lornetka

Najlepsze lornetki żeglarskie

Nie każdy w czasach obecnych potrafi jednoznacznie stwierdzić "Czym są te najlepsze lornetki żeglarskie?", bez wątpienia w ich przypadku liczy się marka i te oznaczenia na boku korpusu, choć ten typ lornetek nie wyróżnia się specjalnie na tle markowych lornetek do obserwacji detali krajobrazu, które są wykonanymi z tego lepszego szkła optycznego.

Czy można używać lornetek astronomicznych na żaglówce?

Znawcy tematu doskonale wiedzą o tym, że lornetki astronomiczne to te masywniejsze, w których przypadku da się ustawić ostrość na obiektach znajdujących się dość daleko. Ten typ lornetek jest też dość masywnym i da się je połączyć ze statywem, który stoi na pokładzie żaglówki.

Dlatego sprawdzą się one w charakterze lornetek żeglarskich, choć ich najważniejszą wadą jest cena, czyli wartość samych lornetek w połączeniu z wartością statywu jest znaczną. Wiele znaczy też i to, że ten sprzęt swoje waży i trudno się go trzyma na poziomie wzroku przez dłuższy czas.

Właśnie ze względu na tę przyczynę żeglarz amator powinien sobie kupić te często polecane lornetki do oglądania krajobrazu, bo one nie są drogimi i co najważniejsze ich poręczność odpowiada niemal każdemu, bo ze względu na masę łatwo je można utrzymać ponad poziomem ramion.

Co warto wiedzieć o oznaczeniach i o konstrukcji lornetek?

Ta niższa liczba znajdująca się przed literką „X” w oznaczeniu, czyli ta pierwsza od lewej oznacza przybliżenie optyczne, a ta druga wyższa liczba, czyli ta po prawej to średnica największych soczewek wyrażona w milimetrach.

Jedne z większych lornetek produkowane na chwilę obecną są opisane oznaczeniem 22X80 i mają masę ponad dwóch kilogramów. Jednym słowem są to lornetki astronomiczne, których można użyć też na żaglówce, bo dadzą nam wybitnie czytelny obraz i to nawet, wtedy gdy już dość wyraźnie się ściemni, ale w ich przypadku masa to największa wada.

Dlatego lepiej poszukać takich z oznaczeniem 16X50, bo takie też dają bardzo czytelny obraz i ważą trochę ponad pół kilograma. Taki lżejszy model nie jest lepszym od masywniejszych lornetek, ale kosztuje znacznie mniej niż markowe eleganckie buty i jest on raczej opcją wystarczającą dla żeglarza amatora, który żegluje po jeziorach w letnie weekendy.

Czy lornetek żeglarskich trzeba szukać w sklepach profesjonalnych?

Wielu z nas już zapoznało się z możliwościami lornetek zakupionych na bazarze i dlatego wielu nie ma o tym sprzęcie, czyli o takich lornetkach lub monokularach dobrego zdania. Z kolei lornetki firmy takiej jak Nikon mają design, ale kosztują tyle, co nowy zestaw opon do auta kompaktowego lub więcej.

W tym rzecz jasna tkwi ich spory minus, bo wytwarza je producent lustrzanek cyfrowych, czyli będą one bardzo dobrymi lornetkami żeglarskimi, równie dobrymi, jak lornetki wojskowe z dalmierzem ukazującym faktyczną odległość, choć wojskowe to także wysoka cena.

Dlatego tak wiele osób tych najlepszych lornetek żeglarskich szuka w sprzęcie do obserwacji detali krajobrazu, bo w tej kategorii znajdzie się lornetki firmy takiej jak Celestron, czyli wybitnego producenta optyki, który wytwarza też optykę użytkową atrakcyjną, jeśli chodzi o faktyczny koszt zakupu.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: