Polski, zaledwie 18 km od Zakopanego i 2 km od Szaflar, gdzie mieści się stacja narciarska. Samą wieś zamieszkuje ok. 1000 mieszkańców, górali podhalańskich bardzo dbających o podtrzymanie tradycji, folkloru góralskiego i gwary. Organizowane tam są coroczne zabawy i święta na których można posmakować miejscowej tradycji i kuchni. W ostatnią sobotę karnawału warto zawitać na Konkurs Potraw Regionalnych, natomiast w styczniu odbywa się tu Parada Gazdowska.

Ujęcie wód termalnych w Bańskiej Niżnej ma wyjątkowo wysoką w skali Polski temperaturę - 86 °C. W 2008 roku otwarto tu kompleks otwartych i krytych basenów o powierzchni 970 m² zasilanych wodą termalną z miejscowego odwiertu głębinowego z poziomu 3040m pod ziemią. Baseny wypełnione są wodą mineralizowaną, której temperatura waha się od 30 do 38° Celsjusza, wykorzystywaną w balneologii, czyli leczeniu z zastosowaniem wód podziemnych i borowin. Wody termalne w Bańskiej Niżnej mają wiele właściwości leczniczych, działają kojąco na układ mięśniowo-stawowy i nerwice, łagodzą objawy chorób skórnych oraz poprawiają samopoczucie. Turystów czekają tu bicze wodne, ławki do masażu powietrznego, jeżyki i gejzery.

Bańska Niżna to doskonały pomysł zarówno dla tych, którzy kochają zimę i chcą jej doświadczać na wszystkie sposoby, jak I dla tych, dla których wypoczynek to przede wszystkim ciepło, lenistwo i bikini.

 

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Szukasz miejsca, w którym spokojnie zrelaksujesz się z ...

Jednym z ciekawszych pomysłów na spędzenie wakacji są ...

Tatry to legendarne polskie góry, zasłużenie cieszące się ...

Najstarszy w Zakopanem, niewielki Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym ...

Zwiedziłeś już Zakopane i wędrowałeś pogórach lub dopiero ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/890/banska-nizna-pl/