Tatry

Bańska Niżna – atrakcje Zakopanego

Niewiele rzeczy smakuje lepiej niż zasłużony relaks. Dlatego nic nie pobije zanurzenia się w kojące objęcia wód termalnych po całym dniu szaleństw na stoku. By zaznać tych iście dekadenckich przyjemności nie trzeba rujnować się w zagranicznych kurortach, wystarczy wybrać się do niepozornej podhalańskiej wioski Bańska Niżna.

Bańska Niżna mogła być drugim Baku – w 1980 intensywnie poszukiwano tu ropy naftowej. Choć czarnego złota nie znaleziono, poszukiwania te odmieniły historię wsi. Odkryto wody termalne, a Bańska Niżna została pierwszą w Polsce wsią ogrzewaną w całości przez energię termalną i otworzyła podwoje kąpieliska, gdzie narciarze zażywają regeneracji po całym dniu wyczynów na stoku.

Bańska Niżna leży przy Zakopiance niemal w samym sercu narciarskiego regionu Polski, zaledwie 18 km od Zakopanego i 2 km od Szaflar, gdzie mieści się stacja narciarska. Samą wieś zamieszkuje ok. 1000 mieszkańców, górali podhalańskich bardzo dbających o podtrzymanie tradycji, folkloru góralskiego i gwary. Organizowane tam są coroczne zabawy i święta na których można posmakować miejscowej tradycji i kuchni. W ostatnią sobotę karnawału warto zawitać na Konkurs Potraw Regionalnych, natomiast w styczniu odbywa się tu Parada Gazdowska.

Ujęcie wód termalnych w Bańskiej Niżnej ma wyjątkowo wysoką w skali Polski temperaturę – 86 °C. W 2008 roku otwarto tu kompleks otwartych i krytych basenów o powierzchni 970 m² zasilanych wodą termalną z miejscowego odwiertu głębinowego z poziomu 3040m pod ziemią. Baseny wypełnione są wodą mineralizowaną, której temperatura waha się od 30 do 38° Celsjusza, wykorzystywaną w balneologii, czyli leczeniu z zastosowaniem wód podziemnych i borowin. Wody termalne w Bańskiej Niżnej mają wiele właściwości leczniczych, działają kojąco na układ mięśniowo-stawowy i nerwice, łagodzą objawy chorób skórnych oraz poprawiają samopoczucie. Turystów czekają tu bicze wodne, ławki do masażu powietrznego, jeżyki i gejzery.

Bańska Niżna to doskonały pomysł zarówno dla tych, którzy kochają zimę i chcą jej doświadczać na wszystkie sposoby, jak I dla tych, dla których wypoczynek to przede wszystkim ciepło, lenistwo i bikini.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(75) "Bańska Niżna - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca- Tatry - - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(82) "Zakopane - Bańska Niżna, poznaj ciekwe miejsca w okolicy Zakopanego na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(28) "Tatry - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Ewa Tomankiewicz" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.40549494964690069309654063545167446136474609375) ["lng"]=> float(20.010437962602498629394176532514393329620361328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Bańska Niżna - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca- Tatry - - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zakopane - Bańska Niżna, poznaj ciekwe miejsca w okolicy Zakopanego na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Tatry - atrakcje turystyczne

author: Ewa Tomankiewicz

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bańska Niżna - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca- Tatry - - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zakopane - Bańska Niżna, poznaj ciekwe miejsca w okolicy Zakopanego na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Ewa Tomankiewicz

meta_desc: Zakopane - Bańska Niżna, poznaj ciekwe miejsca w okolicy Zakopanego na veturo.pl