Jaskinia Zimna

Jaskinia Zimna to najciekawsza jaskinia w jakiej byłem, nie jestem specjalistom od jaskiń. Nie przeszedłem jej całej gdyż do pokonanie niektórych odcinków potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, którego nie posiadam.

Jaskinia jest jedną z największych w Polsce. Korytarze jaskini rozwinęły się poziomo na kilku piętrach połączonych obszernymi studniami i kominami. Jest to również jedna z najsympatyczniejszych polskich jaskiń i cel wielu jaskiniowych wypraw. Dotarcie do jej końcowych partii wymaga sporo czasu ze względu na bardzo dużą odległość i konieczność wykonania kilku wspinaczek. W jaskini występują licznie malownicze jeziorka i syfony.

Wejście do tej jaskini znajduje się przy wyjściu do jaskini Mroźnej i jest zamknięta kratą. Zejście do pierwszego korytarza jest dosyć strome i śliskie. Dalej obszerny, choć miejscami niski korytarz prowadzi ok. 800 do Ponoru, który w okresach przyboru wody odcina pozostałą część jaskini. Dalej dochodzimy do serii syfonów zamykającej dolny ciąg jaskini. Ta część jaskini urzeka swoją urodą. Wspinaczką przez Czarny – lub leżący za Syfonem Zwolińskich, Wielki – Komin dotrzeć możemy do środkowego piętra jaskini. Składa się na nie ponad 1 km obszernych sal i korytarzy. Kiedyś w jednej z sal funkcjonowała „chatka” biwakowa mająca ułatwić eksplorację odleglejszych ciągów jaskini. Przez ciekawy korytarz Korkociąg przejść można do najwyższego piętra jaskini. Na uwagę zasługuje w nim Korytarz Galeriowy o ciekawym przekroju. Część korytarzy tego piętra leży nad partiami dość bliskimi otworu. Docierające tutaj grupy są dość rzadkie, choć jaskinia odwiedzana jest bardzo licznie, szczególnie w okresie zimowym. We wstępnych partiach jaskini tworzą się zimą ciekawe nacieki lodowe. Jeziorka występują we wszystkich piętrach jaskini.

Położenie: Tatrzański Park Narodowy, Dolina Kościeliska; długość: 4250m; wysokość otworu: 1273m n.p.m.; różnica poziomów: 176 m.

 

Przeczytaj więcej o naszych wyprawach na www.ByliśmyTam.pl

 

 

 

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(63) "Jaskinia Zimna - Tatrzański Park Narodowy, Dolina Kościeliska" ["meta_desc"]=> string(114) "Odwiedzając Tatrzański Park Narodowy i Dolinę Kościeliską warto zajrzeć do jaskini Zimnej - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(28) "Tatry - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Maciej Szramka" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.2518050638991979894854011945426464080810546875) ["lng"]=> float(19.871950146773098566654880414716899394989013671875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(183) "https://www.youtube.com/embed/3V62UzcWdjU" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Jaskinia Zimna - Tatrzański Park Narodowy, Dolina Kościeliska

meta_keys:

meta_desc: Odwiedzając Tatrzański Park Narodowy i Dolinę Kościeliską warto zajrzeć do jaskini Zimnej - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Tatry - atrakcje turystyczne

author: Maciej Szramka

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/3V62UzcWdjU" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jaskinia Zimna - Tatrzański Park Narodowy, Dolina Kościeliska

meta_keys:

meta_desc: Odwiedzając Tatrzański Park Narodowy i Dolinę Kościeliską warto zajrzeć do jaskini Zimnej - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Maciej Szramka

meta_desc: Odwiedzając Tatrzański Park Narodowy i Dolinę Kościeliską warto zajrzeć do jaskini Zimnej - poleca veturo.pl